7 نشانه مهم سرطان دهانه رحم که نادیده گرفته می شوند
 سرطان دهانه رحم یک سرطان رایج در بین خانم هاست که علائم آن معمولا نادیده گرفته می شوند، در ادامه به 7 نشانه مهم سرطان دهانه رحم اشاره می شود

مهم ترین علائم سرطان دهانه رحم 

 علائم سرطان دهانه رحم اغلب نامحسوس است، به همین دلیل انجمن سرطان آمریکا انجام تست پاپ اسمیر را از ۲۱ سالگی به بعد برای زنان توصیه می‌کند. خبر خوب این است که به دلیل آزمایش‌های پاپ اسمیر و استفاده از واکسن HPV ، سرطان دهانه رحم در طول سال‌های اخیر کاهش یافته است. با این حال هفت علامت مهم به عنوان هشدار در رابطه با این بیماری وجود دارد که آگاهی از آنها ضروری به نظر می‌رسد:

بیشتر بدانید : تست های تشخیص سرطان دهانه رحم، با توجه به سن و شرایط شما

بیشتر بدانید : ویروس hpv چیست؟ + راههای انتقال ویروس hpv

خونریزی غیر طبیعی واژن

اگر در اواسط ماه خونریزی یا قاعدگی نامنظم یا سنگین‌تر از حد معمول دارید، هرچند که علل غیر سرطانی زیادی برای این موضوع وجود دارد، این مسئله می‌تواند نشانه سرطان دهانه رحم باشد. خونریزی واژینال همچنین در زنانی که دیگر دوره قاعدگی ندارند، ممکن است.


خونریزی و درد در رابطه جنسی

خونریزی بعد از رابطه جنسی می‌تواند نشانه‌ای از سرطان دهانه رحم باشد. سرطان دهانه رحم در انتهای پایین و باریک رحم است که به مهبل وصل می‌شود. هنگامی که بیمار به سرطان دهانه رحم مبتلا می‌شود ، سلول‌ها به سرعت شروع به تکثیر غیر طبیعی کرده و می‌توانند توده ای از بافت سرطانی تشکیل دهند. این توده همان چیزی است که می‌تواند در هنگام رابطه جنسی خونریزی و درد ایجاد کند.


ترشحات غیرمعمول

ترشحات غیر معمول واژن که کم رنگ، آبکی، ناخوشایند، قهوه‌ای یا مخلوط با خون است علامت شایع سرطان دهانه رحم است. به گفته متخصصان این ترشحات می‌تواند نتیجه بافت در حال مرگ ایجاد شده توسط سرطان دهانه رحم باشد.


درد لگن و کمر

معمولا سرطان پیشرفته دهانه رحم نادر است و کمردرد به دلایل دیگر شایع است، اما یکی از علائم سرطان پیشرفته دهانه رحم، درد لگن یا کمردرد است. در این مرحله ، این امکان وجود دارد که تومور به حدی رشد کرده باشد که به قسمت تحتانی کمر یا بند ناف فشار وارد کند.


یک پای متورم

هنگامی که یک تومور به رشد خود ادامه می‌دهد ، سعی می‌کند فضایی خارج از بافت نرم اطراف را ایجاد کند. تومور در این حالت ممکن است به یک عصب فشار آورده و ایجاد درد کند. اگر این درد نتیجه سرطان پیشرفته دهانه رحم باشد ، ممکن است با تورم یک طرفه پا همراه باشد.


از دست دادن اشتها و کاهش وزن

تومور منجر به تولید پروتئین‌های کوچک به نام سیتوکین می‌شود. برخی از این پروتئین‌ها نه تنها اشتها را سرکوب می‌کنند، بلکه برخی از متابولیسم‌ها را تغییر می‌دهند تا چربی با سرعت بیشتری نسبت به حالت طبیعی تجزیه شود. درواقع هرچه سرطان پیشرفته‌تر شود، کاهش وزن سریع‌تر می‌شود.


خستگی مداوم

خستگی و بی‌حالی غیرمعمول علامت دیگری است، چرا که وقتی بدن شما در حال مبارزه با بیماری است، بیشتر کار می‌کند.


بیشتر بدانید : علائم سرطان دهانه رحم چیست؟

بیشتر بدانید : نشانه های هشدار دهنده سرطان دهانه رحم

بیشتر بدانید : چگونه سرطان دهانه رحم را به موقع تشخیص دهیم؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khabaronline.ir