زمان پریود
زمان پریود برای خانم ها بسیار مهم است. در این مطلب به سئوالات شما در مورد زمان پریود پاسخ می دهیم

پریودم دچار مشکل شده است,چه کنم؟

1- Maryam

من دختری 20 ساله و مجرد هستم و قصد دارم ماه رمضان را روزه بگیرم. چیکار باید بکنم که قبل ازشروع ماه پریود بشوم که بین ماه نشوم. لطفا کمکم کنیند. و اینکه تقریبا یک هفته میشود که پریود دوره قبلم تمام شده است؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، برای اینکه بتوانید تاریخ قاعدگی خود را جابجا کنید نیاز هست که داروهایی مصرف کنید که با سیستم هورمونی بدن شما مقابله کنند. با توجه به اینکه مصرف قرص ها و آمپول های هورمونی که محتوی هورمون جنسی هستند باعث می شود تنظیمات هورمونی بدن شما بر هم ریخته و نظم آن ها دچار اشکال شود، به طور معمول توصیه نمیکنیم که این داروها را مصرف کنید. مصرف این داروها فقط در موارد بسیار ضروری مانند اختلالات هورمونی یا جلوگیری از بارداری در مواردی که روش های دیگر قابل انجام نباشند، توصیه می شود. همانطور که میدانید مصرف داروهایی که برای بدن مضر محسوب شوند در صورتی که نیازی به مصرف آن ها نباشد از نظر شرعی نیز اشکال دارد.


2- Moones

دختری مجرد هستم. این ماه پریود نشدم ولی به شدت درد دارم. دردم مشابه به درد دوره پریود است ولی خونریزی ندارم، به نظر شما طبیعیه یا به پزشک مراجعه کنم؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، قبل از قاعدگی ممکن است خانم ها دچار درد تیر کشنده خفیف تا متوسط شکم و کمر شوند و به فاصله یک یا چند روز قاعدگی رخ دهد. هم چنین دوران پریود به خصوص روزهای ابتدایی ممکن است دردناک باشد. این دردها ماهیت دائمی ندارند و به علت انقباض عضلات رحمی و تغییراتی که افت هورمون ها در بدن شما ایجاد می کنند، رخ میدهند.

مثلا ممکن است سی دقیقه درد طول بکشد و تا یک ساعت دیگر آغازنشود. وقوع این دردها طبیعی است و نیازی نیست هر بار به پزشک مراجعه کنید. اما اگر الگوی درد شما متفاوت است و دچار دردهای شدید یا دائمی می شود که در قسمت های دیگر بدن شما هم وجود دارد نیاز هست به کمک یک متخصص زنان تحت بررسی های بیشتر قرار بگیرید.


3- کاربر

من 16سالمه. پریود هستم، دیروز علاوه برخون، تیکه گوشت کوچکی دیدم، بنظرتون خطری هست؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، در دوران پریود به علت افت هورمونی و تخریب و ریزش لایه های سطحی رحمی ممکن است شاهد دفع خون غلیظ و گاهی باقیمانده های بافت رحم نیز باشید که امری طبیعی است. اگر خونریزی به مقدار زیاد باشد یا بیش از یک هفته طول میکشد، نیاز است با متخصص زنان مشورت کنید.


4- خاطره

21 سالمه و 7 اسفند آغاز پریودیم بوده و الانم 31 فروردینه هنوز نشدم، سابقه کیست تخمدان هم دارم دلیلش چی میتونه باشه؟ چیکار کنم؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، بعضی مشکلات تخمدان می توانند موجب به تعویق افتادن و نامنظم شدن پریود شوند. اگر حاملگی نباشد بررسی های بیشتر جهت تشخیص عود کیست یا مسائل دیگر انجام می شود. با اینحال در خانم های متاهل، قبل از هر کاری نیاز هست آزمایش خون برای تایید یا رد کردن حاملگی انجام شود. 


5- النا

من 13 سالمه الان اولین پریودمه. خونریزیم 3 روز بیشتر نبود. آیا مشکلی داره؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، در دختر خانم ها که به تازگی پریود را تجربه می کنند، ممکن است بی نظمی و کم و زیاد شدن خونریزی مشاهده شود. این امری طبیعی است و بعد از چند ماه با تکامل یافتن و تطبیق بدن با محورهای هورمونی، نظم در بدن شما برقرار می شود و جای نگرانی نیست.


