نکاتی جالب در مورد سرطان پروستات
 سرطان پروستات،سرطانی است که مردان را مبتلا میکند، در این مقاله به نکاتی راجب سرطان پروستات میپردازیم که بهتر است بدانید

 مواردی که باید درمورد سرطان پروستات بدانید

سرطان پروستات بیماری زنان نیست، اما این احتمال وجود دارد كه مردی از نزدیكان آنها را درگیر كند. طبق گزارش انجمن سرطان آمریكا، سرطان پروستات یكی از رایج‌ترین انواع سرطان در بین مردان است كه براساس آمار در 60 درصد موارد در مردان بالای 65 سال اتفاق می‌افتد. موارد زیر نكاتی هستند كه هر زنی باید برای محافظت از عزیزان خود از آنها آگاهی داشته باشد.


بسیاری از مردان هیچ کدام از علائم ندارند

مرحله پیشرفته سرطان پروستات ممكن است تخلیه ادرار را با مشكل مواجه كند، فشار ادرار را كاهش دهد، باعث بروز درد هنگام ادرار و وجود خون در آن شود یا در مراحل آخر درد لگن، پشت و قفسه سینه را به همراه داشته باشد. با این حال این سرطان در مراحل اولیه، اغلب نشانه‌ای ندارد.


انجام غربالگری ضروری است

انجمن ارولوژی آمریكا توصیه می‌كند برای كشف زودهنگام سرطان، مردان بالای ۵۰ سال حتما با پزشك خود درباره غربالگری سرطان پروستات صحبت كنند. این آزمایش شامل معاینه پروستات و یك آزمایش خون است كه به آن PSA (آزمایش اختصاصی آنتی‌ژن پروستات) گفته می‌شود. مردانی كه دارای سابقه خانوادگی سرطان پروستات هستند، بهتر است غربالگری را از ۴۵سالگی شروع كنند.


هر فرد مبتلا به سرطان پروستات نیاز به درمان ندارد

مطالعه دانشگاه هاروارد در سال 2013 نشان داد حدود 70 درصد از سرطان‌های پروستات كم‌خطر هستند به این معنی كه تومور بسیار كوچك بوده و رشد كندی دارد و هرگز تهدید‌كننده زندگی نخواهد بود. مراقبت فعال (انتظار مراقبانه) شامل آزمایش‌های منظم و نمونه‌برداری‌های زمان‌بندی شده گزینه توصیه شده برای این بیماران است، زیرا عوارض جانبی درمان برای این افراد، بیشتر است.


می‌توان برای كاهش خطر ابتلا گام‌هایی برداشت

رژیم غذایی كم‌چرب به‌ویژه از نظر چربی حیوانی می‌تواند به كاهش احتمال ابتلا به سرطان پروستات كمك كند. قطع مصرف لبنیات نیز ممكن است مفید باشد. در یك مطالعه دیگر كه در دانشگاه هاروارد انجام شد، ریسك ابتلا در مردانی كه روزانه بیشترین مصرف شیر، پنیر و ماست را داشتند 23 درصد افزایش یافت.


بیشتر بدانید : پیشگیری از سرطان پروستات با روش های طبیعی

بیشتر بدانید : سرطان پروستات و باور های غلط درباره پروستات

بیشتر بدانید : سرطان پروستات بیشتر سراغ چه مردانی می‌رود؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir