لذا درمان این بیماری در طی سالها دستخوش تغییرات اساسی شده است. در طی سالها محققین تلاش خود را علاوه بر افزایش تأثیر درمان بر کاهش عوارض ناشی از درمان معطوف کرده اند .


3- سؤالی که برای بیماران ممکن است مطرح شود این است که آیا نگه داشتن پستان در بیماران مبتلا به  سرطان پستان احتمال عود بیماری را به همراه ندارد و آیا برای ادامه زندگی آنها خطرناک نیست؟ همانگونه که در ابتدای صحبت گفتیم در بیمارانی که با در نظر گرفتن شرایط مناسب این عمل جراحی انتخاب میشود احتمال عود در محل جراحی ( نسج باقی مانده پستان) حدود 10 تا 15 درصد است و مطالعات زیادی نشان داده که این عود زندگی بیمار را به خطر نمی اندازد چون بیمار تحت نظر است و در صورت عود سریعا عمل شده و نسج مبتلا برداشته میشود و بسیاری از بیماران حاضرند برای حفظ سینه خود این مقدار از ریسک را بپذیرند و از ماستکتومی ( برداشتن سینه به طور کامل ) معاف شوند. باید توجه داشت که پزشک جراح باید هنگام برنامه ریزی برای عمل جراحی تمامی این موارد را با بیمار در میان بگذارد تا بیمار با چشم باز و با آگاهی کامل از شرایط درمان و پیگیری های لازم نوع درمان خود را انتخاب کند.برای مثال ممکن است بیماری به دلیل اینکه امکان پیگیری مداوم را ندارد یا از نظر روحی توانائی قبول ریسک حتی به میزان پائین را ندارد ، برداشتن سینه به طور کامل را انتخاب کند حتی اگر پزشک معالج ، او را واجد شرایط نگه داشتن پستان بداند.

4- نکته آخر اینکه  نگه داشتن پستان نیاز بیمار برای شیمی درمانی را افزایش نمی دهد . به عبارت دیگر انجام شیمی درمانی پس از عمل جراحی بستگی به نوع و مرحله تومور دارد و نوع عمل جراحی انجام شده (نگه داشتن یا برداشتن پستان) تأثیری در این تصمیم گیری ندارد.

 

با توجه به نکات ذکر شده در بالا میبینیم که خانمها نباید از ترس از دست دادن پستان خود از مراجعه به زشک خود داری کنند زیرا در صورت تشخیص سریع و درمان به موقع میتوان عمل جراحی حفظ پستان را انجام داد و تأخیر در درمان این شانس را از بیمار میگیرد.به امید روزی که بانوان عزیز کشورمان با آگاهی کامل به جنگ با سرطان سینه بروند و این بیماری شایع و خطرناک را شکست بدهند.
 
تهیه و تدوین :گروه سلامت سیمرغ -  دکتر نسرین السادات علوی
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:

معاینه صحیح سینه برای پیشگیری از سرطان
استرس چه نقشی در سرطان سینه دارد؟
تودههای خوشخيم سينه در بانوان
با ترشحات سینه چه کنيم ؟
درد سینه ها نشانه ی چیست؟

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X