٨ نکته مهم برای داشتن واژن سالم
همه زنان باید در مورد سلامت واژن خود نگران باشند. مهبل (واژن) سالم به طور طبیعی اسیدی بوده و بصورت معمول، مقدار کمی ترشح دارد که با آن  خود را تمیز نگه می دارد. هر گونه تداخل ایجاد شده در شرایط عادی واژن، ممکن است  شما را با سوزش واژن یا عفونت مواجه کند

برای حفظ بهداشت واژن، شما می توانید این اقدامات را انجام دهید

همه زنان باید در مورد سلامت واژن خود نگران باشند. مهبل (واژن) سالم به طور طبیعی اسیدی بوده و شامل مقادیر زیادی از باکتری های مفید است، که به دفع کردن عفونت و حفظ سطح pH طبیعی  مهبل (واژن) کمک می کند. واژن سالم مقدار کمی ترشح دارد، که با آن  خود را تمیز نگه می دارد، مانند بزاق دهان که  برای کمک به تمیزی دهان شما ترشح می شود  . هر گونه تداخل با این شرایط عادی، ممکن است شما را با سوزش واژن یا عفونت مواجه کند. در این مطلب شما را راهنمایی خواهیم کرد که چگونه مهبل (واژن) خود را سال نگه دارید.

بیشتر بدانید : در رابطه جنسی چه اتفاقاتی برای واژن یک زن رخ می دهد؟

بیشتر بدانید : تغییرات واژن در دهه های 30, 40, 50 و 60 زندگی

بیشتر بدانید : واژن و 13 راز برای داشتن واژن سالم

بیشتر بدانید : زیبایی واژن بدون عمل جراحی

محافظت از pH واژن، ایجاد تعادل بدون استفاده از دوش واژینال

دوش واژینال می تواند سطح PH واژن را مختل کند و با  کاهش اسیدیته آن، صحنه را برای عفونت های باکتریایی  آماده سازد.  به طور معمول، pH واژن حدود 3.8-4.5 است. اگر مهبل (واژن) شما دارای بوی تند  و یا ناخوشایند است، به  دکتر خود مراجعه کنید و از مصرف صابون های تند و یا مواد پاک کننده در فرج و یا داخل واژن خودداری کنید  زیرا می تواند  بر تعادل pH واژن شما تاثیر گذارد.

 

حفظ یک رژیم غذایی سالم برای داشتن یک واژن سالم

ممکن است متوجه نباشید، اما داشتن یک رژیم غذایی مغذی و متعادل و نوشیدن مقدار زیادی مایعات، کلید سلامت واژن و باروری است. در واقع، برخی از مواد غذایی، ممکن است در درمان مشکلات سلامت واژن موثر باشد. آب قره قاط و ماست به طور بالقوه می تواند، به جلوگیری از عفونت قارچی کمک کرده و به درمان نیز  کمک کنند. و اگر شما تجربه خشکی واژن داشته اید، از دکتر خود بپرسید که آیا می توانید محصولات سویا را که شامل یک شکل ضعیف استروژن است، بیشتر در وعده های غذایی خود، مصرف کنید.

 

انجام اعمال جنسی بصورت سالم، با جلوگیری از ورود باکتری های مضر

استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی، کمک می کند تا با جلو گیری از ورود باکتری های مضر به داخل واژن، در برابر بیماری های مقاربتی مانند ایدز، تبخال تناسلی، سفلیس، سوزاک، زگیل تناسلی و کلامیدیا محافظت شوید. برخی از این بیماری ها، مثل HIV و تبخال تناسلی، هیچ درمانی ندارند و یا مانند ویروس پاپیلومای انسانی که باعث زگیل تناسلی می شود، ممکن است به سرطان و یا به بیماری های دیگر منجر شود. شما باید از کاندوم در هنگام رابطه جنسی دهانی و یا مقعدی نیز استفاده کنید و برای جلوگیری از ورود باکتری های مضر دهان و روده به داخل واژن، کاندوم استفاده شده بر روی آلت تناسلی را عوض کنید تا باکتری ها، از دهان و روده و مقعد به یکدیگر منتقل نشوند.

