تغییرات بدن در طی دوران بارداری، سبب درد هایی در کمر، مفاصل ، پشت و بروز مشکلاتی مانند گوارش ، گردش خون ، اختلالات تنفسی و عوارض ناشی از شل شدن عضلات شکم و پرینه می شود...

افزایش وزن طبیعی هنگام آبستنی سبب تغییر محل مرکز ایستایی بدن گشته و روی توازن و تعادل بدن نیز تاثیر می گذارد.با کمک تمرین های کششی، آموزش تنفس صحیح ، تن آرامی، تمرکز و ماساژ  و ... می توان سبب  تسکین  این دردها و نیز کاهش ترس و هیجان، از بین بردن اضطراب، افزایش اعتماد به نفس  و بردباری وهم چنین ایجاد رفتارهای مثبت گردید.

 سودمندی های  ورزش در دوران 
 1- بالا بردن انرژی
 بارداری می تواند توان و انرژی بدن را پایین بیاورد.اما ورزش منظم و مرتب به شما کمک خواهد کرد تا از پس کارهای روزانه تان برا یید و با برنامه های فشرده روزانه تان ،خودتان را وفق دهید. ورزش سیستم قلبی - عروقی شما را قوی کرده ، بدین ترتیب کمک می کند به سادگی خسته نشوید.

وقتی عضلات شما  قوی و کشسان است ، برای انجام دادن فعالیت ها به انرژی کمتری نیاز خواهید داشت حتی اگر این فعالیت فقط رفتن به سوپر سر کوچه برای خرید و یا نشستن در جلسه ا ی کاری
 در دفترتان باشد .  (ACOG) اعلام کرده است که  هر خانم باردار می تواند به طور متوسط 30 دقیقه در روز یا بیشتر، فعالیت ورزشی متوسط داشته باشد. ( کالج آمریکایی زنان و مامایی، یکی از مراجع معتبر مامایی و زنان در آمریکا) این در صورتی است که گروه ماماییشما را به دلایل پزشکی ، از انجام فعالیت ها و حرکات  ورزشی و یا  محدود نکرده باشد .

  2  -  خواب بهتر
 در اثر اضافه وزن دوران بارداری، پیدا کردن وضعیتی که بتوان براحتی با آن خوابید ، دشوار است. اما ورزش ها به شما کمک می کنند انرژی های اضافی سوزانده شود  و شما به اندازه ی کافی خسته شوید تا به خواب عمیق تر ،آرام تر و راحت تری فرو روید.

3 - کاهش احساس کوفتگی و خستگی 
در هر حال ورزش های دوران بارداری سبب کشش و تقویت عضلات شما می شود . و شما بهتر می توانید با دردها و کوفتگی های این دوران سازش پیدا کنید.کشش ها سبب تخفیف دردهای پشت شده و پیاده روی  نیز جریان گردش خون شما را بهبود می بخشد.

4- آمادگی برای زایمان  بسیار منطقی و عقلانی است!
هر چه وضعیت بدنی شما مناسب تر باشد ،شما در هنگام زایمان قوی تر خواهید بود به دنیا آوردن نوزاد، مانند مسابقه ی ماراتن است و به بنیه ی مناسب، عزم و اراده و تمرکز نیاز دارد.

5  - کاهش استرس و بالا بردن روحیه 
بدنیا آمدن کودک ، یک تغییر بسیا بزرگ است.  تجربه ی لحظه ای که هم زمان با احساس نگرانی و اضطراب را همراه دارد. در مطالعه ای دریافتند، ورزش سبب افزایش سطح سروتونین خون می شود که یک فراورده ی شیمیایی مغز است و با خلق و خو در ارتباط است .

6- افزایش اعتماد به نفس 
  افزایش وزن این دوران در حدودی که پیش از این سابقه نداشته اید و افزایش سایز،
 می تواند برای تان ناامید کننده باشد . اما فعال نگه داشتن بدن به شما کمک می کند افزایش وزن تان را در محدوده نرمال نگه دارید. این امر، احساس رضایت خاطرتان را به دنبال خواهد داشت.

