سن یائسگی در زنان ایرانی در حال کاهش است که عوامل زیاد مثل آلاینده های محیطی، تغذیه مناسب و... روی آن تاثیر دارد و پزشکان هنوزهم روی علت آن مطالعه می کنند

 سن یائسگی در ایران

 سن یائسگی زنان ایرانی به 49 تا 50 سال و نیم رسیده است و یائسگی زودرس و نارسایی زودرس تخمدان در یک دهه اخیر افزایش یافته است.

 درباره روند کاهشی متوسط سن یائسگی نمی‌توانم به صراحت اظهار نظر کنم اما موارد یائسگی زودرس که به یائسگی زیر 45 سال اطلاق می‌شود و یا نارسایی زودرس تخمدان که به یائسگی در سنین زیر 40 سال گفته می‌شود، طی یک دهه اخیر افزایش یافته است.

رئیس مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی تولید مثل وابسته به پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم با بیان این که« در حال بررسی علل افزایش یائسگی زودرس هستیم»، افزود: اکنون بر روی موضوع آلاینده‌های محیطی و کاهش ذخایر تخمدانی مشغول پژوهش هستیم. از لحاظ نظری، می‌توان آلاینده‌های محیطی را به عنوان یک ریسک فاکتور قلمداد کرد. فاکتورهای تغذیه‌ای هم می‌توانند قطعا تاثیرگذار باشند. همچنین تغییر الگوی غذایی و استفاده از محصولات فرآوری شده‌ای که افزودنی‌های زیادی دارند می‌توانند به عنوان عامل خطر دیگری قلمداد شوند.

 طی سال‌های اخیر سطح استرس در جامعه ممکن است بالا رفته باشد. مطالعاتی که در حیوانات انجام شده نشان می‌دهد استرس سطح ذخایر تخمدانی را کاهش می‌دهد. از فاکتورهای دیگری که می‌تواند به صورت غیرمستقیم در این زمینه تاثیرگذار باشد بالا رفتن سن ازدواج، فرزندآوری و به طور کلی محدود کردن تعداد فرزندان است. این موضوع نیز باعث می‌شود به طور غیرمستقیم ابتلای خانم‌ها به فیبروم‌های رحمی و اندومتریوزافزایش یابد. این اختلال‌ها بعضا نیازمند جراحی هستند و خود این مداخلات جراحی می‌توانند باعث کاهش سن یائسگی شوند.

به نظر می‌رسد با روند کاهشی سن یائسگی در سال‌های اخیر روبه‌رو بوده‌ایم. سن یائسگی در ایران همچنان کمتر از متوسط جهانی  است و علاوه بر آن میزان یائسگی زودرس و نارسایی زودرس تخمدان فراتر از میانگین جهانی است.

بیشتر بدانید : وقتی تخمدان ها از کار می افتند

بیشتر بدانید : یائسگی زودرس به این 5 علت رخ می دهد

بیشتر بدانید : داشتن رابطه جنسی بیشتر یائسگی دیرتر

بیشتر بدانید : درمان علائم یائسگی با مصرف این ویتامین ها

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:isna.ir

 
 
 

پربیننده های این بخش

 
 
X