 

برای مراقبت پیشگیرانه، به طور منظم به پزشک متخصص زنان خود مراجعه کنید 

داشتن معاینات منظم زنان و زایمان، برای  حفظ سلامت واژن شما بسیار مهم است. هر زن باید از سن 21 سالگی  به پزشک مراجه کند و اگر فعالیت جنسی داشته باشد هر سه سال این معاینه را انجام دهد. پزشک زنان و بسیاری از پزشکان خانواده برای تشخیص بیماری ها و اختلالات ایجاد شده در واژن شما آموزش دیده اند و می توانند آسیب های واژن یا سیستم تولید مثل شما را تشخیص دهند. زنان نیز باید تست پاپ اسمیر را که نشان دهنده سرطان تخمدان و رحم است،  به طور منظم انجام دهند. تست پاپ اسمیر  می تواند تغییرات در سلول های واژن را که ممکن است سرطانی شوند، نشان دهد و موجب تشخیص به موقع بیماری شود .

 

درمان عفونت های ایجاد شده

سه نوع از عفونت های واژن عبارتند از: عفونت قارچی، واژینوز باکتریال و تریکومونیاز. برخی از این عفونتها با انواع مختلفی از قارچ ها ایجاد می شود، در حالی که عفونت حاصل از واژینوز باکتریال، توسط رشد بیش از حد باکتری در واژن ایجاد می شود و تریکومونیاز از راه جنسی منتقل شده و باعث عفونت می شود. درمان این عفونت ها بسیار مهم است، زیرا عدم درمان آنها می تواند به عدم  باروری، مقاربت دردناک و مشکلات بهداشتی دیگر تبدیل شود. جالب توجه است که هر سه آنها را می توان با داروهای خوراکی و یا موضعی درمان کرد.

 

استفاده از روان کننده مناسب و به مقدار کافی و عدم استفاده از روان کننده هایی که محلول در آب نیستند، مانند وازلین

روانکاری بخش مهمی از مقاربت است. بدون روانکاری، مخاط دیواره واژن و دهانه رحم می تواند تحریک و ساییده شده و حتی گاهی اوقات آسیب ببیند. مهبل (واژن) معمولا و به طور طبیعی، در طول بر انگیختگی زنان، ترشح لزجی تولید می کند که باعث سهولت دخول آلت و جلوگیری از ساییده شدن مخاط حساس واژن زن، توسط نسوج آلت تناسلی مرد، می گردد. اما  برخی از زنان به اندازه کافی، روان کننده طبیعی تولید نمی کنند. در این مورد، زنان باید از یک روان کننده  مصنوعی، به منظور کاهش اصطکاک و سوزش، و همچنین افزایش لذت جنسی، استفاده کنند، این روان کننده ها از مواد بر پایه آب و محلول در آب ساخته شده اند. لذا مراقب باشید و حتما از کرم های چرب، مانند وازلین و سایر محصولات مبتنی بر نفت، برای این منظور  استفاده نکنید، زیرا کرم های چرب، ضمن اینکه به راحتی از داخل واژن شسته و خارج نمی شوند، می توانند باعث عفونت شده  و همچنین موجب پاره شدن کاندوم گردند.

 

انتخاب لباس زیر مناسب و دقت کنید که خشک بمانند

مهبل (واژن) شما باید تمیز و خشک بماند و آنچه شما می پوشید، می تواند تاثیر گذار باشد. انواع خاصی از پارچه ها بخصوص الیاف مصنوعی و پلاستیکی، در نزدیک ناحیه تناسلی، می تواند گرما و رطوبت را افزایش دهد و به طور بالقوه، منجر به رشد بیش از حد باکتری ها و عفونت شود. در طول روز از لباس زیر پنبه ای استفاده کنید، از لباس های چسبان و  تنگ اجتناب کنید و  لباس های شنا و مرطوب و همچنین لباس های زیرتان را که عرق  کرده سریعا تعویض کنید.

 

بهداشت صحیح و خوب این ناحیه

برای جلوگیری از آلودگی باکتریایی واژن و کاهش خطر ابتلا به عفونت مثانه، پس از اجابت مزاج، ناحیه تناسلی و دفع خود را از جلو به عقب بشویید. نوار بهداشتی و تامپون خود را در طول دوره عادت ماهیانه به طور منظم تعویض نمایید.

هنگامی که شما پریود نیستید اما ترشح دارید، می توانید از پد های روزانه استفاده کنید. در غیر این صورت نباید از پد استفاده کنید زیرا آنها رطوبت و گرما را در نزدیکی مهبل (واژن) شما حفظ خواهد کرد که می تواند منجر به عفونت گردد.


بیشتر بدانید : اسپاسم واژن چیست و چه علتی دارد؟

بیشتر بدانید : مواد غذایی که باعث بوی بد واژن و خوشبو شدن واژن می شوند و چرا؟

بیشتر بدانید : سفید کردن واژن با روش های خانگی و بی ضرر

بیشتر بدانید : تنگی واژن و عدم دخول واقعیت دارد؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: shafajoo.com