6- صادقی

من ۲۲ بهمن پریود شدم و تا الان که ۲۹ اسفند هنوز پریود نشدم. رابطه با نامزدم داشتم ولی هیچ دخولی انجام نشده و منی همسرم اصلا به من نخورده. می خواستم بدونم چرا پس من پریود نمیشم؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، یکی از نکاتی که خانم های جوان باید توجه کنند این است که در موارد معدودی علیرغم اینکه هیچ دخولی صورت نگرفته است حاملگی اتفاق می افتد، پس اگر در دوران نامزدی هستید، بهتر است از روش های مطمئن تری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. اولین و مهمترین مساله ای که بعد از به تعویق افتادن پریود مطرح می شود وقوع حاملگی است. اگر تست بارداری مثبت نباشد، به دنبال علل دیگر مثل مشکلات هورمونی، استرس، مسائل تخمدان و ... خواهیم بود.


7- آریانا

من ۱۳ سالمه و ۳ ماه که پریود شدم، اما تو ماه فروردین نشدم و معمولا پریود من از روزهای ۱۵ به بالاست خواستم بدونم که ماه بعد چه روزی پریود میشم؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، سیکل قاعدگی در خانم ها معمولا ۲۸ روزه است و حدودا بعد از گذشت ۲۰ روز باید منتظر نشانه های قبل از قاعدگی باشید. دوره پریود حدودا ۵-۷ روز طول میکشد. طول سیکل و مدت پریود ممکن است در هر فرد با فرد دیگر متفاوت باشد، هم چنین عوامل مختلف مثل استرس، تغییر فصل و مسافرت های طولانی و برخی مشکلات طبی بر روی تاریخ قاعدگی اثرگذار هستند و نمیتوان به طور دقیق پیش بینی کرد در چه روزی پریود شما آغاز می شود. در دختر خانم ها که به تازگی قاعدگی را تجربه می کنند، ممکن است بی نظمی و کم و زیاد شدن خونریزی مشاهده شود. بهتر است همیشه تاریخ قاعدگی خود را در تقویم یادداشت کنید.


8- زهرا

من دختر 18 ساله ام. همیشه بیست و هفتم هر ماه پریود میشدم، اما این ماه 29 شده و هنوز من پریود نشدم. من با همسرم نزدیکی بدون پیشگیری داشتیم اما مایع منی شون رو داخل نریختن. خیلی نگرانم خواهشا راهنماییم کنید. اصلا دوست ندارم حامله باشم.

پاسخ کارشناس: 

کاربر محترم، ورود مقدار اندکی مایع منی که حاوی اسپرم هست میتواند موجب حاملگی شود، حتی اگر دخول به واژن صورت نگرفته باشد. حتی در دوران قاعدگی چه قبل از آغاز پریود و چه حین آن ممکن است بارداری رخ دهد، پس اگر تصمیم به بارداری ندارید، حتما از روش های مطمئن جلوگیری استفاده کنید. در غیر این صورت توصیه می شود با انجام آزمایش بارداری، اطمینان حاصل کنید که حاملگی رخ نداده است.


9- فاطمه

من 13 سالمه و حدودا از 11 سالگی پریود شدم .این ماه من حدودا با 18 روز تاخیر دچار عادت ماهیانه شدم و یک شنبه که روز 4 میشه مسابقه شنا دارم.خواستم بدونم آیا رفتن به استخر مشکلی برام ایجاد میکنه یا نه ؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، توصیه می کنیم تا زمانی که خونریزی شما ادامه دارد وارد آب استخر، وان، دریا یا رودخانه نشوید. در این دوران احتمال ورود عوامل عفونی از طریق واژن و عفونت های سیستمیک حاد بالاست. حتی قرار دادن تامپون میتواند احتمال عفونت را در آب افزایش دهد.


10-م.ا

من یه دختره 14 ساله ام تو 26 مرداد همین سال به مدت 7 روز پریود شدم اما دیگه تا الان نشدم و 26 بهمن هم با مدرسه دارم میرم مشهد می ترسم تو مشهد بشم و نتونم به زیارت و بقیه جاها برم. ببخشید و اینکه من ترشح هم دارم. 

