خطر بیماری قلبی با دیابت بارداری افزایش پیدا می کند
 خانم هایی که در دوران بارداری دچار دیابت می شوند، بیش از دیگران در معرض خطر حمله قلبی هستند که می توانند به این روش ها از آن پیشگیری کنند

 دیابت بارداری خطر حمله قلبی را افزایش می دهد

بانوانی که در طول زمان بارداری به دیابت بارداری مبتلا شده‌اند، بدون شک بیشتر از زنان دیگر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و به‌ویژه سکته قلبی قراردارند. اما براساس تحقیقاتی که اخیرا در مجله انجمن پزشکان آمریکا چاپ شده است، اگر این افراد شکل زندگی خود را در سال‌های بعد از زایمان اصلاح کنند، بدون شک خطر ابتلا به چنین بیماری هایی را به حداقل می‌رسانند.

در حقیقت دیابت بارداری، نوعی دیابت یا افزایش میزان قند خون است که فقط در دوران بارداری رخ می‌دهد. هر چند بعد از زایمان این دیابت برطرف می‌شود‌، اما در بدن تعداد زیادی از بانوان، بیماری تغییر شکل می‌دهد و این بار به شکل دیابت نوع ۲ ظاهر می‌شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دیابت نوع دو را بیشتر بشناسید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چرا به دیابت نوع دو مبتلا می شویم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : کاهو امکان ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد!!


تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که زنان مبتلا به دیابت بارداری، شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی دارند. از میان این بیماری‌ها می‌توان به فشار و‌‌ چربی خون بالا، سخت شدن جداره رگ‌ها، حملات قلبی و نیز عوارض مغزی اشاره کرد. محققان دریافته‌اند زنانی که شکل زندگی سالمی ندارند، ۴۳ درصد بیشتر از زنان دیگر در معرض بیماری‌های قلبی و عروقی و خصوصا حملات قلبی هستند.

خطر بیماری قلبی با دیابت بارداری افزایش پیدا می کند

اما آن زندگی سالمی که پزشکان از آن دم می‌زنند، چگونه زندگی می‌تواند باشد؟ بدون شک برای مقابله با تمام بیماری‌ها، خصوصا بیماری‌های قلبی و عروقی، دانستن راه و رسم یک زندگی سالم لازم است. دانشمندان ایالات متحده اخیرا به نتیجه جالبی دست یافته‌اند: آن‌ها عادات غذایی و پیشینه پزشکی بیش از ۹۰ هزار زن را تا سن ۳۰ سالگی بررسی کردند. براساس این تحقیق، میان دیابت بارداری و بیماری‌های قلبی و عروقی، رابطه‌ای مستقیم وجود دارد و نیز این‌که تغذیه سالم، وزن مناسب، انجام روزانه یک فعالیت فیزیکی یا ورزشی و عدم استعمال دخانیات، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی بعد از دیابت بارداری را به حداقل می‌رساند.

میزان وزن قبل از دوران بارداری، نقش تعیین‌کننده‌‌ای در ابتلا یا عدم ابتلا به دیابت بارداری دارد، به‌طوری که معمولا اگر وزن مادر در فاصله دو بارداری بالا برود، احتمال ابتلا به دیابت بارداری در بارداری دوم نیز بالا خواهد رفت.

اگر به تازگی باردار شده‌اید و می‌خواهید دوران بارداری‌تان زیبا و به یاد ماندنی باشد، پیشنهاد ما به شما این است که حتما یک فعالیت ورزشی سبک را در برنامه روزانه خود بگنجانید. ورزش در این دوران،‌ از بالا رفتن وزن شما جلوگیری می‌کند و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت بارداری تا ۳۶ درصد کاهش می‌یابد.

معمولا از هر ۵ نفر، یک نفر به دیابت بارداری مبتلا می‌شود. مژده‌ ما به بانوان باردار این است که امکان تشخیص این نوع دیابت در دوران بارداری وجود دارد. البته لازم به ذکر است که این تشخیص تا قبل از ۲۸ هفتگی امکان‌پذیر نمی‌باشد اما به طور تقریبی در هفته بیستم بارداری، قابل تشخیص است. اگر تا هفته بیستم بارداری هیچ‌گونه تغییری در رشد نوزادانی که مادرشان به این دیابت مبتلاست، دیده نشد، تشخیص به موقع بیماری، منجر به رشد چشمگیر جنین در فاصله هفته بیستم تا بیست و هشتم خواهدشد. به همین دلیل محققان مادران باردار را تشویق می‌کنند که در زمان مناسب، بیماری را شناسایی و نسبت به درمان آن اقدام کنند.


اگر می خواهید بیشتر بدانید : تغذیه در دوران بارداری

اگر می خواهید بیشتر بدانید : لیست ممنوعه غذایی زنان باردار

بیشتر بدانید : اگر باردارید و دیابت دارید، بخوانید!گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamatism.com