بیماری نادری که در خانم های ایرانی شایع شده است
گرچه این بیماری در کتب علمی به عنوان یک عارضه نادر در پستان شناخته می شود اما در سال های اخیر در کشور ما بسیار شایع شده است.
یکی از بیماریهای مربوط به پستان که قبلا بیماری نادری بوده اما در چند سال اخیر شایع شده است بیماری التهابی به نام ماستیت گرانولوماتوز یا ماستیت گرانولومی است. اهمیت این بیماری نادر این است که در عین حال که درمان خاص و طولانی مدت لازم دارد در اغلب موارد درست تشخیص داده نشده و تحت عمل جراحی بی مورد یا مصرف مقدار زیادی آنتی بیوتیک قرار می گیرد، حتی در مواردی دیده شده که این بیماری با سرطان اشتباه شده و پزشک معالج به دلیل اشتباه تشخیصی سینه بیمار را برداشته در صورتی که در این بیماری نیازی به جراحی و برداشتن سینه نبوده و در صورت تشخیص درست وهمکاری بیمار می توان این بیماری را با دارو به خوبی مهار کرد.

علائم: این بیماری معمولا به صورت توده ای ملتهب شروع می شود که به مرور زمان افزایش سایز پیدا می کند. در بسیاری از موارد هم زمان با ایجاد توده، آبسه یا قرمزی پوست پستان نیز دیده می شود. این  آبسه گاهی از مواقع به مرور زمان به سطح پوست رسیده و خود به خود تخلیه می شود به طوری که در برخی بیماران چند منفذ در سطح پوست باز شده ودر صورت عدم درمان منجر به درد و عفونت و زشتی ظاهری پستان می شود.

علت: علت این بیماری ناشناخته است و در حال حاضر محققین آن را بیشتر وابسته به تحریک سیستم ایمنی بدن می دانند اما تحقیقات برای یافتن علت بیماری و درمان آن در حال انجام است.

گرچه این بیماری در کتب علمی به عنوان یک عارضه نادر در پستان شناخته می شود اما در سال های اخیر در کشور ما بسیار شایع شده و تعداد زیادی خانم های مبتلا به این بیماری به پزشکان مراجعه می کنند و از آنجا که تشخیص صحیح این بیماری مشکل است لذا پزشکان و بیماران باید با علائم آن آشنا باشند تا بتوانند درمان درست را انجام داده و از جراحی های غیر ضروری و عوارض آن جلوگیری کنند. مهم ترین عامل در درمان موفق این بیماری توانائی پزشک در افتراق دادن این بیماری از سرطان پستان است که درمانی کاملا متفاوت از این بیماری نیاز دارد.

برای تشخیص دقیق این بیماری بهترین روش نمونه برداری با سوزن کلفت است که در آن مقدار کمی از نسج غیر طبیعی پستان با وسیله ای مانند یک سوزن کلفت برداشته می شود و برای پاتولوژیست ارسال می شود و با بررسی بافت زیر میکروسکوپ تشخیص دقیق میسر می شود وپس از تشخیص پزشک باید برای درمان بیمار اقدام کند.

درمان: باید گفت که درمان این بیماری با تجویزدارو انجام می شود و در موارد کمی نیاز به عمل جراحی پیدا می شود. بیمار باید توجه داشته باشد که درمان این بیماری ممکن است 6 ماه تا دو سال طول بکشد و در این مدت باید بیمار و پزشک در ارتباط بوده و چگونگی پاسخ به درمان در معاینات مداوم ارزیابی شود و در صورتی که بیمار به درمان اولیه که معمولا با کورتون شروع می شود جواب ندهد باید دارو را تغییر داد و در همه ی این مراحل همکاری بیمار برای درمان کامل بسیار مهم است. در طول درمان بیمار باید از مصرف چربی و شیرینی و نمک  تا حد امکان خودداری کند و از افزایش وزن جلوگیری کند.

ممکن است برای بیماران این سؤال پیش بیاید که در صورتی که درمان داروئی طولانی و عارضه دار است چرا با عمل جراحی به این مشکل خاتمه ندهیم؟ جواب این است که در اغلب موارد عمل جراحی نه تنها به بهبود بیماری منجر نمی شود بلکه جای عمل جراحی برای بیمار مشکل ایجاد کرده و از کنار آن آبسه یا التهاب مجدد شروع می شود و در نهایت بیمار ناگزیر به استفاده از دارو خواهد شد لذا عمل جراحی را در این بیماری به عنوان حربه آخر و موقعی که بیمار به درمان داروئی جواب نداده به کار می بریم و از عمل های جراحی غیر ضروری باید اجتناب کرد.

مهم است که بدانیم در بیماران مبتلا به این بیماری قرص های ضد بارداری باید قطع شوند و بیمار تا انتهای درمان باید از روش مطمئن دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کند. آنتی بیوتیک ها در درمان این بیماری استفاده چندانی ندارند و فقط در ابتدای ظهور علائم  و تا رسیدن به تشخیص دقیق  و برای درمان عفونت های همراه استفاده می شوند و به هیچ وجه نیازی به درمان با آنتی بیوتیک های قوی و پر عارضه نیست. نکته قابل تأمل دیگر این است که در تعداد کمی از بیماران التهاب پستان دراثرعفونت سلی پستان ایجاد می شود لذا پزشک معالج باید آزمایشاتی را برای تشخیص این عفونت درخواست کند تا در صورت نیاز برای این بیماران درمان ضد سل انجام شود. البته همان گونه که گفته شد دراغلب بیماران مبتلا به ماستیت گرانولومی آزمایش سل منفی شده و درمان با کورتون سریعا آغاز می شود و جوابی که بیماران به این درمان می دهند در اغلب موارد بسیار خوب و امیدوار کننده است. بیماران باید توجه داشته باشند که در زمان مصرف دارو باید تحت نظر پزشک معالج باشند تا پس از بهبودی، درمان به مرور زمان ( نه به صورت ناگهانی) قطع شود تا از عود بیماری وبروز عوارض جلوگیری شود.

دکتر نسرین السادات علوی - جراح و متخصص بیماری های پستان

تهیه و گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

مطالب پیشنهادی:
نشانه های سرطان سینه چیست؟
خبر های خوش در مورد سرطان سینه
مبتلایان به سرطان سینه بخوانند
روش جدید عمل جراحی سرطان سینه
دو ادویه مفید بر علیه سرطان سینه را بشناسید