7 علت خونریزی شدید قاعدگی
خونریزی در دوران قاعدگی برای افراد مختلف متفاوت است. اما گاهی در چند نوبت از قاعدگی برای برخی افراد، خونریزی، شدیدتر و سنگین تر اتفاق می افتد.

 چرا خونریزی قاعدگی شما بیشتر و سنگین تر از قبل شده است؟

وقتی صحبت از قاعدگی می شود، می دانیم که همه دوره ها مشابه هم نیستند. هر دختری می داند که بعضی زنان خونریزی قاعدگی شدیدی دارند! اگر همیشه از پدهای بهداشتی خیلی بزرگ استفاده می کنید در حالی که دوستان تان همیشه پدهای کوچک را مصرف می نمایند، نیازی به نگرانی نیست، ولی اگر خونریزی پریودتان تغییر چشمگیری داشته باشد و بیشتر از معمول شود، احتمالا مشکلی پیش آمده است ( اگر پریودتان نسبت به معمول کمتر هم شود، باید با پزشک تان مشورت نمایید).

دکتر جنیفر اشتون (Jennifer Ashton) جراح زنان و زایمان، می گوید: خانمها قطعا از همه آنچه برای آنها طبیعی است، مطلع هستند، پس اگر یکی از بیمارانم در حال تجربه پریود غیر معمول باشد که 3 ماه پشت سر هم ادامه داشته باشد، ترجیح می دهم او را ویزیت کنم.

از تغییرات ایجاد شده به خاطر کنترل بارداری گرفته تا مشکلات جدی پزشکی، در این مقاله 7 دلیلی که چرا ممکن است خونریزیتان بیشتر از حد معمول باشد را با شما در میان می گذاریم:

اگر می خواهید بیشتر بدانید : خونریزی های زنانه: فوراً اقدام کنید !

قرص های ضد بارداری تان را تغییر داده اید

قرص های ضد بارداری تان را تغییر داده اید

با توجه به این که قرص های هورمونی ضد بارداری، اغلب پریود را تنظیم کرده و کم می کنند (در حقیقت بعضی پزشکان به طور خاص برای کم کردن خونریزی شدید تجویز می کنند)، پس منطقی است که اگر قرصتان را به انواع غیر هورمونی تغییر دهید یا مصرفش را قطع کنید مجبور شوید پد بهداشتی تان را زودتر عوض کنید.

 IUD هایی مثل Mirena خونریزی قاعدگی را کم می کند و IUD های غیرهورمونی اغلب منجر به ایجاد پریودهای شدید تر در زنان می شوند. این مساله طبیعی است، ولی اگر شدت خونریزی تا 3 ماه بعد از جاگذاری زیاد بود به پزشک تان مراجعه نمایید.

 

در دوره پیش یائسگی هستید

در دوره پیش یائسگی هستید

در حالی که بسیاری از زنان جوان تصور می کنند در دسته زنانی که دوره پیش یائسگی را طی می کنند، قرار نمی گیرند (دوره انتقالی 4 تا 10 ماهه منتهی به یائسگی)، ولی می تواند در سن 30 سالگی هم شروع شود. شما نمی توانید دقیقا پیش بینی کنید که چه زمانی دچار یائسگی خواهید شد. ولی سوزان ویساکی (Susan Wysocki) پرستار و عضو هیئت مدیره انجمن بهداشت جنسی آمریکا، می گوید: تغییرات قاعدگی اولین نشانه تغییرات مربوط به یائسگی است.

 

داروی ضد انعقاد مصرف می کنید

داروی ضد انعقاد مصرف می کنید

ضد انعقاد ها، اغلب به عنوان رقیق کنده خون شناخته می شوند و اغلب برای کمک به کاهش و از بین بردن لخته های خون بالقوه خطرناک، استفاده می شوند. بر اساس تحقیقات بیمارستان سلطنتی فری در لندن، در حالی که داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین اجازه می دهند، خون راحت تر در بدن جریان پیدا کند و در نتیجه خطر حمله قلبی یا سکته مغزی کاهش پیدا کند، همچنین این داروها باعث می شوند که خون راحت تر به قسمت پایین بدن برسد و خونریزی قاعدگی هم بیشتر شود. پزشکتان می تواند به شما کمک کند که چه داروهایی برای پیشگیری از این مساله بهتر هستند.