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، عادات ماهیانه در اوایل سن بلوغ منظم نیستند و نمیتوان پیش بینی کرد چه زمانی اتفاق می افتند. ترشحات رقیق و بی رنگ که از واژن خارج می شوند از نشانه های طبیعی عملکرد سیستم هورمونی هستند، اما اگر دچار خارش می شوید یا ترشحات غلیظ، پنیری شکل، تیره رنگ یا بدبو هستند نیاز هست توسط متخصص زنان مورد معاینه قرار بگیرید.


11- سولماز

من پریودم تمام شد. پاک پاک شدم حتی حمام هم رفتم اما بعد از حمام چند ساعت بعد دوباره خون دیدم این نشانه چیست؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، مشاهده لکه بینی از دو الی سه روز پیش از پریود تا دو سه روز پس از پریود طبیعی است و جای نگرانی نیست.


12- کرار

من دختر 17 ساله هستم. من الان سه روزه که پریودم. پس فردا هم عروسیمه. دوست ندارم شبش پریود باشم. راه حلی برای زود تموم شدن پریود وجود دارد تا انجام بدم ؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، راه حل قطع کردن پریود تزریق آمپول های هورمونی است و به طور معمول توصیه نمی شود.


13- مریم

من دو روز زودتر پریود شدم و پس فردا عازم سفرم می خوام پریودیم قطع بشه. میتونم قرص ال دی مصرف کنم؟ و چطوری مصرف کنم؟ 

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، برای این کار استفاده از آمپول های هورمونی نیاز است که در موارد خاص مانند سفر به مکه و نیاز به محرم شدن تجویز می شود و با عوارض و مشکلات بعدی همراه است که در این مقاله نمی گنجد.


14-آتاناز

من 13 سالمه ولی پریود نمیشم. یه چند وقتی هست که مایع پنیر مانند بی رنگ و بی بو از واژنم خارج میشه. از اینکه پریود نمیشم نمی ترسم چون فعلا طبیعیه ولی از اون ماده میترسم و نه جرعت دکتر رفتن دارم و نه هم روم میشه. 

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، لطفا به پاسخ سوالات پنجم و دهم مراجعه فرمایید.


15- زهرا

دختری ۲۱ ساله هستم و نامزد دارم. من سه هفته از رابطه ام میگذره. لازم به ذکره رابطه کامل ندارم. سیکل عادت ماهیانه ام ۳۰ روزه است . الان ۵ روز هست ک عقب افتاده . رابطه خطرناک هم نداشتم . علایم همیشگی عادت ماهیانه رو بصورت خفیف دارم . مثل: آکنه و دل درد. می خواستم ازتون بپرسم با توجه به اینکه تا به حال رابطه جنسی رو تجربه نکردم، آیا دلیل تاخیر ۵ روزه این میتونه باشه؟ بنده تا چند روز صبر کنم؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، لطفا به پاسخ سوالات ششم و هشتم مراجعه فرمایید.


16- نلی

من مجرد هستم. من در تاریخ 16آذر پریود شدم و با اینکه مدت پریودم یک هفته ای بود در تاریخ 26 آذر دوباره پریود شدم بعد به دکتر مراجعه کردم و با انجام سونوگرافی فهمیدم که کیست تخمدان دارم. بنا به تشخیص پزشک از شب 26 آذر شروع به مصرف قرص ال دی کردم. حالا می خواهم بدانم تاریخ پریود جدیدم 16دی میشود یا بعد از اتمام آخرین قرص ال دی؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، بعد از شروع قرص های هورمونی مثل ال دی یا اچ دی تا زمانی که این قرص ها را مصرف می کنید پریود نمی شوید. پس از قطع قرص به فاصله دو الی چند روز خونریزی آغاز می شود، اما شما نباید منتظر پریود بمانید و باید پس از گذشت پنج روز از اتمام قرص هایتان بسته قرص بعدی را شروع کنید. در دورانی که قرص مصرف می کنید ممکن است دچار لکه بینی های خفیف شوید که امری طبیعی است، ولی اگر خونریزی واضح در حین مصرف قرص تجربه کنید، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.


