ترس از زایمان طبیعی، باورهای نادرست
ترس از زایمان طبیعی در اغلب زنان وجود دارد که معمولا نتیجه باورهای نادرست در مورد زایمان طبیعی و مشکلات آن است. کدام باورها در مورد زایمان طبیعی درست و کدام نادرست هستند؟ به برخی از رایج ترین باورها در مورد زایمان طبیعی اشاره می کنیم

ترس از افتادگی رحم در اثر زایمان طبیعی

در گذشته تعداد زایمان در زنان بسیار بیشتر از حالا بود و زنان پس از زایمان، رعایت خیلی از مسائل را نمی کردند و همین امر باعث تسریع در روند افتادگی رحم می شد.

بیشتر بدانید : چه زمانی خونریزی پس از زایمان و لخته شدن خون طبیعی است

بیشتر بدانید : زایمان طبیعی افتادگی رحم و مثانه می آورد؟

 

اما باید بگوییم زایمان تنها علت افتادگی رحم و شل شدن عضلات لگن نمی باشد، این امر بیشتر به سبک زندگی شخص مربوط می شود. عواملی چون یبوست های طولانی که موجب بواسیر می گردد و سکس متعدد از مقعد، انجام ندادن ورزش های مخصوص عضلات لگن و تمرینات کگل، همه عواملی است که در افتادگی رحم تاثیر گذارند.

 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ورزش کگل | آموزش ورزش کگل برای تقویت ماهیچه های لگنی

 

ترس از آسیب رسیدن به جنین در حین زایمان طبیعی در اثر فشار

زمانیکه موعد زایمان فرا میرسد، جنین با خود آگاهی، مسیر تولد خود را جستجو کرده و طی خواهد کرد این مسیر نیز جزیی از فرآیند تکامل نوزاد محسوب میگردد. فشار زایمان طبیعی، روندی آگاهانه برای جنین است. جنین از حالت رخوت  ۹ ماهه  بیرون می آید  و با شروع انقباضات رحم، هوشیار  می شود که اتفاقاتی در حال رخ دادن است. (بر خلاف سزارین  انتخابی، که جنین بعد از ۹ ماه رخوت و غوطه وری در آب، بهمراه  شوک و بدون اطلاع قبلی از رحم  خارج میگردد و علاوه بر آن تاثیرات ماده بیهوشی که تا چندین روز در بدن او باعث خواب آلودگی می گردد.

از فشار زایمان روی سر جنین نترسید! بدلیل اینکه  ملاج جنین کاملا سفت و بسته نشده اند و اتصال استخوانهای سر جنین، طوری میباشد  که کاملا میتوانند بدون ایجاد فشار بر مغز، حرکت کنند. شاید شکل سر نوزادان طبیعی کمی متفاوت باشد ولی بدلیل میل مغز بر گرد بودن پس از چند ماه بحالت گرد در می آید.

 

ضعیف و لاغر بودن شخص باردار

برخی ها تصور میکنند که زایمان طبیعی  برای افراد با بنیه بالا مناسب است و افراد لاغر از پس آن برنمی آیند. در اینجا باید بگوییم میلیونها زن در سرتا سر جهان در کشورهای صنعتی و غیر صنعتی، چاق یا لاغر با این روش زایمان می کنند و مشکلی هم برایشان پیش نمی آید و اتفاقا زایمان طبیعی  برای افراد ضعیف و لاغر بهتر از سزارین می باشد، زیرا عمل سزارین یک عمل جراحی بزرگ محسوب میشود که میزان خونریزی آن دو برابر طبیعی است و دوره نقاهت آنها مدتها طول می کشد.

باید بدانیم که ۲۵% از زایمان ها نیاز به سزارین ندارند و در کشورهای پیشرفته دنیا هنوز زایمان طبیعی پرطرفدار ترین نوع تولد کودکان به شمار میرود زیرا هم برای کودک و هم برای مادر منفعت بیشتری دارد و هم از لحاظ اقتصادی برای دولت صرفه اقتصادی بیشتری دارد. در ایران نیز  بیمارستانها و مراکز بسیار پیشرفته و تمیز و خصوصی  و دولتی جهت زایمان طبیعی وجود دارد. روشهای زایمان در آب و زایمان بدون درد نیز بخوبی اجرا میگردد و اجازه داده می شود که شخص با خود همراه داشته باشد و پزشکان همیشه همه جوانب را در نظر میگیرند تا مادر زایمان خوب و راحت داشته باشد.

 

شل شدن واژن در اثر زایمان طبیعی

واژن یک عضله است که با تقویت آن با ورزش های کگل می توان آنرا جمع و سفت نگه داشت، همانطورکه می شود عضله بازو یا مثلا شکم را تقویت کرد، می توان عضله واژن را نیز تقویت نمود.

 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : گشادی واژن در زنان، دلایل و راه حل ها

 

تنگ بودن کانال زایمان یا کوچک بودن لگن

بهتر است برای چک کردن این موضوع باید با پزشک خود مشورت کنید. میزان درشت بودن جنین نیز مورد اهمیت است زیرا بعضی از افراد خودشان لاغر و ریز اندام هستند و درنتیجه کودکشان هم همین گونه خواهد بود.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: niniban.com