محققان معتقدند نوسان هورمون استروژن زنانه در طول بارداری احتمالا بر ابتلای زنان به آلزایمر نقش دارد

تاثیر زایمان بر احتمال ابتلا به آلزایمر در زنان

دکتر کی وونگ کیم، سرپرست تیم تحقیق از موسسه ملی دمانس کره جنوبی، در این باره می گوید: ما دریافتیم زنانی که ۵ زایمان یا بیشتر داشته اند در مقایسه با زنانی که تعداد زایمان کمتری داشته اند ۷۰ درصد کمتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند.

این تیم تحقیق به یک نتیجه جالب دیگر هم دست یافت: بارداری معیوب ریسک بیماری آلزایمر را در زنان در مقایسه با زنانی که اصلا سقط جنین به صورت عمدی یا غیرعمدی نداشته اند، تا حدود ۵۰ درصد کاهش می دهد.

در این مطالعه، تیم تحقیق به بررسی دو مطالعه انجام شده در کره و یونان پرداخت. در مجموع سابقه تعداد بارداری و شروع آلزایمر در بین حدود ۳۵۵۰ زن مسن بررسی شد.

پیرزن،آلزایمر،پازل

محققان معتقدند نوسان هورمون استروژن زنانه در طول بارداری احتمالا در وجود این رابطه نقش دارد.

به گفته محققان، استروژن تا هفته هشتم بارداری دو برابر می شود و در نهایت به ۴۰ برابر میزان قبل از بارداری می رسد. سپس این میزان هورمون به سرعت بعد از زایمان اُفت می کند.

مطالعه قبلی نشان داده است که میزان بالاتر استروژن تا حدودی موجب محافظت در مقابل تجمع پلاک های بتاآمیلوئید، که با شروع بیماری آلزایمر مرتبط است، می شود.

با این حال محققان تاکید می کنند نیاز به مطالعات بیشتری در زمینه مکانیسم مربوط به وجود رابطه بین بارداری و ریسک بیماری آلزایمر وجود دارد.

بیشتر بدانید : آلزایمر و غذاهای خطرناک که باعث آلزایمر می شوند

بیشتر بدانید : بیماری آلزایمر به این دلایل عجیب به سراغ تان خواهد آمد

بیشتر بدانید : یافته های جدید درباره آلزایمر و روش های پیشگیری از آلزایمرگردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : mehrnews.com


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X