اگر شما منتظر آمدن نوزاد هستید باید بعضی از عادت هایتان را تغییر دهید تا مراقب سلامتی خود و فرزندتان باشید

برای پیشگیری از سقط جنین باید این عادت ها را کنار بگذارید


اگر شما منتظر آمدن نوزاد هستید باید بعضی از عادت هایتان را تغییر دهید تا مراقب سلامتی خود و فرزندتان باشید. در این مقاله ما برخی از عادت هایی که باید در بارداری از آن ها اجتناب کنید را با شما در میان می گذاریم تا احتمال سقط جنین را به حداقل برسانید.

در زندگی روزمره کارهایی انجام می دهیم که خوب و سالم نیستند با این حال در دوران حساس بارداری باید بیشتر مراقب باشیم مسلما پزشک شما دستورالعمل های لازم را از قبل به شما داده است با این حال خواندن این مقاله اهمیت آن ها را برایتان دو چندان می کند.

بیشتر بدانید : لیست ممنوعه غذایی زنان باردار

بیشتر بدانید : احتمال بارداری هنگام مصرف قرص های پیشگیری چقدر است؟


ترک سیگار برای پیشگیری از سقط جنین

یکی از اولین نکاتی که زنان باردار باید رعایت کنند ترک سیگار است. طبق گزارش  انجمن کودکان اسپانیا، سیگار کشیدن در دوران بارداری بر رشد کودک تاثیر می گذارد . از جمله مشکلات اصلی که ممکن است دود تنباکو باعثش شود :

کاهش نرخ تولد

افزایش خطر زایمان زودرس

افزایش خطر ناهنجاری در صورت، اندام ، کلیه یا قلب

کاهش عملکرد ریه

افزایش خطر مرگ ناگهانی


ترک الکل برای پیشگیری از سقط جنین

الکل باعث آسیب جدی به جنین می شود. سندرم علایم ترک مواد مخدر در نوزاد و آسیب های پیشرفته. سازمان بهداشت جهانی در مورد خطرات مصرف الکل در دوران بارداری هشدار می دهد. الکل به طور مستقیم از طریق خون وارد بدن جنین می شود. این ماده برای جنین بسیار سمی است. نوزادانی که به طور مکرر در معرض الکل قرار گرفته اند از مشکلات زیر رنج می برند :

سندرم الکل جین که شامل مشکلات در توسعه جسمی، شناختی و روانی می شود

رشد ناگهانی یا تاخیر در رشد

ناهنجاری های صورت


ترک خوردن ماهی خام برای پیشگیری از سقط جنین

خوردن سوشی یا هر غذای دیگری که حاوی ماهی خام باشددر دوران بارداری ممنوع است و می تواند نوزاد به دنیا نیامده شما را در خطر قرار دهد. آیا می دانید که احتمال مسمومیت غذایی یا عفونت ناشی از انگل های موجود در ماهی خام وجود دارد؟ به عنوان مثال بیماری جدی آنیساکیاسیس ( عفونت انگلی که در اثر هجوم کرم انیساکید به معده و روده ایجاد می شود ) میتواند بارداری و سلامتی شما را به خطر بیندازد.


به اندازه کافی آب بنوشید

گرچه پزشکان توصیه می کنند که روزانه حداقل 6 تا 8 لیوان آب بنوشید ولی در بسیاری از مواقع در این مورد کوتاهی می کنیم. کم شدن آب بدن در بارداری می تواند باعث خستگی، گرفتگی ، یبوست و سوزش سر دل شود ولی عواقبش برای جنین شما شدید تر است :

مشکلات مایع آمنیوتیک ( مایعی که جنین درونش شناور است )

افزایش خطر زایمان زودرس

مشکلات پوستی به دلیل این که جفت بیشتر از آب تشکیل شده


اجتناب از استرس طولانی مدت برای پیشگیری از سقط جنین

استرس کاری

زندگی مدرن باعث شده یک فرد هزار و یک کار در طول روز انجام دهید. از آن جا که استرس پایدار می تواند به جنین شما آسیب برساند در بارداری باید از استرس اجتناب کنید. در صورت بروز تنش سعی کنید با انجام فعالیت های بدنی مانند شنا یا یوگای بارداری آرامش را بدست آورید.

تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که زنان بارداری که در طولانی مدت در معرض استرس قرار بگیرند احتمال ابتلای بیماری های فیزیکی و روانی در کودکشان بیشتر است از جمله اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی.


ترک برای پیشگیری از سقط جنینمصرف گوشت خام و سوسیس

باکتریهایی که سبب برو تکسوپلاسموز و سالمونلوز می شوند می توانند از طریق مصرف گوشت خام نیر منتقل شوند. با این که این بیماری برای شخص شما ممکن ناست جدی نباشد ولی باعث ایجاد نقص در جنین می شود.


نخوردن تخم مرغ خام برای پیشگیری از سقط جنین

اگر تخم مرغ هایی که میخورید کاملا پخته نباشند احتمال ابتلا به سالمونلوز وجود دارد، این عفونت حتی می تواند منجر به سقط جنین شود.

شما باید از مصرف سس مایونز یا سایر مواد خوراکی که با تخم مرغ خام تهیه می شوند هم اجتناب کنید.


ترک مصرف لبنیات غیر پاستوریزه برای پیشگیری از سقط جنین

شیر و فراورده های لبنی غیر پاستوریزه می تواند حاوی باکتری باشد که باعث ایجاد لیستریوزیس شود این بیماری منجر به سقط جنین یا ایجاد مشکل برای کودک خواهد شد.


داشتن رژیم غذایی نامتعادل

تغذیه مناسب از افزایش وزن ناخوشایند در بارداری پیشگیری می کند و مواد مغذی لازم را به جنین می رساند.

رژیم غذایی مبتنی بر قند و چربی اصلا مفید نیست حتی اگر باردار نباشید. در دوران بارداری باید از مواد غذایی با چربی های اشباع و پرکالری اجتناب کنید در غیر اینصورت وزنتان به صورت غیر قابل کنترل افزایش پیدا می کند که ممکن است منجر به فشار خون بالا یا دیابت بارداری شود.


نوشیدن بیش از حد قهوه

در حالی که کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان می گویدکه هیچ ارتباطی بین مصرف قهوه ( کمتر از 200 میلی گرم در روز ) و سقط جنین وجود ندارد ولی مطالعات دیگر نشان داده اند که مصرف بیش از 200 میلی گرم قهوه در روز خطر زایمان زودرس و سقط جنین را افزایش می دهد.


مسافرت با هواپیما

گرچه پرواز در بارداری غیر قانونی نیست ولی بهتر است همیشه با پزشکتان مشورت کنید. در طول سه ماهه اول و دو ماه آخر بارداری اغلب متخصصین توصیه می کنند از پرواز اجتناب کنید.

 

بیشتر بدانید : احتمال بارداری در دوران پریود چقدر است؟

بیشتر بدانید : در ماه دوم بارداری حواستان به این موارد باشد



تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X