مردان 14 تا 20 ساله ای که دچار کمبود ویتامین D هستند
ویتامین D یکی از مهم ترین ویتامین های مورد نیاز در بدن زنان و مردان است که متاسفانه اکثر مردان دچار کمبود ویتامین D هستند که در ادامه به بررسی این مسئله پرداخته می شود 

کمبود ویتامین دی در مردان 

دکتر زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: حدود ۵۹ درصد مردان ۴۵ تا ۶۰ ساله و ۵۸ درصد مردان ۱۴ تا ۲۰ ساله با کمبود ویتامین D مواجه اند. کمبود این ویتامین خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد و کافی بودن آن، نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر دارد.

درخصوص نقش تغذیه صحیح در ارتقای سلامت مردان باید گفت : چنان چه یکی از مهم ترین علل مرگ و میر در کشور، بیماری های غیرواگیر باشد، الگوهای تغذیه‌ای یکی از اصلی ترین فاکتورهای ابتلا به بیماری های غیرواگیر محسوب می‌شوند. در بحث سلامت مردان نیز یکی از موارد بسیار مهم، بحث تغذیه است، الگوی غذایی نامناسب  در کنار فعالیت بدنی کم، دو عامل اصلی محسوب می‌شود که باعث شیوع فزاینده بیماری‌های غیرواگیر شده‌اند.

بیشتر بدانید : علائم کمبود ویتامین D در مردان چیست؟

بیشتر بدانید : آشنایی با 12 منبع مفید دریافت ویتامین D


الگوی غذایی مردان مطلوب نیست، برای مثال، مردان در روز 10 گرم نمک مصرف می‌کنند، در حالی که طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، باید کمتر از 5 گرم در روز نمک مصرف کرد؛ این موضوع می ‌تواند در مردان منجر به فشار خون یا بیماری‌های قلبی و عروقی، پوکی استخوان و سرطان معده شود.

کمبود ویتامین D

در حوزه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر، مصرف پنج واحد میوه و سبزی در روز توصیه شده است اما مطالعات نشان می‌دهد در این زمینه هم الگوی غذایی مردان مناسب نیست و 17 درصد مردان 18 سال به بالا، حداقل دو بار در روز میوه و 40 درصد مردان سه واحد در روز سبزی مصرف می‌کنند؛ همچنین اطلاعات موجود ما نشان می‌‌دهد که 75 درصد مردان 18 سال به بالا اضافه وزن و چاقی دارند، در این زمینه الگوی غذایی نامناسب یک عامل بسیار مهم محسوب می‌‌شود.

حدود 40 درصد مردان تحرک بدنی کافی دارند .طبق بررسی‌های ما 40 درصد مردان 45 سال به بالا مبتلا بهفشار خون و کلسترول بالا هستند که یکی از علل مهم آن، تغذیه نامناسب است؛ همچنین 22 درصد پسران بین 7 تا 18 سال نیز اضافه وزن‌ دارند و حدود 20 درصدشان نیز دچار چاقی شکمی هستند که طبعا مصرف بی‌‌رویه فست‌فود، مواد قندی و کم تحرکی علت این مشکلات است.

بیشتر بدانید : آزمایش ویتامین D برای چه کسانی ضروری است؟

بیشتر بدانید : معجزه ویتامین D در بدن ، چه زمانی مکمل ویتامین D نیاز دارید؟

بیشتر بدانید : نقش ویتامین D در بدن و علائم کمبود ویتامین D چیست؟

بیشتر بدانید : کمبود ویتامین D دی 10 اتفاق خطرناک را در بدن شما رغم می زند!

بیشتر بدانید : ویتامین D و تاثیر آن بر روحیه و سرحالی شما

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com