7-  سریع تر برگشتن حالت بدن ، به وضعیت پیش از بارداری 
این عامل به تنهایی، می تواند در بسیاری از خانم های باردار، انگیزه ی کافی برای
انجام  برنامه های ورزشی را ایجاد کند. وقتی شما توان وتون عضلات تان را در دوران بارداری تان حفظ کنید، بدن شما برای برگرداندن وضعیت به پیش  از بارداری، راحت تر اقدام  می کند.

شما می‌توانید بسیاری از این روش‌ها را که در طی بارداری توصیه می‌شود در طی 
 فعالیت‌های دیگر روزانه‌تان انجام دهید. به طور مثال ، تمرین‌های مربوط به تقویت کف لگن (کگل) را می‌توانید درهنگام شستشوی دندان ‌ها و یا ... انجام دهید.

برخی ورزش های پا را می‌توان در حالی که پشت میز نشسته‌اید و یا در حال خواندن کتاب و یا تماشای تلویزیون هستید، انجام دهید.  ورزش های پر خطر و نا مناسب برای دوران بارداری 
 ورزش هایی مانند غواصی زیر آب، اسب سواری، اسکی روی سطح شیب دار، اسکی روی آب، اسکی روی برف، تنیس، کوه نوردی، شیرجه ، ورزش های رزمی ، دوچرخه سواری در سه ماهه دوم و سوم  و .... هستند . 

ورزش های  بدون خطر  و مناسب برای دوران بارداری  ورزش هایی مانند پیاده روی ، شنا ، تمرین های کششی ، تمرینات تنفسی و آرام  سازی ،  یوگا ، آکوا یوگا ، کلاس های آئروبیک سبک ،  تمرینات آئروبیک در آّ ب ، 
 حرکات موزون آئروبیک و ...  هستند.

ورزش بی خطر  بیش تر ورزش ها برای دوران بارداری مناسب هستند، اما به هر حال برخی از انواع آن شامل حرکت ها یا وضعیت هایی خاص هستند که ممکن است شما را دچار احساس ناراحتی و یا حتی آسیب کنند.

 ورزش های ویژه ا ی وجود دارند که برای دوره بارداری  امن و بی خطرند حتی برای مبتدی ها.پیاده روی ورزشی بسیار مناسب برای همه است. پیاده روی تند تمام  بدن را درگیر ورزش می کند. و انجام دادنش برای مفاصل  عضلات ساده است. اگر شما پیش از بارداری تان ورزش نمی کرده اید ، پیاده روی بهترین روش برای شما، شروع یک برنامه ورزشی است .

پیاده روی  این فعالیت عالی ترین نشان را برای مادران باردار دارد، زیرا بسیار بی خطر و امن است ، به سادگی انجام پذیر و همیشه در دسترس است و دستگاه قلبی –عروقی  را بهبود می دهد. جان کلام این که اگر پیش از بارداری ورزش نمی کردید، بهترین   روش برای شروع ورزش است.  

آغاز ورزش برای مبتدی ها پیش از این که برنامه ورزشی دوران بارداری تان را شروع کنید ، باگروه پزشکی

تان مشاوره نمایید تا مطمئن شوید هیچ مساله ای دروضعیت  سلامت و  یا موقعیت مامایی تان که فعالیت شما را محدود کند، وجود ندارد .  برای کسانی که پیش از بارداری ورزش نمی کرده اند، خبر خوب این است که: شما به راحتی می توانید در دوران بارداری تان یک برنامه ی ورزشی را آغاز کنید حتی اگر تا این دوران هیچ گونه حرکات ورزشی را انجام نداده باشید.مبتدی ها باید بتدریج و با 10 - 15 دقیقه در روز و هفته ای سه بار ورزش را شروع کنند.

