{module 1849|nostyl}

ما با چند متخصص گوارش قابل اعتماد درباره اجابت مزاج صحبت کرده ایم و در ادامه عادت های صحیح در مورد اجابت مزاج را با شما در میان خواهیم گذاشت.

اجابت مزاج در زنان

بیایید به صورت جدی در مورد اجابت مزاج صحبت کنیم. همه ما در این مورد قبلا حرف زده ایم، پس احتمالا بدانید باید به چه شکل باشد و چه بویی داشته باشد. ولی می خواهیم در این مقاله در مورد این که چه می کنید، چقدر طول می کشد، هر چند وقت یک بار اجابت مزاج دارید و چگونه باید روی دستشویی بنشینید، صحبت کنیم، تا به ایده هایی مناسب برسید. ما با چند متخصص گوارش قابل اعتماد در این باره صحبت کرده ایم و در ادامه عادت های صحیح در این مورد را با شما در میان خواهیم گذاشت.

 

1. هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید در روز باید یکبار اجابت مزاج داشته باشید

هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید در روز باید یکبار اجابت مزاج داشته باشید

به گفته دکتر فلیس شنول ساسمن ( Felice Schnoll-Sussman) مدیر مرکز موناهان جی مرکزی برای سلامت گوارش در نیویورک و مرکز سلامت ویل کرنل، به طور متوسط افراد در روز یک تا دو بار اجابت مزاج دارند، ولی بسیاری از مردم بیشتر هم به دستشویی می روند و نداشتن اجابت مزاج برای یک تا دو روز و یا حتی سه روز مشکلی ایجاد نمی کند. البته در کوتاه مدت و در صورتی که احساس بدی نداشته باشید، معده درد نداشته باشید و یا در دستشویی مشکلی برایتان ایجاد نشود، به احتمال زیاد جای نگرانی نیست.

قانون اجابت مزاج این است که هیچ چیز عادی ای در آن وجود ندارد، مگر فقط از دیدگاه خود شخص. پس شمایی که روزی یک بار اجابت مزاج دارید، اگر به طور ناگهانی به 3 یا 4 بار برسد، چه ؟ خیلی راحت، ممکن است به تغییر رژیم غذاییتان مربوط باشد ( اخیرا گوشت نیم پز خورده اید مثلا؟ ) و یا مشکل، کمی پیچیده تر باشد و دچار اسهال عفونی شده باشید. حتی این مساله ممکن است نشان از یک اتفاق خوب باشد، به طور مثال، شاید شروع به خوردن فیبر بیشتری کرده اید. نکته مهم این است که، اگر اجابت مزاج شما طوری است که در شکمتان احساس ناراحتی می کنید یا در موقعیت های اجتماعی مختلف باعث شده که بارها به دستشویی بروید و شرمنده شوید، بهترین کار مراجعه به پزشکتان است.

 

2. منظم بودن اجابت مزاج، نشان خوبی است

اگر اجابت مزاجتان به صورت منظم در ساعت خاص است، به این معنی است که سیستم گوارش سالمی دارید. ولی اگر کاملا هم منظم نبود، نیازی به نگرانی نیست. شما می توانید در هر ساعت از روز اجابت مزاج داشته باشید، اما کارشناسان متوجه شده اند به طور معمول رفتن به دستشویی اولین کاری است که در شروع روز انجام می شود. اکثر مردم سنگین ترین وعده غذای خود را در شب مصرف می کنند، بنابراین وقتی بیدار می شوند، ساعتهای طولانی از هضم غذا و جمع شدنش در روده گذشته است. وقتی که دراز کشیده اید روده به حالت بسته است و بنابر این به اندازه کافی فشار برای بیدار شدن و رفتن به دستشویی حس نمی کنید. ولی وقتی که بلند می شوید، روده تان باز شده و همه چیز به سمت پایین حرکت می کند.

به گفته دکتر لیزا گانجهو ( Lisa Ganjhu) استادیار بالینی پزشکی در مرکز پزشکی لانگون، دومین زمانی که اغلب مردم برای اجابت مزاج به دستشویی می روند، ربطی به بیولوژی ندارد و به طبیعت افراد مرتبط است. بسیاری از مردم زمانی که از سر کار به خانه بر میگردند، اجابت مزاج دارند.بسیار هم ساده است چون زمانی برای استراحت و حرکت روده ها ایجاد می شود.

 

3. دویدن به سمت دستشویی بعد از غذا خوردن همیشه نشانه مشکل نیست

دویدن به سمت دستشویی بعد از غذا خوردن همیشه نشانه مشکل نیست

اگر بلافاصله بعد از خوردن شام به دستشویی می روید، نشان از داشتن یک سیستم گوارش فوق العاده کارآمد نیست. می تواند نشان از این باشد که دستگاه گوارش شما رشد نکرده است. اجابت مزاج بلافاصله بعد از خوردن، رفلاکسی است که نوزادان از خود نشان می دهند و برای برخی از افراد این رفلاکس هیچوقت از بین نمی رود.

هر چند که ایده آل به نظر نمی رسد، ولی رفتن به دستشویی با فاصله کمی از غذا خوردن، عادی بوده و جایی برای نگرانی ندارد. احساس دفعی که بعد از غذا خوردن به شما دست می دهد، از غذایی که همان موقع خورده اید، نیست ( حتی اگر خوردن بلافاصله این احساس را در شما ایجاد کند)، پس خیالتان راحت باشد که بدنتان به اندازه کافی فرصت برای جذب مواد غذایی دارد. تنها مشکل این است که اگر مدفوعتان روان، گاز دار و با بوی وحشتناکی باشد، در این صورت یعنی نتوانسته اید چربی ها را به خوبی جذب کنید. در این صورت باید یک قرار ملاقت با متخصص گوارش داشته باشید.

