همه چیز راجب تخمدان های کیستی
 عادت ماهیانه اگر به تاخیر بیفتد ممکن است خبر از تخمدانی پر از کیست های ریز بدهد

 تخمدان های پر از کیست!

وقتی به هر دلیلی تخمدان‌ها فعالیت منظم و مرتب خود را كه همان تخمك‌گذاری ماهانه است از دست بدهند، تخمدان‌ها پر از كیست‌های ریز می‌شوند كه در اصطلاح پزشكی به نام PCO شناخته است.

مهم‌ترین علامت این بیماری عادت ماهانه‌های نامنظم به صورت تاخیر پریود است كه علت آن عدم تخمك‌گذاری تخمدان‌هاست. از علائم دیگر این بیماری هیرسوتیسم یا وجود موهای زاید و جوش‌های صورت است.

اگر خون این افراد در آزمایشگاه بررسی شود مشخص می‌‌شود كه میزان هورمون‌های مردانه در خون بالاست.سونوگرافی لگن در این بیماران وجود كیست‌های متعدد كوچك (به اندازه دو تا هشت میلی‌متر و به تعداد پنج یا بیشتر در هر تخمدان) یا بزرگ شدن تخمدان‌ها را نشان می‌دهد.

گرچه این بیماری را نمی‌توانیم به طور كامل ریشه كن كنیم و بیمار باید تا سال‌ها آن را تحمل كند، ولی درمان‌ها تا حد زیادی عوارض آن را كم می‌كند.

این عوارض شامل نازایی، احتمال سرطان سینه و رحم و نیز افزایش احتمال ابتلا به بیماری دیابت، فشار خون و بیماری قلبی در سال‌های بعد است.هدف از درمان، منظم شدن عادت ماهانه و در نتیجه تخمك‌گذاری منظم تخمدان‌هاست.

این كار در درجه اول با كاهش وزن انجام می‌شود. دیده شده در كسانی كه 5 تا 10درصد وزنشان طی شش ماه كاهش یافته تخمك‌گذاری به صورت خود به خودی انجام شده است .از درمان‌های دیگر این بیماری استفاده از قرص متفورمین یا گلوكوفاژ است.

این دارو كه معمولا در درمان دیابت استفاده می‌شود، در این بیماران به دلیل تاثیر دارو بر تخمك‌گذاری استفاده می‌شود و میزان قند خون طبیعی را تغییر نمی‌دهد اما برای تاثیر مناسب بر تخمدان‌ها باید حداقل شش تا هشت هفته مصرف شود تا موجب تخمك‌گذاری و منظم‌شدن عادت ماهانه شود.

دوره مصرف این دارو حدود یك سال و گاه بیشتر است.در نهایت در كسانی كه تمایل به بارداری ندارند، داروهای هورمونی دیگر مثل قرص پروژسترون يا بهتر از آن قرص‌های جلوگیری از بارداری موجب تنظیم عادت ماهانه می‌شوند.

مصرف این داروها به مدت سه تا شش ماه موجب تنظیم عادت ماهانه به مدت طولانی شده است، اما همان‌طور كه گفته شد این بیماری مزمن بوده و در اغلب افراد دوباره عود می‌كند و عادت ماهانه‌ها دوباره نامنظم می‌شوند.


بیشتر بدانید : تغذیه مناسب برای درمان کیست تخمدان

بیشتر بدانید : علت نامنظم شدن پریود زمانی که باردار نیستید

بیشتر بدانید : تفاوت میان تنبلی تخمدان و تخمدان پلی‌کیستیک در چیست؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir