پیشگیری از سرطان سینه با 10 روش کاربردی
 هر آنچه می خوریم یا می نوشیم و حتی ورزش که انجام می دهیم یا مواد شیمیایی سرطان زایی که استفاده می کنیم می تواند کلیدهای ژنتیکی سرطان سینه را در بدن ما روشن یا خاموش کند

 10 روش برای پیشگیری از سرطان سینه در آینده

سینه ها در زنان حرفهای زیادی در مورد سلامتی آن ها بیان می کنند. می توانند افزایش وزن، نوسان هورمون ها و حتی بارداری را نشان دهند. بنا بر گزارش انجمن سرطان آمریکا American Cancer Society یا به اختصار ACS ، بعد از سرطان پوست، سرطان سینه شایع ترین سرطان در زنان آمریکاست و از هر 8 زن 1 نفر در آمریکا به آن مبتلا می شود.

خبر خوب این است که تعداد کمی از مبتلایان به سرطان سینه از دنبا می روند و این سرطان قابل درمان و پیشگیری است. هر آنچه می خوریم یا می نوشیم و حتی ورزش که انجام می دهیم یا مواد شیمیایی سرطان زایی که استفاده می کنیم می تواند کلیدهای ژنتیکی سرطان سینه را در بدن ما روشن یا خاموش کند.

خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان سینه با سبک زندگی سالم به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. برخی اقدامات می تواند به راحتی از ابتلا به سرطان سینه پیشگیری کنند.


قوام سینه های خود را چک کنید

سرطان سینه

مشخص کردن قوام سینه یکی از جدید ترین روش ها برای محافظت از شما در مقابل سرطان است. زمانی که بافت سینه شما بیشتر از چربی باشد که در زنان جوان تر معمولا به این صورت است تشخیص سرطان در ماموگرافی را سخت تر می کند. تومورها و بافت سینه در ماموگرافی به رنگ سفید و چربی به رنگ تیره دیده می شود.


بنابراین بهتر است در ماموگرافی تراکم سینه را هم مشخص کنید

با این حال حتی اگر تراکم سینه شما کم است به بررسی منظم نیاز دارید. اگر تراکم سینه شما بالاست می توانید از روش های MRI یا سونوگرافی برای غربالگری استفاده کنید یا از پزشک بخواهید ماموگرافی دیجیتال انجام دهد که کنتراست بالاتری دارد و مشاهده ناهنجاری در آن برای پزشک راحت تر است.


تحرک داشته باشید

دوچرخه سواری

ورزش از جهات مختلف از ابتلا به سرطان سینه پیشگیری می کند. ا ول این که به کنترل وزن کمک می کند. در مطالعه ای که توسط ACS انجام شد، زنانی که از 18 سالگی به بعد 10 تا 15 کیلو وزن اضافه کرده بودند نسبت به زنانی که فقط 2 کیلو وزنشان اضافه شده بود 40 درصد بیشتر به سرطان سینه مبتلا شده بودن.

هورمون استروژن در زنان باعث تحریک رشد سلول های سینه می شود که منجر به سرطان سینه خواهد شد. بر اساس مطالعه منتشر شده در مجله سرطان، ورزش متابولیسم استروژن را تغییر می دهد و نسبت استروژن خوب در زنان ورزشکار 25 درصد بیشتر است بنابراین سرطان سینه در این زنان کاهش پیدا می کند.

برای این که از فواید ورزش بهره مند شوید نیاز نیست حتما ورزش سنگین داشته باشید. زنانی که به مدت 1 ساعت و 25 دقیقه تا 2 و نیم ساعت به آرامی راه می روند سرطان سینه در آن ها 18 درصد کمتر از زنان غیر فعال است. توصیه می شود در هفته 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط داشته باشید یعنی 5 روز هفته به مدت نیم ساعت.


تاریخچه سرطان سینه در خانواده را بررسی کنید

حدود 5 تا 10 درصد سرطان ها از جمله سرطان سینه ارثی است. تحقیقات نشان می دهد که حدود 72 درصد زنان جهش ژنی BRCA1 و 69 درصد جهش ژنی BRCA2 را به  ارصث می برند که به گفته موسسه ملی سرطان، سرطان سینه را تا 80 درصد افزایش می دهند.