بهتر است یک روز بین ورزش ها فاصله باشد. فعالیت هایتان، شدید و خسته
 کننده و نفس گیر نباشد. با یک حساب سرانگشتی، بهتر است به آهستگی کاری را انجام داد تا این که بعد نتوان اصلا از عهده اش برآمد.به اندازه ی کافی مایعات دریافت کرده و غذای مفید میل کنید. باردار بودن یعنی این که شما روزانه تقریبا به 300 کالری اضافی (بسته به شرایط شما در بارداری) نیاز دارید.برخی ورزش ها مانند دوچرخه سواری و فعالیت هایی که باید   با احتیاط بیشتری همراه باشند، بهتر است تا پس از زایمان به تعویق بیفتند .

کارشناسانی هم هستند که اصولا دوچرخه سواری در سه ماهه دوم و سوم را به دلیل احتمال افتادن بیشتر، ممنوع می کنند. شدارها و احتیاط 
اگر به دلایل پزشکی، به استراحت نیاز دارید، برای تعین  وع و تعداد حرکات ورزشی با گروه مامایی مشاور خود مشورت فرمایبد.

بارداری زمان مناسبی برای شروع دویدن، نیست.اگر چه چنانچه پیش از بارداری آهسته دویدن منظم را شروع کرده باشند، دویدن مانعی ندارد. پس از سه ماهه نخست بارداری باید ازانجام تمرین  دراز و نشست در حالت خوابیده به پشت اجتناب شود، زیرا می تواند سرگیجه ایجادکند و جریان خون رحمی   را نیز کاهش می دهد .   بلند کردن وزنه و دیگر ورزش هایی که نیاز به ایستادن طولانی مدت در محل دارند، هم چنین سبب کاهش خون رسانی به جنین می گردند .البته با تعویض کردن جا  یا با جلو و عقب رفتن به سادگی،  می توان حرکت و جنبش ایجاد کرد .   همیشه قبل از شروع رزش،نرمش‌هایی جهت گرم کردن بدن تان انجام دهید.  گرم کردن به آرامی بدن شما را برای تمرینات سنگین ‌تر آماده می‌کند و نیز موجب  سازش مناسبی با تمرینات روزانه می‌شود.  در بشتر موارد ورزش های دوران بارداری مفید هستند.

اما به هر صورت موارد خاصی هم وجود دارند که مضرات ورزش بیش از فواید آن هستند،بویژه در بارداری های پر خطر.پیش از انجام برنامه ورزشی خانم هایی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند،
باید با گروه مامایی مشورت نمایند. مواردی که خانم های باردار به توجهات ویژه پزشکی یا محدودیت ورزش نیاز دارند.  

آسم یا مشکلات مزمن ریه    -فشار خون بالا  - مشکلات وزنی (وزن بسیار زیاد یا بسیار کم ) -  مشکلات ماهیچه ای و مفاصل  -  پیشینه زایمان زودرس -   پیشینه سقط مکرر-
  

بارداری چند قلو   پیشینه نارسایی سرویکس

  خون ریزی پایدار
   مشکلات جفتی (جفت سرراهی ، ... ) 
رفتن به مکان های عمومی
  شما شاید احساس راحتی نکنید که در باره ی بارداری خودتان در سه  ماهه  نخست بارداری  با کسی صحبت کنید اما بسیار  مهم  است که به مربی ورزشی   خود بگویید که باردار هستید. این امر سبب می شود مربی تان بتواند برای تعدیل   لازم راهنمایی تان کند. اگر تمایلی ندارید دیگران بدانند که شما باردار هستید،   می توانید این را از مربی تان بخواهید .

تهیه و تدوین : گروه سلامت سیمرغ -  نرجس شیرآقایی کوتنایی  - کارشناس مامایی
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سلامت

مطالب پیشنهادی :  
این خانم ها نباید قرص ضد بارداری بخورند!؟
نکاتی راجع به مصرف مکمل ها در دوره بارداری
5 علامتی که نشان می دهد دوقلو باردارید!!
بارداری با اضافه وزن + 42 توصیه اضافه
بخور نخورهای بارداری