 

بیماری اختلال خونی دارید

بیماری اختلال خونی دارید

دوره های پریود سنگین غیر طبیعی هم می تواند نشانه ای از اختلال خونی باشد. در حالی که انواع بسیار متفاوتی از مشکلات خونی وجود دارد، بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، 2 تا 4 میلیون آمریکایی به بیماری فون ویلبراند ( VWD)  مبتلا هستند (شایع‌ترین اختلال خون‌ریزی‌دهندهٔ ارثی است. این بیماری بر اثر نقص کیفی یا کمی در فاکتور فون‌ویلبراند (یک پروتئین که برای چسبندگی پلاکت‌ها ضروری است) ایجاد می‌شود)، این افراد یک پروتئین خاص برای لخته شدن خون را ندارند. اگر چنین مشکلی دارید به پزشک تان مراجعه نمایید.

 

فیبروئید رحمی دارید

فیبروئید رحمی دارید

فیبروئید های رحم کوچک بوده و رشد غیر سرطانی در داخل رحم دارند.  ممکن است ترسناک به نظر برسند، ولی بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید شیوع دارند. یک مطالعه در بیمارستان زنان بیرمنگام نشان داد که، 70 درصد زنان حداقل یک بار قبل از رسیدن به سن 50 سالگی دچار فیبروئید رحمی می شوند و یکی از علایم اصلی فیبروئید رحم خونریزی شدید است، گاهی اوقات هم با لخته شدن خون و خون ریزی بین دوره همراه است.این مساله ممکن است باعث ناتوانی یک زن، چند بار در سال شود، و هر چیزی که سبب ناراحتی بیش از حد توانش شود، باید مورد بررسی قرار بگیرد. گاهی اوقات راه حل ساده است، مانند استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، IUD یا استفاده از انواع دیگر داروها بدون پیشگیری از بارداری.

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید

سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید

با توجه به گزارش بنیاد سندرم تخمدان پلی کیستیک (Polycystic Ovarian Syndrome یا PCOS )، بیش از 10 درصد زنان به PCOS مبتلا هستند و حدود 50 درصد این زنان حتی متوجه آن نمی شوند. زنان مبتلا به PCOS ممکن است یک گروه کیست داشته باشند ( اغلب با یک رشته مروارید مقایسه می شود ) که در تخمدان رشد کرده و می تواند منجر به دوره پریود سنگین تر شود. تخمک گذاری در زنان مبتلا به PCOS نامنظم است که باعث ریزش دیواره رحم می شود. اگر این عامل وجود نداشه باشد، دیواره رحم همچنان به ضخیم شدن ادامه داده و در نتیجه باعث ایجاد دوره هایی با خون ریزی بسیار شدید می شود.

 

دچار عفونت شده اید

دچار عفونت شده اید

بله، شامل عفونت های منتقل شده از انواع راه های جنسی است. سوزاک، کلامیدیا و هر عفونت دیگر در پوشش رحم می تواند باعث خونریزی شدید شود. اگر یک رابطه جنسی محافظت نشده داشتید و متوجه یک قاعدگی غیر معمول شدید، بهتر است که به پزشک مراجعه نمایید. اگر مبتلا به بیماری مقاربتی شده باشید، داروهای زیادی برای کمک به درمان شما وجود دارد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 8 علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی قاعدگی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 6 رنگ خون قاعدگی و 6 نکته ای که درباره سلامتی شما می گوید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پاسخ به سئوالات شما درباره زمان پریود

بیشتر بدانید : رنگ خون قاعدگی و 6 نکته ای که درباره سلامتی شما می گوید

بیشتر بدانید : علت لکه بینی چیست؟|تفاوت بین لکه بینی و قاعدگی


تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