مصرف پماد ویتامین A برای خانم های باردار ممنوع، علت آن چیست؟
با شیوع کرونا خانم های باردار به سمت مصرف برخی پمادهای پوستی روی می آورند که مصرف آنها در این دوران ممنوع است، در ادامه به این مسئله اشاره می شود

ممنوعیت مصرف برخی پمادها در دوران کرونا برای زنان باردار

بعضی خانم‌ها اقدام به مصرف کرم‌هایی می‌کنند که حاوی ویتامین A  و جزو داروهای ممنوعه دوران بارداری هستند. در زمان بارداری به خصوص در ماه‌های پایانی، تغییرات هورمونی زیادی در بدن اتفاق می‌افتد که می‌تواند به پوست آسیب برساند ولی به دلیل بیماری کرونا که توصیه می‌شود زنان باردار به غیر از شرایط اورژانسی از منزل خارج نشوند برخی با مشاهده اگزما، جوش و خارش اقدام به درمان‌های خودسرانه خانگی می‌کنند که همین امر مشکلات جدی‌تری را به همراه می‌آورد.

بیشتر بدانید : زنان باردار با ویروس کرونا چه کنند؟

بیشتر بدانید : بارداری با پوست چه می‌کند؟

بیشتر بدانید : چطور در دوران بارداری زشت نشویم؟

لکه‌های پوستی، آکنه و جوش، ترک‌های پوستی یا استریا، اگزما، کهیر، خارش و تیره شدن خال‌های پوستی از جمله آسیب‌هایی هستند که در دوران بارداری رخ می‌دهند و این پدیده در این مدت طبیعی است و نباید بدون مراجعه به پزشک و تنها با کسب اطلاع از چند سایت اینترنتی اقدام به مصرف داروهای خوراکی، گیاهی، موضعی یا تزریقی کرد.

اکنون با شیوع بیماری کرونا، بارها مشاهده شده که برخی از خانم‌های باردار پس از مشاهده تغییرات و مشکلات پوستی با مراجعه به برخی از سایت‌ها اقدام به مصرف کرم‌هایی با ترکیبات ویتامین A کرده‌اند، در حالی که این ترکیبات و داروهایی نظیر ایزوترتینوئین، هیدروکینون، سالیسیلیک اسید، فیناستراید، بنزوئیل پروکساید ، پارابن، رتینول و آداپالن در طول بارداری جزو داروهای ممنوعه هستند.

در دوران بارداری نباید اقدامات پروسیجرها (روش‌های تهاجمی) انجام داد و تمام پروسیجرهای پوستی اعم از تزریق ژل، بوتاکس، لیزر، میکرونیدلینگ، مزوتراپی، کربوکسی تراپی و مواردی از این دست به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. طبق توصیه پزشکان در قرنطینه خانگی نیز می‌توان با رعایت برخی نکات از پوست مراقبت کرد. به طور نمونه توصیه می‌شود تا زمان زایمان به جای لایه بردارهای مختلف از شوینده‌های ملایم استفاده کرد، خواب کافی، مرطوب نگه داشتن پوست و خودداری از مصرف بیش از حد لوازم آرایشی از جمله این موارد است.

بیشتر بدانید : مراقبت از پوست در دوران بارداری

بیشتر بدانید : مراقبت از پوست در دوران بارداری

بیشتر بدانید : بارداری و تغییرات پوستی در این دوران

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: mehrnews.com