افسردگی پس از زایمان به دلیل مواد موجود در پلاستیک ها
 قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که در پلاستیک ها وجود دارند می توانند باعث افسردگی پس از زایمان شوند  

 مواد شیمایی موجود در پلاستیک‌ها یکی از عوامل بروز افسردگی پس از زایمان

محققان گفتند که نمونه های ادراری جمع آوری شده از ۱۳۹ زن باردار در این مطالعه، شامل سطوح بالایی از «بیس فنول» و «فتالات» بودند.

بیس فنول نوعی پلاستیک است که در بسیاری از ظروف غذا و نوشیدنی یافت می شود، در حالی که طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا فتالات ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که در شوینده‌ها ، روغن‌های روان کننده ، بسته بندی مواد غذایی و محصولاتی مانند مواد آرایشی و مو استفاده می‌شوند.

اکنون داده‌های این مطالعه جدیدد نشان داده است که وجود این مواد شیمیایی در بدن زنان در دوران بارداری سطوح پروژسترون را در بدن آنها بطور متوسط ۸ درصد کاهش می‌دهد و خطر ابتلای آنها به افسردگی پس از زایمان را حدود ۵۰ درصد افزایش می‌دهد.

این مطالعه نشان داد که قرار گرفتن در معرض فتالات با کاهش سطح پروژسترون در دوران بارداری و احتمال بیشتر ابتلا به افسردگی پس از زایمان همراه است.

جاکوبسون ، متخصص اپیدمیولوژیست در مرکز پزشکی «لانگون» دانشگاه «نیویورک» در شهر نیویورک که در نوشتن ای مطالعه همکاری داشت ، گفت: اگر این مواد شیمیایی بتوانند بر سطح هورمون های قبل از تولد و پس از آن افسردگی پس از زایمان تأثیر بگذارند ، کاهش قرار گرفتن در معرض این نوع مواد شیمیایی می تواند روشی قابل قبول برای جلوگیری از افسردگی پس از زایمان باشد.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، افسردگی پس از زایمان یک اختلال روانپزشکی شایع است که از هر پنج زن بچه دار، یک نفر را درگیر می کند.علائم آن مشابه به علائم افسردگی در زمان های دیگر است. که شامل کم خلق و خوی بودن و سایر علایم دیگر که به مدت حداقل دو هفته به طول بی انجامند است. بسته به شدت آن، ممکن است فرد مبتلا برای مراقبت از خود و نوزاد خود با مشکل مواجه شود . ممکن است کارهای ساده و آسان برای وی سخت و دشوار به نظر آیند.

جاکوبسون و همکارانش گفتند که علت این اختلال ناشناخته است ، اما مشخص شده که تغییرات هورمونی در دوران بارداری یک عامل مهم است. انجمن غدد درون ریز اعلام کرد که مواد شیمیایی مانند بیس فنول‌ها و فتالات‌ها بر روی هورمون های جنسی تأثیر می گذارند و ممکن است باعث تغییرات هورمونی در دوران بارداری شوند.

بیشتر بدانید : عوامل تشدید کننده افسردگی پس از زایمان در مادران امروزی

بیشتر بدانید : چگونه از افسردگی پس از سقط جنین پیشگیری کنیم

بیشتر بدانید : خطر بروز افسردگی دوران بارداری در مادران نوجوان بيشتر است

بیشتر بدانید : نگرانی و افسردگی مانع بارداری می‌شوند!؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:irna.ir