میگرن قاعدگی را می شناسید؟
میگرن یک بیماری شایع و آزاد دهنده است که بیشتر خانم ها به آن دچار می شوند

راجع به میگرن قاعدگی چه می دانید؟

میگرن قاعدگی یکی از انواع میگرن است.میگرن در واقع چیزی بدتر از یک سردرد عادی است. این عارضه درد ضربان‌داری است که از یک سمت سر آغاز می‌شود.

 آزاردهنده و گاهی ناتوان‌کننده‌تر از سردرد معمولی است.

میگرن حدود ۱۲ درصد جمعیت جهان را دچار بحران می‌کند و در خانم‌ها سه ‌برابر آقایان ایجاد می‌شود.

حدود ۶۰ درصد از خانم‌ها با سابقه بیماری نام‌برده، به سردردهایی در دوران عادت ماهانه دچار می‌شوند که میگرن قاعدگی نام دارد.

سردرد میگرن، در زنان اغلب به نوسانات هورمون‌های زنانه استروژن و پروژسترون ارتباط دارد.استروژن بر عناصر شیمیایی مغز که با سردرد مرتبط هستند، تاثیر می‌گذارد. محققان دریافتند که میگرن قاعدگی در خانم‌هایی که قرص ضدبارداری به ویژه استروژن در دوزهای بالا مصرف می‌کنند، شدیدتر ایجاد می‌شود. به زبان ساده‌تر میگرن قاعدگی که به سردردهای هورمونی هم معروف است، درست قبل یا در دوران قاعدگی یک زن (حداکثر دو روز قبل از عادت ماهانه یا سه روز در طول آن) اتفاق می‌افتد و ممکن است با حرکت، نور، بو یا صدا بدتر شود.

حدود۱۲درصد ازآمریکایی‌ها میگرن را تجربه می‌کنند که بیشتر آن‌ها زن هستند.حداقل۶۰ درصد از این زنان بین چرخه قاعدگی خود و میگرن‌شان رابطه‌ای مشاهده کرده‌اند. به عبارت دیگر، آن‌ها متوجه شده‌اند که درست قبل یا در طول قاعدگی دچار این اختلال می‌شوند.

 بیشتر بدانید : سر دردهای دوران قاعدگی (پریود)

بیشتر بدانید : بخور و نخورهای دوران قاعدگی

بیشتر بدانید : در زمان پریود از انجام این کارها جدا بپرهیزید

بیشتر بدانید : 9 دلیل برای طولانی بودن مدت قاعدگی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com