بالارفتن فشار خون بر اثر نشستن طولانی مدت در خانم ها
همه می دانیم که فعالیت جسمی و ورزش برای بدن مفید است، اما بهتر است عوارض عدم تحرک و نشستن طولانی را هم بدانید تا اهیمت ورزش برای شما بیشتر روشن شود

نشستن طولانی مدت و عوارض آن در خانم ها

تا پیش از این، مطالعات متعددی نشان داده‌اند ورزش صبحگاهی به مدت 30 دقیقه می‌تواند به کاهش فشار خون در افراد کمک کند. حالا در مطالعه‌ای تازه محققان متوجه شده‌اند برای زنان به ویژه زنان بالای 50 سال، ترکیب ورزش صبحگاهی با اجتناب  از نشستن به مدت طولانی می‌تواند باعث کاهش بیشتر فشار خون شود.


3 گروه با برنامه‌های متفاوت

در مطالعه‌ای که نتایج آن هفته گذشته در نشریه فشارخون وابسته به انجمن قلب آمریکا به چاپ رسید، محققان میزان کاهش فشار خون در برنامه‌های ورزشی متفاوت را بررسی کردند. شرکت‌کنندگان این مطالعه مردان و زنان 55 تا 80 ساله دارای اضافه وزن بودند که به سه گروه تقسیم شدند.

برای گروه اول هیچ فعالیت ورزشی تعریف نشده و در این مطالعه لازم بود تا 8 ساعت در آزمایشگاه به صورت پیوسته بنشینند. گروه دوم اما بعد از یک ساعت نشستن، نیم ساعت فعالیت ورزشی انجام می‌دادند و سپس به مدت 6 ساعت و نیم به صورت پیوسته می‌نشستند. گروه سوم ابتدا مانند گروه دوم بعد از نشستن به مدت یک ساعت، نیم ساعت فعالیت ورزشی انجام می‌دادند اما در بخش دوم، لازم بود هر نیم ساعت یک بار از جایشان بلند شوند و 3 دقیقه آرام راه بروند. 


این 3 دقیقه‌ها را دست کم نگیرید!
نشستن

نتایج این مطالعه نشان داد که فشار خون سیستولیک هم در زنان و هم در مردان زمانی که نیم ساعت ورزش صبحگاهی دارند، طی روز کاهش پیدا می‌کند. اما جدای از آن، در گروه سوم که افراد برنامه ترکیبی (ورزش صبحگاهی با چند نوبت راه رفتن ۳ دقیقه‌ای) داشتند، میانگین فشار خون سیستولیک در زنان، کاهش بیشتری یافته بود. پژوهشگران مشخص شدن دلایل تفاوت بین زنان و مردان در این گروه را نیازمند مطالعات بعدی دانسته‌اند اما به هر صورت، آن چه این پژوهش تایید کرده این است که حتی پیاده‌روی‌های 3 دقیقه‌ای آرام نیز می‌تواند برای برخی از ما مفید باشد. 


بیشتر بدانید : نشستن طولانی مدت و خطرات باورنکردنی آن

بیشتر بدانید : هشدار درباره نشستن طولانی مدت

بیشتر بدانید : فشار خون بالا و فشار خون بدخیم را بشناسید

بیشتر بدانید : بهترین زمان برای پیاده روی چه زمانی است ؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com