افزایش باروری مردان با چند نکته اصولی و مهم
 باروری مردان گاهی با برخی عوامل به خطر می افتد که شاید به آنها توجه نداشته باشید. در این مطلب به چند اصل مهم برای تقویت باروری در مردان اشاره می شود.

باروری در مردان با این نکات بهبود پیدا می کند

در اینجا 10 نکته را درباره باروری مردان و ارتقا سلامت اسپرم بیان می‌کنیم.


1. مقداری آنتی‌اکسیدان به رژیم غذایی‌تان بیفزایید

احتمالاً نام آنتی اکسیدان ها را به عنوان مبارزان علیه سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی شنیده‌اید، حال باید اعلام کنیم که این مواد به باروری مردان نیز کمک می‌کنند. پژوهشگران دریافته‌اند مردانی که آنتی اکسیدان هایی را به عنوان مکمل غذایی مصرف کرده‌اند، تعداد اسپرم‌های کمتری با دی ان ای آسیب دیده تولید می‌کنند نسبت به مردانی که هیچ آنتی‌اکسیدانی مصرف نکرده‌اند. مردانی که آنتی اکسیدان بیشتری استفاده کرده بودند شانس بارداری در آن ها بیشتر بوده است.

سعی کنید غذاهای غنی از روی مصرف کنید. روی یا زنیک zinc ماده معدنی ضروری برای ساخت و رشد اسپرم سالم است. آنتی اکسیدان های بسیاری وجود دارند؛ اما آن مواردی که به طور خاص به حفظ سلامت اسپرم کمک می‌کنند عبارت‌اند از:

  • روی: در گوشت قرمز و لوبیاها و مرغ

  • ویتامین C : در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات و کیوی، مرکبات

  • سلنیوم: در ماهی تن و برخی از آجیل‌ها و مرغ

  • ویتامین E : موجود در آجیل‌ها، روغن‌ها و سبزیجات برگ‌دار

  • لیکوپن: در گوجه فرنگی، گریپ فروت، و هندوانه

اگر می خواهید بیشتر بدانید : نشانه های کمبود ویتامین C

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ویتامین C در این 12 خوراکی بیشتر از پرتقال وجود دارد!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : راه‌های درمان كمبود روی در بدن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : منابع غذایی ویتامین E


علاوه بر مصرف این مواد غذایی می‌توانید با مشورت پزشک اگر لازم بود از مکمل‌های غذایی استفاده کنید. زیرا مصرف مکمل غذایی ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد؛ اما در عین حال توصیه می‌کنیم که تعادل در مصرف نیز رعایت شود و مقدار زیادی از این مواد غذایی مصرف نکنید.


2. داشتن رابطه جنسی منظم

داشتن روابط جنسی مکرر برای سلامت اسپرم مهم است. اگر مایلید بچه‌دار شوید، نیاز است که در زمان تخمک‌گذاری رابطه جنسی داشته باشید. این رابطه باعث افزایش باروری مردان خواهد شد. مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد که سلامت اسپرم زمانی در بهترین حالت آن قرار دارد که رابطه جنسی دو روز پیش از آن رخ داده باشد. مطالعه‌ای دیگر بر روی سه هزار مرد نشان داد که حرکت اسپرم‌ها و شکل آن‌ها با تعداد روزهایی که از رابطه جنسی اجتناب کرده باشند رابطه دارد. به این شکل که، در مردانی با تعداد اسپرم طبیعی، سلامت اسپرم به طور ویژه‌ای بعد از ده روز اجتناب از رابطه جنسی کاهش می‌یابد. پس بهتر است حداقل دو بار در هفته رابطه جنسی داشته باشید و آن هم نه فقط در زمان تخمک گذاری.


3. مصرف سویا را محدود کنید

مصرف زیاد سویا برای باروری مردان مضر است. خوردن سویا بر تعداد اسپرم‌ها اثر می‌گذارد. دقت کنید که فقط مصرف سویا نیست، در نظر بگیرید در برخی محصولات کارخانه‌ای نیز ممکن است سویا به کار رفته باشد. مصرف سویا تعداد اسپرم‌ها را کاهش می‌دهد.

نتایج پژوهشی دیگر نشان داد سویا ممکن است به درمان سرطان پروستات کمک کند. پس باید چه کرد؟ آیا بازهم می‌توان سویا مصرف کرد؟ این مطالعه نشان داد که مردانی که اضافه وزن دارند واکنش بیشتری به سویا بروز می‌دهند. در این موارد هرچه میزان مصرف سویا بیشتر شود، غلظت اسپرم‌ها کم‌تر می‌شود. پس بهتر است در مصرف آن حد تعادل را رعایت کنید.


4. از مواد شیمیایی سمی در محل کار بپرهیزید
اسپرم,باروری,حالگی

کشاورزان، نقاشان و مردانی که با مواد شیمیایی سروکار دارند، ریسک ناباروری در آن‌ها بیشتر است و تعداد اسپرم کمتری نسبت به مردانی دارند که در مکان‌های دیگر کار می‌کنند. مردانی که با فلزات کار می‌کنند، اسپرم‌هایی با حرکت محدودتر تولید می‌کنند. علت چنین مسئله‌ای تاکنون مشخص نشده است. گمانی که وجود دارد این است که مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها و افرادی که با فلزات سروکار دارند و نیز کشاورزان (به دلیل استفاده از مواد آفت زدا) ممکن است به اسپرم‌ها آسیب برسانند. افرادی که با فلزات سروکار دارند، احتمالاً تعداد اسپرم کمتری دارند یک دلیل، حرارت موجود در محل کارشان است. اگر در معرض مواد شیمیایی هستید توصیه می‌شود که تا حد امکان از ماسک و دستکش استفاده کنید و بدنتان را کاملاً بپوشانید.