17- نیلوفر

من ٣ آذر پریود شدم و ٢٧ آذر رابطه جنسى داشتم ولى تمام مایع منى به بیرون ریخت و الان كه 9 آذر است هنوز پریود نشدم ولى شكمم نفخ كرده و الان نزدیك به 5 روز است که این حالت را دارم. می خواستم كمكم كنین كه مشكل چیه؟ بارداری؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، لطفا به پاسخ سوالات ششم و هشتم مراجعه فرمایید.


18- M.u.s

من حدود 18 سالمه. شش ماه قبل سزارین شدم والان طفلم 6 ماهه است. پریودم 7 روز است اما من بعد از حدود 7 الی 8 روز دوباره پریود میشم. لطف کنید راهنمائی ام کنید. کمی نگران هستم. یعنی یک هفته پاکم و یک هفته خون می بینم.

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، با سلام، شما در اسرع وقت به پزشک متخصص زنان مراجعه فرمایید.


19- الی

من سه ماه هست ازدواج کردم. دو پریود قبلی من 4 روزه تموم شد درصورتی که من 7 روزه پریود میشدم الانم 5 روزه از پریودم میگذره اما نشدم تست هم گرفتم حامله نیستم پس دلیل پریود نشدنم چیه؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، بعد از ازدواج و آغاز رابطه جنسی منظم تغییراتی در سیستم هورمونی بدن رخ میدهد و موجب تعادل هورمونی می شود، ممکن است برخی دردهای نشانگان قبل از قاعدگی بهبود یابد و زمان خونریزی اندکی کاهش یابد. اگر به کمک آزمایش خون اطمینان حاصل کردید که باردار نیستید، نگران نباشید و منتظر بمانید.


20- فرناز

آیا مصرف مسکن در زمان قاعدگی بعدها ناباروری میاره؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، خیر، مصرف مسکن در صورتی که قاعدگی های دردناکی را تجربه می کنید قطعا توصیه می شود و به هیچ عنوان موجب ایجاد ناباروری نمی شود.


21- شیدا

دختری 18 ساله هستم. من باید 12 ماه پریود می شدم ولی الان 3 روز گذشته و نشدم. به نظر شما چه دلیلی دارد؟ از سن 13 سالگی پریود شدم و منظم بوده.

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، اگر رابطه جنسی نداشته اید، تاخیر سه الی شش روزه در پریود نگران کننده نیست و ممکن است در ماه ها و سال های بعد هم تکرار شود.


22- Sahar

32 سالمه ومجرد هستم. من یه رابطه جنسی داشتم که دخول هم صورت نگرفت. برای جلوگیری از بارداری 2 تا قرص اوسیز خوردم. از اون موقع 3 بار پریود شدم ولی پریودهام واقعا دردناک شدن. تهوع شدید و درد دارم. شکمم حتی درمواقعی که پریود نیستم درد داره و ورم کرده.علت چی میتونه باشه؟

پاسخ کارشناس:

کاربر محترم، علائمی که ذکر کردید ناشی از عوارض داروهایی است که مصرف کرده اید. متاسفانه روش های جلوگیری اورژانسی با عوارض زیادی همرا هستند. پس اگر قصد باردار شدن ندارید بهتر است از روش های مطمئن تر و کم عارضه تر برای جلوگیری استفاده کنید تا مجبور به جلوگیری های اورژانسی نشوید. استفاده از داروهای هورمونی به صورت ناگهانی سیکل قاعدگی شما را بهم میریزد و موجب تهوع و درد و تغییرات خلق و خو و افسردگی و اضطراب می شود. مصرف منظم قرص های پیشگیری با عوارض کمتری همراه هستند.


اگر می خواهید بیشتر بدانید : عادت ماهیانه نامنظم و نکاتی که دختران جوان باید بدانند

بیشتر بدانید : علت نامنظم شدن پریود زمانی که باردار نیستید

بیشتر بدانید : عقب انداختن پریود با استفاده از قرص ضد بارداری

بیشتر بدانید : تامپون، پد یا فنجان قاعدگی؟ راهنمای زنان برای استفاده از محصولات مخصوص دوران قاعدگیتهیه و تدوین: گروه سایت سلامت دات لایف/خانم دکتر مهرنوش اعتمادی
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