علت خونریزی بعد از رابطه جنسی در خانم ها چیست؟
خونریزی بعد از رابطه جنسی مشکلی است که بعضی از خانم ها به آن دچار می شوند و علت آن وجود یک بیماری زمینه ای است. در این مقاله به مهم ترین علل خونریزی بعد از رابطه جنسی اشاره می کنیم

خونریزی بعد از رابطه جنسی در خانم ها چرا بروز می کند؟

دکتر محمد‌رضا صفری‌نژاد، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری، در رابطه با خونریزی خانم ها بعد از رابطه جنسی می گوید: خونریزی بعد از رابطه جنسی در خانم‌ها می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد که البته علت‌های مختلفی دارد؛ در حالی که هر نوع خونریزی پس از مقاربت را باید جدی گرفت و دنبال علت آن بود.

اگر خونریزی بعد از رابطه جنسی نادیده گرفته و کم اهمیت تلقی شود ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را همراه داشته باشد. در ادامه به مهم‌ترین علت های خونریزی بعد از رابطه جنسی در خانم ها اشاره می کنیم.

بیشتر بدانید : علت درد بعد از رابطه جنسی در زنان

بیشتر بدانید : در رابطه جنسی چه اتفاقاتی برای واژن یک زن رخ می دهد؟

 بیشتر بدانید : برای داشتن یک رابطه جنسی خوب باید این اصول اولیه مهم را بدانید

1. علت خونریزی بعد از رابطه جنسی : دیسپلازی Dysplasia گردن رحم

در سرطان دهانه رحم ابتدا سلول‌ها متحمل تغییراتی می‌شوند که به آن ضایعه قبل از سرطان یا دیسپلازی Dysplasia گفته می‌شود. داشتن شرکای جنسی متعدد، شروع رابطه جنسی قبل از 18 سالگی، حاملگی قبل از 16 سالگی و داشتن سابقه یک بیماری آمیزشی (که سردسته آنها زگیل تناسلی است) از جمله عواملی هستند که خطر ابتلا به دیسپلازی گردن رحم را افزایش می‌دهند. بد نیست بدانید درمان دیسپلازی گردن رحم با کرایو یا برداشتن قسمتی از گردن رحم است.


2. علت خونریزی بعد از رابطه جنسی : عفونت با کلامیدیا chlamydia

این باکتری توسط رابطه جنسی منتقل می‌شود و جزو بیماری‌های آمیزشی به حساب می‌آید و درمان آنتی‌بیوتیکی موثر نیز دارد. عفونت‌های لگنی با کلامیدیا اگر درمان نشوند می‌توانند منجر به نازایی شوند.


3. علت خونریزی بعد از رابطه جنسی : سوزاک

این بیماری باکتریایی نیز توسط رابطه جنسی منتقل و جزو بیماری های آمیزشی محسوب می‌شود و درمان آنتی‌بیوتیکی موثر دارد. عفونت‌های لگنی با سوزاک نیز اگر درمان نشوند، می‌توانند منجر به نازایی شوند. برخلاف مردان، علائم سوزاک در خانم‌ها زیاد و شدید نیستند و به این دلیل برای تشخیص آن مهارت و تجربه زیاد پزشک لازم است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : در باره سوزاک بیشتر بدانید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بیماری جنسی که به راحتی قابل درمان است!


4. علت خونریزی بعد از رابطه جنسی : واژینیت یا سرویسیت

عفونت و التهاب واژن را واژینیت و عفونت و التهاب دهانه رحم را سرویسیت می‌گویند و درمان هر دو بستگی به علت دارد.


5. علت خونریزی بعد از رابطه جنسی : پولیپ دهانه رحم یا پولیپ واژن 

پولیپ یک توده شبیه انگشت قرمز یا ارغوانی رنگ است که از کانال گردن رحم بیرون می‌زند. این پولیپ‌ها خیلی شکننده بوده و با مختصر تماس خونریزی می‌کنند، اما خبر خوب این که آنها را می‌توان براحتی با جراحی برداشت.


6. علت خونریزی بعد از رابطه جنسی : تریکوموناس Trichomoniasis

علت خونریزی بعد از رابطه جنسی در خانم ها چیست؟

این انگل توسط رابطه جنسی منتقل می‌شود و اگر خانمی مبتلا به تریکوموناس باشد موقع زایمان می‌تواند آن را به نوزاد خود منتقل کند. انتقال از طریق شیر دستشویی آلوده، استخر، حوله مشترک و... نادر است.


7. علت خونریزی بعد از رابطه جسی : عفونت‌های قارچی واژن

در واژن برخی باکتری‌ها و قارچ‌ها به صورت طبیعی زندگی می‌کنند. حالا اگر این قارچ‌ها شروع به رشد بیش از حد کنند، عفونت قارچی اتفاق می‌افتند. علامت عفونت قارچی واژن ترشح بدون بو و پنیری شکل همراه با سوزش و خارش است.


8. علت خونریزی بعد از رابطه جنسی : پولیپ رحم

پوشش داخلی رحم، آندومتر نام دارد. اگر آندومتر بیش از حد رشد کند به صورت پولیپ درآمده و داخل حفره رحم برجسته می‌شود. این خانم‌ها معمولا دارای خونریزی بین پریودها هستند.

تشخیص علت خونریزی پس از رابطه جنسی بر اساس بررسی‌ها و آزمایشات پزشکی انجام می‌شود، بنابراین هرگاه خونریزی به دنبال رابطه جنسی داشتید حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید و از هرگونه خوددرمانی بپرهیزید چون می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.


بیشتر بدانید : رابطه جنسی بدون ارگاسم یا کارزا karezza چیست؟

بیشتر بدانید : آیا رابطه جنسی باعث گشاد شدن واژن می شود؟

بیشتر بدانید : چرا صبح بهترین زمان برای رابطه جنسی است + دلایل علمیگردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir