لکه بینی بعد از نزدیکی
خونریزی واژینال معمولا امری رایج می باشد و ممکن است حتی در هنگامی که پریود نیستید هم اتفاق بیفتد، خیلی وقت ها هم خونریزی بعد از نزدیکی می تواند نشانه وارد شدن عفونت به رحم شما باشد 

خونریزی واژینال بعد از نزدیکی هم در افراد جوان و هم زنانی که هنوز یائسه نشده اند امری معمول بوده و نیازی به مراجعه به پزشک نمی باشد. اما زنانی که مسن هستند و یائسه می باشند اگر بعد از نزدیکی دچار خونریزی شدند، باید به نزد پزشک متخصص بروند تا هر چه زودتر علت آن مشخص شود.

بیشتر بدانید : خانم ها لکه بینی را جدی بگیرند

بیشتر بدانید : 10 علت رابطه جنسی دردناک در زنان + راه حل

بیشتر بدانید : علت درد بعد از رابطه جنسی در زنان

علت خونریزی بعد از نزدیکی

در زنان پیش یائسه ، منبع خونریزی واژینال گردن رحم می باشد .حتی در یک گردن رحم کاملا سالم ، یک زخم ملایم در طول نزدیکی می تواند موجب کمی خونریزی شود. التهاب گردن رحم یا برخی دیگر از ناهنجاری ها ، که لزوما خیلی خطرناک هم نمی باشند، می توانند موجب خونریزی بعد از نزدیکی شوند. خیلی وقت ها هم خونریزی بعد از نزدیکی خود می تواند نشانه وارد شدن عفونت به رحم شما باشد.

در زنان یائسه ، خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی می تواند به خاطر افتادگی مثانه ، افتادگی رحم یا گشاد شدن گردن رحم باشد.

 بیشتر بدانید : درمان علائم یائسگی با مصرف این ویتامین ها

بیشتر بدانید : علایم یائسگی که می گوید شما در حال ورود به دوران یائسگی هستید


مشکلات ممکن که موجب خونریزی بعد از نزدیکی می شوند

 • عفونت گردن رحم
 • اکتروپیون گردن رحم(یک نوع بیماری که لایه داخلی رحم از طریق گشاد شدن رحم خارج می شود )
 • پولیپ های گردن رحم:تومورهای سرطانی خوش خیم که در گردن رحم رشد می کنند.
 • التهاب گردن رحم
 • مالش بیش از حد دیواره واژن در حین رابطه جنسی
 • زخم تناسلی که ناشی از انتقال عفونت در حین رابطه جنسی می باشد.
 • زخمی شدن دهانه رحم در حین رابطه جنسی
 • زخم در اثر ارتباط جنسی مکرر
 • آتروفی واژن
 • خشکی واژینال
 • واژینیت(التهاب مهبل)


اگر پیش یائسه هستید و برای اولین بار است که بعد از نزدیکی دچار خونریزی شده اید، لازم نیست نگران باشید. درست است که خونریزی واژینال می تواند نشانه سرطان دهانه رحم باشد، اما اگر تست پاپ اسمیر داده باشید و مشکلی نداشته باشید، خونریزی شما به دلایلی غیر از سرطان می باشد.

اما اگر یائسه هستید و بعد از نزدیکی دچار خونریزی می شوید ، باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا هر چه زودتر علت مشخص شود. بعد از یائسگی ، آتروفی واژینال یا دیگر بیماری های خشکی واژینال نیز می توانند باعث خونریزی بعد از نزدیکی شوند. اما نباید برای این موضوع غفلت کرد و باید آن را جدی گرفت.


چه موقع بخاطر خونریزی بعد از نزدیکی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر پیش یائسه هستید ، و تست پاپ اسمیر داده اید و به ندرت دچار لکه بینی یا خونریزی بعد از نزدیکی می شوید، لزومی ندارد به پزشک مراجعه کنید. اما اگر به طور مکرر دچار خونریزی بعد از نزدیکی می شوید و همین موضوع نگرانتان کرده ، می توانید به پزشک مراجعه کنید تا علت هر چه زودتر تشخیص داده شود. اگر هم احساس می کنید که دچار عفونت شده اید و این عفونت از طریق رابطه جنسی وارد رحم شما شده ، می توانید به پزشک مراجعه کنید. اگر یائسه هستید ، خونریزی واژینال در هر زمانی باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.


بیشتر بدانید : لکه بینی در خانم ها طبیعی است یا نگران کننده؟

بیشتر بدانید : علت لکه بینی در ماه های مختلف بارداری

بیشتر بدانید : علت لکه بینی چیست؟|تفاوت بین لکه بینی و قاعدگی


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: nemoneha.com