چه خوراکی هایی به کوچک شدن پروستات کمک می کنند؟
 پروستات یکی از غدد مهم در بدن مردان است که بزرگ شدن آن مشکلاتی در پی دارد و البته بزرگی غده پروستات تقریبا در بین مردان شایع است، در این مطلب تغذیه ای مناسب برای کوچک کردن پروستات معرفی می شود

 معرفی چند غذا که به کوچک شدن پروستات کمک می کنند

ایجاد تغییرات در سبک زندگی یکی از روش‌های طبیعی است که می‌توانید برای کوچک‌شدن اندازه پروستات مد نظر قرار دهید.

به خاطر داشته باشید که می‌توانید علائم یک پروستات بزرگ‌شده را تجربه کنید، بدون اینکه در واقع این اتفاق رخ داده باشد و بالعکس. در هر صورت، مواد غذایی که در ادامه به آنها اشاره شده است می‌توانند به همراه درمان‌های طبیعی دیگر مانند ورزش منظم، حفظ وزن سالم، حفظ تعادل هورمون‌ها، مصرف مکمل‌های طبیعی، و محدود کردن محرک‌هایی مانند الکل و کافئین، هم از سلامت پروستات و هم سلامت دستگاه ادراری شما پشتیبانی خواهد کرد.

بیشتر بدانید : غده پروستات در مردان و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

 آووکادو
foods-for-prostate-health01.jpg

 آووکادو از جمله معدود مواد غذایی است که مقدار خوبی از بتا-سیتواسترول، ماده‌ای موثر در کاهش التهاب پروستات را ارائه می‌کند. به عنوان مثال، یک مطالعه به ارزیابی شرایط ۱۷۷ مرد دارای پروستات بزرگ شده پرداخت. شرکت‌کنندگان به مدت شش ماه روزانه ۱۳۰ میلی گرم بتا-سیتواسترول دریافت کردند. پس از پایان مدت مطالعه، شرکت‌کنندگان بهبود قابل توجه در امتیازهای علائم ادراری و پروستاتی را نشان دادند که در حقیقت قابل مقایسه با بهبود حاصل از مصرف داروی پروسکار Proscar بود.

از دیگر مواد غذایی که منبع خوبی برای بتا-سیتواسترول هستند می توان به گل تاج خروس، برگ گشنیز، گردوی آمریکایی، دانه های کدو تنبل، سویا و جوانه گندم اشاره کرد.


چای سبز

 چای سبز حاوی کاتچین‌ها از جمله اپی‌گالوکاتچین‌هاست که آنتی‌اکسیدان‌هایی قوی محسوب می‌شوند و می‌توانند بر تولید و فعالیت هورمون‌ها اثرگذار باشند، از این‌رو، ممکن است در درمان بزرگی پروستات مفید باشند.

همچنین، چای سبز در مهار ۵-آلفا ردوکتاز، آنزیمی که در بزرگ شدن پروستات نقش دارد و تبدیل عادی تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) را کاهش می دهد، موثر عمل می‌کند. تجمع دی هیدروتستوسترون رشد سلول‌های پروستات و در نتیجه آن بزرگ شدن آن را تشویق می‌کند.


 انار

 هم مطالعاتی با سوژه‌های حیوانی و هم سوژه‌های انسانی توانایی انار برای کمک به مدیریت بزرگی پروستات را نشان داده‌اند. در یکی از جدیدترین مطالعات، عصاره آب انار در پیشگیری از بزرگ‌شدن پروستات ناشی از فعالیت تستوسترون موفق بوده است. دانشمندان ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی انار را عوامل کلیدی در این زمینه می‌دانند.

در آزمایش‌های بالینی با حضور سوژه‌های انسانی، دانشمندان شواهدی مبنی بر اینکه آب انار به افزایش چشمگیر متابولیت‌های اکسید نیتریک منجر شده است را شاهد بودند که به نظر می‌رسد عامل کلیدی در تسکین علائم بزرگی پروستات است.


 ماهی سالمون و دیگر ماهی‌های چرب
foods-for-prostate-health.png

 ماهی‌های چرب که از آن جمله می‌توان به سالمون، تن، شاه ماهی، ساردین و خالمخالی اشاره کرد سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند که ممکن است سطوح ناکافی از این ماده مغذی به بروز مشکلات پروستات منجر شود.

مطالعه‌ای که به تازگی در نشریه International Urology and Nephrology منتشر شد، نشان داد که اسیدهای چرب امگا-۳ اثر بالقوه در کاهش التهاب در اندام‌های اورولوژیک، از جمله پروستات دارند.

اگر تمایلی به مصرف ماهی ندارید، می‌توانید برای دریافت اسیدهای چرب امگا-۳ منابع غذایی دیگر مانند پودر بذر کتان، دانه‌های چیا، ارگانو، گردو و اسفناج را مد نظر قرار دهید.


 گوجه فرنگی

 گوجه فرنگی‌های رسیده بیشترین میزان لیکوپن را دارا هستند که یک ترکیب کوچک‌کننده پروستات محسوب می‌شود. برای بهره‌مندی از بیشترین میزان لیکوپن موجود در گوجه فرنگی باید آن را به صورت پخته مصرف کنید. به عنوان مثال، رب گوجه فرنگی و سوپ گوجه فرنگی نسبت به گوجه فرنگی تازه منابع بهتری برای لیکوپن هستند. شواهد نشان داده‌اند که لیکوپن می‌تواند به مردان مبتلا به بزرگی پروستات کمک کند و سطوح آنتی‌ژن، پروتئینی مرتبط با بزرگ شدن پروستات و التهاب پروستات را کاهش دهد.

از دیگر منابع لیکوپن می توان به زردآلو، پاپایا، گریپ فروت صورتی و هندوانه اشاره کرد.


 سبزیجات

 برخی از سبزیجات، به ویژه بروکلی و نمونه‌های دیگری که حاوی ماده مغذی گیاهی دیم (DIM) هستند می‌توانند به کاهش التهاب پروستات کمک کنند.

برای آشنایی با دیم (دیندولیل متان) باید با ایندول-۳-کابینول (I۳C) آشنا باشید که یک پیش‌ساز برای دیم است. دیندولیل متان و ایندول-۳-کابینول برای کمک به مدیریت بزرگی پروستات استفاده می‌شوند. ایندول-۳-کاربینول یک ماده مغذی گیاهی است که به مقدار زیاد در بروکلی و دیگر سبزیجات چلیپایی مانند کلم، جوانه‌های بروکسل، گل کلم، کیل و تربچه یافت می‌شود.

پژوهش‌های آزمایشگاهی نشان داده‌اند که دیندولیل متان و ایندول-۳-کابینول می‌توانند به پیشگیری از التهاب در پروستات کمک کنند.


بیشتر بدانید : جلوگیری از بزرگی پروستات با یک رژیم غذایی مردانه!

بیشتر بدانید : آیا بزرگ شدن پروستات باعث سرطان پروستات می شود؟

بیشتر بدانید : اولین کاری که همه مردان باید برای مراقبت از پروستات خود انجام دهند


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ 
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com