افتادگی سینه
بسیاری از زنان حاضرند هر کاری انجام دهند تا افتادگی سینه را به تاخیر انداخته و حتی از آن پیشگیری کنند. ولی برای انجام صحیح آن باید داستان واقعی افتادگی سینه را بدانید.

افتادگی سینه و پنج باور غلط درمورد آن که باید فراموش کنید

 اول از همه بهتر است با حقایق روبرو شویم. همه ما دوست داریم در تمام طول زندگی سینه هایی سفت داشته باشیم ولی افتادگی سینه بخشی از زندگی ماست. هر چه سن مان بالاتر می رود، رباط های کوپر (Cooper's ligaments، بافت همبند سینه که به فرم دهی آن کمک می کند) کشیده می شود. به گفته آن تیلور (Anne Taylor) رئیس کمیته آموزش عمومی جراحان پلاستیک آمریکا و استادیار گروه جراحی پلاستیک دانشگاه ایالتی اوهایو، همچین سینه ها به تدریج بافت خود را از دست داده و چربی آن ها بیشتر می شوند و همین مساله باعث می شود که کمتر برجسته به نظر برسند و حتی ظاهری توخالی پیدا کنند.

بسیاری از زنان حاضرند هر کاری انجام دهند تا افتادگی سینه را به تاخیر انداخته و حتی از آن پیشگیری کنند. ولی برای انجام صحیح آن باید داستان واقعی افتادگی سینه را بدانید. در این جا اصلی ترین باور های غلطی که دختران به آن باور دارند را، برای شما بازگو می کنیم:

بیشتر بدانید : 10 ورزش ساده برای بالا کشیدن سینه و خوش فرم شدن بازو


1. شیر دهی به نوزاد باعث افتادگی سینه می شود

شیر دهی به نوزاد باعث افتادگی سینه می شود

درست نیست. بر اساس مطالعه ای که سال 2008 در مجله جراحی زیبایی منتشر شد، تغذیه با شیر مادر عامل خطر برای افتادگی سینه نیست. به گفته دکتر جین مینکین (Mary Jane Minkin) استاد بالینی زنان و زایمان در دانشکده پزشکی دانشگاه ییل، در واقع حاملگی خود عاملی برای بزرگ تر شدن سینه است. در زمان حاملگی سایز سینه ها افزایش پیدا می کند و هنگام شیردهی هم بزرگ باقی می ماند، ولی کم کم با گذر زمان شیر دهی، شروع به کوچک شدن می کنند. این کاهش وزن و خالی شدن سینه ها ممکن است باعث افتادگی آن ها شود.

 

2. پوشیدن سینه بند می تواند جلوی افتادگی سینه را بگیرد

پوشیدن سینه بند می تواند جلوی افتادگی سینه را بگیرد

هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که، نشان دهد سینه بندهایی خاص جلوی افتادگی سینه را می گیرد، یا نوع خاصی از سینه بند باعث افتادگی سینه می شود. اگر با پوشیدن سوتین در تختخواب کاملا راحت هستید، انتظار نداشته باشید که عاملی برای حفظ حالت سینه هایتان باشد. باز هم هیچ اثباتی وجود ندارد که این کار جلوی افتادگی سینه ها را بگیرد.

یک احتیاط : بسیاری از کارشناسان شدیدا توصیه می کنند که هنگام ورزش سوتین ورزشی بپوشید. کشش دائمی گرانش و حرکات تند حین دویدن می تواند باعث کشیدگی بافت سینه شده و احتمالا منجر به افتادگی شود، بنابراین بهتر است با یک سوتین مناسب از آن ها حمایت کنید. بعضی از سوتین های ورزشی مانند زره بدن هستند و چنان محکم سینه ها را نگه می دارند که به هیچ عنوان حرکت نمی کنند. 

 

3. تمیرنات خاص می تواند از سقوط سینه ها جلوگیری کند

تمیرنات خاص می تواند از سقوط سینه ها جلوگیری کند

 

 

 

 

سینه حاوی عضله نیست، بنابراین هیچ تمرین خاصی وجود ندارد که بتوانید آن ها را هدف قرار دهید. ولی صحبت در این مورد کاملا هم اشتباه نیست. به گفته دکتر دبورا اکسلورد (Deborah Axelrod) مدیر کلینیک سینه دانشگاه لانگون، انجام ورزش روی عضلات سینه به خصوص عضله سینه ای بزرگ (pectoralis major muscle)، که مستقیما زیر سینه قرار گرفته، می تواند به بالا کشیدن سینه و ظاهر تیز آن کمک کند

 

4. سینه های کوچک دچار افتادگی نمی شوند

سینه های کوچک دچار افتادگی نمی شوند

 

حتی سینه های کوچک هم در معرض گرانش قرار دارند، البته نه به اندازه سینه های بزرگ. درواقع، سینه هایی که در کل کوچک هستند نسبت به سینه های بزرگ کمی کمتر دچار افتادگی می شوند، چون بافت کمتری دارند که آن ها را به سمت پایین بکشد.افتادگی سینه بستگی به نسبت بافت سینه به چربی دارد. به عبارت دیگر، اگر سینه هایی با تراکم بالا داشته باشید، یعنی بافت سینه بیشتر نسبت به چربی، سینه تمایل کمتری به افتادن دارد، نسبت به افرادی که تراکم سینه هایشان کمتر است یعنی چربی سینه بیشتر از بافت آن است.

 

5. هیچ کاری وجود ندارد که برای پیشگیری از افتادگی انجام دهید

 هیچ کاری وجود ندارد که برای پیشگیری از افتادگی انجام دهید

در حالی که افتادگی سینه برای بسیاری از زنان اجتناب ناپذیر است می توانید کارهایی برای به حداقل رساندن آن انجام دهید. به عنوان مثال، مطالعه ای که در مجله Aesthetic Surgery منتشر شد، نشان داد که، BMI بالا و سابقه سیگار کشیدن عوامل خطر برای افتادن سینه هستند. همچنین، از اینکه مرتبا چاق و لاغر شوید، پرهیز کنید. اگر زنی وزنش خیلی زیاد شود، سینه هایش هم مانند پوست بقیه بدنش کشیده می شود. با این حال، اگر بعد از آن کاهش وزن داشته باشد، مقداری پوست اضافه برایش باقی می ماند که می افتد چون دیگر بافتی زیر پوست وجود ندارد که آن را بالا نگه دارد. اگر همیشه مراقب وزن خود در محدوده سلامت باشید، احتمالا در پیشگیری از افتادن سینه ها به شما کمک خواهد کرد.

 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : افتادگی سینه, پیشگیری و درمانتهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