علاوه بر مادر باید بستگان درجه 2 و 3 مثل عمه ها و عموزاده ها را هم در نظر بگیرید.

اگر تاریخچه خانوادگی شما را نگران می کند از یک متخصص ژنتیک درخواست کمک کنید تا احتما جهش ژنتیکی در شما را بررسی کند.


از تصویربرداری های غیر ضروری اجتناب کنید

رادیولوژی سینه

ماموگرام ها اصلیترین وسیله بررسی سرطان سینه هستند با این حال تابش یونیزه آن ها عامل خطری برای این بیماری است و می تواند باعث ایجاد جهش ژنتیکی شود. البته این نکته به این معنا نیست که باید ماموگرام خود را لغو کنید و فقط در صورت تشخیص پزشک از ماموگرافی استفاده نمایید و اگر دستورالعمل های کلی را دنبال کنید مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد.

به طور کلی اداره غذا و دارو توصیه می کند که اشعه ایکس تنها زمانی که توسط پزشک تشخیص داده شده باشد قابل استفاده است و در صورت عدم اطمینان نباید استفاده شود.


درمان های هورمونی را محدود کنید

قرص هورمونی

استفاده طولانی مدت از استروژن همراه با پروژسترون برای مدیریت علایم یائسگی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه تا 24 درصد می شود. بنابراین برای کم کردن گر گرفتگی با مشورت پزشک از کمترین دوز ممکن در کوتاه مدت استفاده کنید. و هر 3 تا 6 ماه برای استفاده مجدد تحت ارزیابی پزشک قرار بگیرید.


تغذیه با شیر مادر

شیر دادن به نوزاد

زنانی که 6 ماه اول به نوزادشان شیر می دهند خطر سرطان سینه در آن ها 10 درصد کاهش پیدا می کند. از آن جا که زنان در هنگام شیردهی پریود نمی شوند بنابراین تعداد پریودهای عمرشان کمتر شده و باعث کاهش میزان استروژن در بدنشان می شود. اگر مادری توانایی شیر دادن به نوزادش را دارد حتما باید این کار را انجام دهد.


خوردن روزانه میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات

مطالعات انجام شده در دانشگاه هاروارد نشان داده است که زنانیکه مقدار کاروتنوئید خونشان از جمله لیکوپن و بتاکاروتن بیشتر است خطر سرطان سینه در آن ها 19 درصد کاهش پیدا می کند. این رنگدانه ها آنتی اکسیدان هایی هستند که در سبزیجات برگ دار، هویج، سیب زمینی شیرین، گوجه فرنگی و فلفل قرمز یافت می شوند.

سایر مواد مغذی مثل سولفورفان که در خانواده کلم از جمله کلم بروکلی دیده میشود هم در برابر سرطان سینه از شما محافظت می کند.

توصیه میشود روزانه حداقل 2.5 لیوان میوه و سبزیجات مصرف کنید و مصرف گوشت های فراوری شده و گوشت قرمز را محدود کنید و از غلات کامل هم در برنامه غذایی خود استفاده نمایید.

مصرف الکل هم خطر سرطان سینه را افزایش می دهد و افرادی که روزانه 3 بار نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند 1.5 برابر بیشتر از دیگران به سرطان سینه مبتلا می شوند.


تشخیص زودرس سرطان سینه

ماموگرافی

اگر سرطان سینه زود تشخیص داده شود احتمال درمان آن 99 درصد است بنابراین توصیه می شود از 50 سالگی به بعد هر یک تا دو سال ماموگرافی انجام دهید. ولی اگر سابقه خانوادگی سرطان دارید باید از 40 سالگی معاینات منظم را شروع نمایید. باید بتوانید هر گونه ناهمواری در سینه را شناسایی کنید یا اگر متوجه پوسته شدن نوک سینه یا درد و خوریزی شدید فورا به پزشک مراجعه نمایید.


بیشتر بدانید : درمان سرطان پستان با استفاده از داروی گیاهی

بیشتر بدانید : علائمی ساده و مهم برای تشخیص سرطان سینه

بیشتر بدانید : خبر های خوش در مورد سرطان سینه


تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