 

4. قهوه واقعا روان کنند است

میدانید که حقیقت دارد، ولی شاید بخواهید علت آن را بدانید. دلیلش به خاطر کافئین است که باعث تحریک روده می شود. این ماده روده شما را منقبض کرده و مدفوع را به سمت راست روده هل می دهد. پس غیر معمول نیست، افرادی که صبحشان را با قهوه شروع می کنند، پس از آن به دستشویی بروند.

 

5. عادت ماهیانه و اجابت مزاج بیشتر دست در دست هم دارند

 عادت ماهیانه و اجابت مزاج بیشتر دست در دست هم دارند

این یک مورد را هم به سایر نشانه های ناعادلانه پریودتان اضافه کنید، پریود شدن اغلب به معنای گرفتگی عضلات، نفخ و ... گذراندن وقت بیشتری در دستشویی می باشد. این مسائل به خاطر هورمون هاست. بسیاری از زنان اعلام می کنند که مدفوعشان در دوره پریود، شل تر است. دانشمندان معتقدند که، این مساله به علت هورمون هایی است که در این دوره در بدن آزاد می شوند. هورمون پروستاگلاندین ( prostaglandins )که در رحم آزاد شده و گاهی به روده ها هم می رسد و سبب روان تر کار کردن آنها، انقباضات بیشتر و اجابت مزاج می شود.

 

6. مسائل تکنیکی در اجابت مزاج شما

اگر هنگام اجابت مزاج احساس فشار می کنید، شاید به این علت باشد که درست روی کاسه دستشویی ننشسته اید. علم ثابت کرده است که، موثر ترین موقعیت برای دستشویی شماره 2، درست کردن زاویه 90 درجه بانشستن روی کاسه دستشویی فرنگی نیست، بلکه زاویه 45 درجه ای است که هنگام چمباتمه زدن نسبت به زمین ایجاد می شود.

همان چمباتمه زدنی که در قدیم اجدادمان انجام می داده اند، زمانی که دستشویی فرنگی وجود نداشت و همه برای اجابت مزاج باید به حالت چمباتمه می نشستند ( توالت ایرانی). چمباتمه زدن موقعیت راست روده را در زاویه ای درست قرار می دهد و اجازه می دهد که مدفوع به راحتی خارج شود. قرار گرفتن در این موقعیت در توالت های مدرن به راحتی امکان پذیر نیست. 

 

7. داشتن یبوست در تعطیلات کاملا طبیعی است

داشتن یبوست در تعطیلات کاملا طبیعی است

همینجا بمانید اگر این مساله برایتان آشناست. شما در تعطیلات خانوادگی به سر می برید، کنار ساحل استراحت کرده و از حس کردن خورشید و شن ها لذت می برید، ولی فقط یک مشکل وجود دارد، چند روزی است که اجابت مزاج نداشته اید. یک مطالعه تخمین می زند که، 40 درصد افراد در تعطیلات تجربه یبوست را داشته اند. با این وجود پی بردن به میزان واقعی  این مساله امکان پذیر نیست.

مشکل کجاست؟. فقط چند ساعت نشستن در هواپیما کافیست که باعث خشک شدن روده بزرگ شود. فشار اتمسفریک داخل هواپیما با فشار محیط بیرون تفاوت دارد، پس به آرامی آب بدن و روده شما را می کشد. این کم آبی وقتی که بیشتر زمان خود را کنار ساحل بگذرانید و محو تماشای منظره روبریتان شده و آب خوردن را فراموش کنید، بدتر هم خواهد شد. در همین حین که آب مصرفیتان نسبت به خانه کمتر شده، احتمالا مواد غذایی چرب و سرخ شده که به طور معمول مصرف نمی کنید را، می خورید و در یک محل نا آشنا و یا شاید با یک منطقه زمانی متفاوت قرار می گیرید، همه این مسائل باعث می شود که روده بزرگتان فوق العاده خجالتی شود.

 

8. هر چقدر زمان لازم است، استفاده کنید

آیا عادت دارید که کل یک روزنامه را در دستشویی بخوانید یا چند مرحله از یک بازی را در دستشویی بازی کنید؟ اشکالی ندارد که اجابت مزاجتان سریع باشد یا زمانی طولانی نیاز داشته باشید. اگر فقط 5 دقیقه وقتتان را بگیرد، عالی است ولی اگر 20 دقیقه هم طول بکشد، اشکالی ندارد. بیشتر اوقات حتی نیازی نیست به آن فکر هم بکنید. روده بزرگ خودش می داند که چه وقتی کارش تمام شده است.

اگر اجابت مزاجتان همیشه نیاز به زور زدن زیادی دارد یا مجبور هستید به شکل خاصی بنشینید و یا ...، حتما به یک متخصص گوارش مراجعه کنید. برخی از افراد که چنین دشواری هایی با اجابت مزاج دارند، ممکن است دچار اختلالات آناتومیک باشند که می تواند مربوط به راست روده باشد. 


بیشتر بدانید : درمان یبوست با 7 راه حل

بیشتر بدانید : 9 دلیل برای احساس درد هنگام مدفوع کردن در زنان

بیشتر بدانید : رنگ مدفوع خبر میدهد از سر درون

اگر می خواهید بیشتر بدانید : در اجابت مزاج مشکل دارم, چه کنم؟


تهیه و تدوین:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ 

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X