چرا نوک سینه ام درد می کند
 نوک سینه فوق العاده حساس است و کوچکترین دردی در این ناحیه باعث ایجاد ناراحتی می شود. ولی آیا واقعا مشکل خاصی وجود دارد و باید نگران باشید؟

علت درد نوک سینه

نوک سینه فوق العاده حساس است و کوچکترین دردی در این ناحیه باعث ایجاد ناراحتی می شود. ولی آیا واقعا مشکل خاصی وجود دارد و باید نگران باشید؟

مهم ترین نکته این است که نباید بترسید و در اکثر موارد عامل درد نوک سینه تغییرات شیوه زندگی و تغییرات بهداشتی است که بعد از تشخیص به راحتی می توانید آن را تغییر بدهید مثل کنار گذاشتن نیم تنه های ورزشی. ولی ممکن است برخی علایم هشدار دهنده باشند مثل ترشخات نوک سینه، برجستگی با تغییر رنگ و بافت سینه که نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

هر چند نوک سینه دردناک و حساس چیزی نیست که مرتبا با آن برخورد داشته باشید ولی اگر احساس ناراحتی زیادی داشتید حتما باید با پزشک متخصص زنان در مورد پیدا کردن ریشه مشکلتان صحبت کنید.

بیشتر بدانید : نوک سینه و 11 واقعیت که باید درباره آن بدانید


عفونت نوک سینه

حفرات باز و فولیکول های مو اطراف نوک سینه ممکن است بسته شده و ایجاد عفونت کند. یکی دیگر از انواع عفونت نوک سینه عفونت مخمری است که اغلب زیر سینه را به علت تعریق درگیر می کند. مخمر ها در واحی تاریک و مرطوب رشد می کنند بنابراین زنانی که از لباس زیرهایی استفاده می کنند که به راحتی هوارا عبور نمی دهند مستعد ابتلا به عفونت قارچی نوک سینه هم خواهند بود.

نوع دیگر عفونت مخمری نوک سینه عفونتی است که از نوزاد به مادران شیرده منتقل می شود. خوشبختانه این عفونت ها را میتوان با آنتی بیوتیک درمان کرد که همزمان برای نوزاد هم تجویز می شود.

پرس نوک سینه هم در صورتی که درست انجام نشود یا مراقبت درستی نداشته باشد منجر به عفونت خواهد شد.


استفاده از نیم تنه های ورزشی

اگر به طور مرتب ورزش می کنید یا می دوید استفاده از نیم تنه های ورزشی می تواند باعث ایجاد حساسیت نوک سینه شود.. استفاده از لباس زیر های نامناسب که نوک سینه را تحریک می کنند یا کشیده شدن و بالا پایین رفتن مداوم نوک سینه در لباس منجر به حساس شدن و درد نوک سینه می شود که راه حلش تغییر لباس زیر و کنار گذاشتن نیم تنه های ورزشی است.


تغییرات هورمونی

زن مسن،پیرزن

اولین نکته ای که بعد از احساس درد در نوک سینه باید به آن توجه کنید احتمال باردار بودن شماست. گاهی اوقات حساس شدن نوک سینه اولین نشانه بارداری است پس بهتر است با بیبی چک از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

ضمن این که استفاده از قرص های ضد بارداری یا روش جیدید کنترل بارداری یا نزدیک شدن به شروع پریود یا هر گونه نوسانات عمده هورمونی مانند پیش یائسگی ممکن است منجر به حساس شدن نوک سینه شود که جای نگرانی ندارد.

بیشتر بدانید : سینه|تغییرات نگران کننده و تغییرات طبیعی سینه ها در زنان


شیر دادن به نوزاد

درد هنگام شیر دادن به نوزاد کاملا طبیعی است که علت آن می تواند پمپاژ نشدن درست شیر، گرفتگی مجاری شیری، ترک خوردن نوک سینه و فشار نوزاد به نوک سینه باشد. برای پیشگیری از مشکل ترک خوردن سینه می تونید از کرم های مخصوص استافده کننید.

اما گاهی درد هنگام تغذیه با شیر مادر عادی نیست مثل ماستیت mastitis یا التهاب بافت سینه. علایم مربوط به ماستیت عبارتند از حساسیت سینه به لمس و گرما، تورم، ضخیم شدن بافت سینه. درد یا سوزش هنگام شیر دادن یا در طول فعالیت های روزمره و قرمزی پوست که ممکن است با تب یا لرز یا بی حالی همراه باشد که نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

بیشتر بدانید : درمان ترک سینه ها بعد از شیردهی


واکنش آلرژیک

اگر بعد از استفاده از عطر، صابون، لوسیون، مواد شوینده، یا نرم کننده دچار خارش، سوزش یا درد در نوک سینه شدید احتمال واکنش آلرژیک وجود دارد. بنابراین برای تایید نظریه خود محصولات بهداشتی جدیدی که خریده اید را کنار گذاشته و از محصولات بهداشتی قبلی خود استفاده کنید.


استفاده از دارو یا تغییر داروها

برخی داروها می توانند عوارض جانبی مانند حساسیت نوک سینه یا حتی ترشح داشته باشند. به ویژه داروهای روانپزشکی، مکمل های گیاهی و غیره. علاوه هبر این اگر قبلا مبتلا به سرطان سینه بوده اید درمان های جراحی و رادیوتراپی می تواند باعث ایجاد درد سینه شود.


بیشتر بدانید : آناتومی سینه زنان و آنچه در مورد پستان باید بدانید

بیشتر بدانید : درد سینه ها نشانه ی چیست؟

بیشتر بدانید : کیست های سینه، علائم و دلایل بوجود آمدن

بیشتر بدانید : کیست های سینه، علائم و دلایل بوجود آمدنتهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