مصرف ویتامین D در دوران بارداری به چه صورت است؟
 ویتامین D یکی از ویتامین های ضروری بدن است اما مصرف آن به ویژه در دوران بارداری باید بر اساس اصول باشد که در ادامه به آنها اشاره می شود

آیا در دوران بارداری باید ویتامین D مصرف شود؟

کمبود ویتامین D در ابتدا به علت ریکتز به دلیل عدم قرار گرفتن در معرض نور آفتاب یا مواد غذایی غنی از ویتامین D کشف شد. این بیماری هنوز در بخش‌های عمده جهان شیوع بالایی دارد.

بعدها، تحقیقات نشان داد که مکمل‌های ویتامین D و کلسیم باعث کاهش شکستگی‌های استخوانی در افراد مسن می‌شود. تأثیرات ویتامین D بر سیستم عضلانی و اسکلتی بر کسی پوشیده نیست. امروزه دانشمندان دریافته‌اند که ریسک سرطان مثلاً سرطان روده وعفونت و بیماری‌های خود ایمن و قلبی عروقی در کسانی‌که سطح 25-hydroxyvitamin D آنها کمتر از 20 ng/Ml است، بیشتر است.

بیشتر بدانید : تاثیر ویتامین دی در دوران بارداری

بیشتر بدانید : آزمایش ویتامین D برای چه کسانی ضروری است؟

بیشتر بدانید : آشنایی با 12 منبع مفید دریافت ویتامین D


هر چند نمی‌دانیم در چه سطحی از 25-hydroxyvitamin D ریسک این بیماری‌ها کاهش می‌یابد، ضعف عضلانی در سطح 25-hydroxyvitamin Dبین 10 تا 25 اتفاق می‌افتد و بیشترین سود درمان ضعف عضلانی با ویتامین D در سطح 25-hydroxyvitamin زیر10 اتفاق می‌افتد.


کاهش ویتامین D در بارداری ممکن است اثرات کوتاه مدت مثل مسمومیت حاملگی و بلندمدت (مثلاً در کودکی)روی استخوان و سیستم ایمنی و آلرژی و سلامت عمومی داشته باشد ولی حد نهایی مفید ویتامین D در بارداری و شیردهی و نوزادی مشخص نیست. از آنجایی که مطالعات راجع به تأثیرات ویتامین D برروی عواقب حاملگی وجوه مختلفی دارد، نتیجه‌گیری قاطع در این باره مشکل است. چراکه روش‌های مطالعه و جمعیت مورد مطالعه متفاوت هستند و ممکن است میزان متفاوتی از ویتامین D را در زمان‌های متنوعی از حاملگی مصرف کرده باشند.

بارداری

مصرف ویتامین D در برخی مطالعات کاهش دیابت بارداری و مسمومیت حاملگی و تولد نوزاد با وزن کم نسبت به سن حاملگی را نشان می‌دهد. مطالعات کافی درمورد کاهش زایمان زودرس با مصرف ویتامین D وجود ندارد. گاهی به‌دلیل کاهش شدید و طولانی مدت ویتامین D در مادر پوکی استخوان(استئومالاسی)رخ می دهد و به دلیل عدم تقارن سر جنین با لگن، زایمان به روش سزارین ضرورت می‌یابد.


بسته به وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، مصرف حداقل ویتامین D متفاوت است. در اکثر کشورها بر میزان مصرف 600 واحد بین‌المللی ویتامین D، روزانه در زنان سنین باروری و در دوران بارداری و شیردهی توافق دارند.

باتوجه به اینکه کمبود ویتامین D در زنان در کشور ما شایع است، طبق دستور‌العمل کشوری، زنان در دوران بارداری بهتر است روزانه 1000 واحد بین‌المللی ویتامین D مصرف کنند. در اکثر قرص‌های مکمل که در بارداری مصرف می‌شوند 400 واحد ویتامین D وجود دارد. بسته به شرکت سازنده ممکن است 200 واحد ویتامین D یا 1000 تا 1200 واحد ویتامین D در برخی مکمل‌ها یافت شود.

اکثر محصولات بدون نسخه که بر چسب ویتامین D یا مولتی ویتامین دارند مانند شیر یا نان غنی شده حاوی ارگوکلسیفرول هستند (VitaminD2) وکمتر شامل کوله کلسیفرول (VitaminD3) هستند. مکمل‌هایی که حاوی ویتامین D3 هستند معمولاً سریع‌تر به فرم فعال ویتامین D تبدیل می‌شوند و اکثراً بطور مؤثرتری سطح 25-hydroxyvitamin D را بالا می‌برند.

بنابراین در اکثر مکمل‌های نسخه شده در بارداری ویتامین D3 (کوله کلسیفرول) وجود دارد هر چند در بعضی ویتامینD2 (ارگوکلسیفرول)و در برخی مخلوط این دو وجود دارد. ازمصرف ویتامین D در دوزهای بالا مثلاً 50000 واحد و بالاتر در بارداری باید اجتناب کرد.

بیشتر بدانید : علائم کمبود ویتامین D در مردان چیست؟

بیشتر بدانید : کمبود ویتامین D دی 10 اتفاق خطرناک را در بدن شما رغم می زند!

بیشتر بدانید : تاثیر کمبود ویتامین D مادر در دوران بارداری بر کودکش

گرد آوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : iranbanou.com