در خانم‌ها امکان احساس درد بیشتر در دوران قاعدگی وجود دارد.
یک متخصص اعصاب و روان گفت: زنان سه برابر مردان در معرض خطر ابتلا به میگرن هستند و ابتلا به این بیماری 80 درصد به صورت ارثی در میان افراد وجود دارد.

دکتر فرامرز امیری اظهار کرد: میگرن به علت وجود اختلال واسط‌های شیمیایی در ناحیه رافع مغز میانی است و دردهای میگرنی از انقباض اولیه و سپس انبساط عروق خونی در سر ناشی می‌شود.

وی، خواب نامنظم، تغذیه نامناسب و بی‌تحرکی را از عوامل تاثیرگذار در تشدید دردهای میگرنی عنوان کرد و افزود: اضطراب و استشمام بوهای ناخوشایند و وجود شرایط تنفس آزاردهنده از عوامل دیگر افزایش دردهای میگرنی است. همچنین در خانم‌ها امکان احساس درد بیشتر در دوران قاعدگی وجود دارد.

این متخصص مغز و اعصاب در رابطه با انواع درمان‌ بیماری میگرن گفت: درمان میگرن به دو طریق دارویی و غیردارویی امکان‌پذیر است؛ درمان‌های غیردارویی با بهبود شرایط تغذیه، خواب و استراحت، اضطراب و دوری از وضعیت‌های نامطلوب و بوهای حساسیت‌برانگیز میسر می‌شود.

وی به ورزش به عنوان یکی از روش‌های موثر غیردارویی برای درمان اشاره کرد و گفت: ورزش کردن از درمان‌های غیردارویی میگرن است که با در نظر گرفتن شرایطی نظیر ثابت نگه داشتن سر و تکرار روزانه آن می‌تواند در بهبود این بیماری نقش زیادی داشته باشد.

این متخصص مغز و اعصاب در رابطه با مصرف مسکن برای بیماری میگرن، گفت: مصرف مسکن ممکن است برای دردهای حاد مفید باشد اما اگر درد به شکل مزمن و طولانی مدت بروز کند بی فایده خواهد بود.

وی درمان‌های دارویی را بخش اصلی درمان دانست و افزود: بر اساس استانداردهایی که در انجمن بین‌المللی سردرد در سال 2004 معرفی شد، داروهایی در گروه‌های خط اول، دوم و سوم دسته‌بندی شدند که با تاثیر بر واسط های شیمیایی موجب بهبود بیماری میگرن می‌شوند.

امیری ادامه داد: برای درمان سردردهای میگرنی، بیماران لزومی به مصرف هر سه دسته دارو را وجود ندارد و میگرن 95 درصد بیماران با مصرف خط اول داروهای درمانی برطرف می‌شود و نیازی به مراحل بعدی درمان نیست.

متخصص اعصاب و روان در پایان گفت:‌ مردم باید بدانند که میگرن درمان پذیر و قابل پیشگیری است و علاوه بر درمان با داروهای غیرمسکن، درمان‌های غیردارویی نیز می‌توانند نقش زیادی در مهار آن داشته باشند.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : isna.ir


مطالب پیشنهادی:
8 تهدید بر علیه سلامتی زنان
نسخه‌ای برای سلامت زنان ایرانی
راز سلامتی بیشتر زنان با این آزمایش
موشکافی یک اختلال زنانه
زنان شاغل سالم ترند یا زنان خانه دار؟
 
 

پربیننده های این بخش

 
X