5. سیگار نکشید

این هم دلیل دیگری برای اینکه این عادت را کنار بگذارید. حتماً از مضرات سیگار چیزهای زیادی شنیده‌اید، اما اگر هنوز هم قانع نشده‌اید، بدانید که سیگار کشیدن بر باروری شما اثر می‌گذارد. پژوهش‌های انجام شده بر روی مصرف سیگار و کیفیت اسپرم‌ها نشان می‌دهد که سیگار کشیدن بر بسیاری از جنبه‌های سلامت اسپرم اثر می‌گذارد که شامل تعداد اسپرم‌ها، کاهش حرکت اسپرم و شکل اسپرم است. نتیجه پژوهشی دیگر نشان می‌دهد که در لقاح آزمایشگاهی به دو شیوه ICSI، مصرف سیگار بسیار اثرگذار است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بعد از ترک سیگار چه اتفاقاتی در بدن شما می افتد؟+سیر زمانی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : توصیه های ساده اما کاربردی برای ترک سیگار


6. فضا را خنک نگه دارید

بدانید که حتی گرمای تولیدشده از لپ‌تاپ بر باروری شما اثر می‌گذارد. بهتر است لپ‌تاپ را بر روی میز یا سطح دیگری قرار دهید. ارگان‌های تناسلی مردان به همین دلیل در خارج از بدنشان است تا دما را کمتر از 98.6 فارنهایت نگه دارد. دمای بالا می‌تواند به اسپرم آسیب برساند. حمام کردن طولانی در آب داغ نیز آسیب رسان است. نشستن طولانی مدت نیز دمای آن منطقه را افزایش می‌دهد. اگر کارتان پشت میزنشینی است، یا اینکه مجبورید مدت زیادی بنشینید؛ توصیه می‌کنیم که هر از چندگاهی برخیزید و چند قدم راه بروید. در زمستان به مدت طولانی از بخاری استفاده نکنید. منظور بخاری‌های خودرو است. لباس زیرهای نخی بپوشید و سعی کنید که تنگ نباشد.


7. وزن متعادل داشته باشید

اضافه وزن بر باروری مردان اثر می‌گذارد. یکی از راه‌های بارورتر شدن، این است که وزنتان را متعادل نگه دارید. کمبود وزن یا اضافه وزن بر تعادل هورمونی اثر می‌گذارد و بر تعداد اسپرم‌ها مؤثر است.

نتایج پژوهشی نشان داد که شاخص توده بدنی کمتر از بیست، تعداد اسپرم‌ها را کاهش می‌دهد. مردانی که اضافه وزن دارند، سطح تستوسترون کمتری داشته و تعداد اسپرم‌ها نیز در آن‌ها کاهش می‌یابد.


8. الکل اینجا هم مقصر استاسپرم,باروری,باروری در مردان

مصرف الکل، باروری را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. نتایج پژوهشی روشن کرد که هرچه میزان مصرف الکل افزایش یابد، تعداد اسپرم‌ها کاهش می‌یابد و شکل طبیعی اسپرم‌ها از بین رفته و حرکت اسپرم‌ها نیز تخریب می‌شود. در لقاح آزمایشگاهی نیز در صورت مصرف الکل، شانس موفقیت کاهش می‌یابد.


9. بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید

مراقبت منظم و مراجعه به دندانپزشک را فراموش نکنید، زیرا بهداشت دهان و دندان بر باروری مردان اثر می‌گذارد. باکتریواسپرمی bacteriospermia، یا حضور باکتری در منی، بر باروری مردان اثر می‌گذارد.


10. درمان بیماری‌های پایه پزشکی

لازم است با پزشکتان درباره سلامت کنونی و پیشینتان صادق باشید. مثلاً دیابت ممکن است بر باروری مؤثر باشد. مشکلاتی در انزال نیز احتمالاً بر باروری اثر بگذارد. یک سوم افرادی که مبتلا به دیابت هستند از آن اطلاع ندارند.

عفونت در دستگاه تناسلی یا ادراری نیز ممکن است بر باروری اثر سوء داشته باشد. باید در نظر داشت که برخی عفونت‌ها هیچ نشانه‌ای ندارند. بیماری‌های تیروئید، کرون، سلیاک، سندروم کوشینگ Cushing's syndrome و کم‌خونی از دیگر بیماری‌های اثرگذار بر باروری هستند.

* سندروم کوشینگ Cushing's syndrome : سندروم کوشینگ به علت میزان بالای هورمون کورتیزول به وجود می‌آید. شايع‌ترين علائم بيماري سندروم کوشینگ عبارتند از: افزایش وزن، چاقی، تجمع چربی، به خصوص در قسمت میانی بدن، چهره (باعث ایجاد یک چهره گرد)، بین شانه‌ها و پشت.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : این ماده غذایی برای مردان نابارور مفید است

اگر می خواهید بیشتر بدانید : باید و نبایدهای خوراکی برای تقویت اسپرم

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چاق ها نابارور می‌شوند؟!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سلامت اسپرم به این عوامل وابسته است

اگر می خواهید بیشتر بدانید : رژیم غذایی مناسب جهت بهبود باروری در مردان

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : tebyan.net