آیا خونریزی شدید قاعدگی با گیاهان دارویی قابل درمان است؟ بهترین گیاهان برای درمان
خونریزی شدید قاعدگی گاهی نشان دهنده وجود مشکلی در فرد است، اما در برخی خانم ها مسئله ای طبیعی است که مصرف برخی داروهای گیاهی به بهبود علائم کمک می کند

درمان پریود شدید با گیاهان دارویی

آیا خونریزی شدید قاعدگی با کمک گیاهان دارویی قابل درمان است؟ بهترین گیاهان برای درمان این بیماری کدامند؟ نحوه استفاده از این گیاهان باید چگونه باشد.

 نام دیگر خونریزی شدید قاعدگی منوراژی است و اغلب هیچ علت پاتولوژیک خاصی ندارد. این عارضه همراه با نشانه هایی مانند خونریزی شدید، لخته زیاد در خون دفع شده، طولانی شدن خونریزی- بیش از ۷ روز، کوتاه شدن دوره عادت ماهانه است و می تواند خطر کم خونی را افزایش دهد.

بیشتر بدانید : علائم غیر طبیعی پریود (قاعدگی)

مصرف گیاهان دارویی برنجاسف، همیشه بهار، کیسه چوپان و گزنه سفید می تواند برای درمان این عارضه موثر باشد.

برنجاسف خاصیت بندآوردنده خون دارد و در صورت تداوم خونریزی می تواند مفید باشد. بهتر است، دمکرده ۱۵ گرم از این گیاه در نیم لیتر آب یا دو و نیم میلی لیتر تنتور را سه بار در روز مصرف کنید. همچنین می توانید به آن کیسه چوپان اضافه کرده و تنتور یا دم کرده تهیه کنید. برای تهیه جوشانده نیز می توانید با دانگویی مخلوط کنید. این گیاه نباید بدون تجویز افراد متخصص در دوران بارداری مصرف شود.

گیاه همیشه بهار نیز خاصیت قابض با اثر گسترده برای تنظیم قاعدگی دارد. بهتر است این گیاه به صورت دمکره یا تنتور استفاده شود. می توانید یک میلی لیتر تنتور کیسه چوپان یا شمعدانی را در هر دوز به آن اضافه کنید تا خاصیت قابض آن بیشتر شود.

کیسه چوپان نیز خاصیت قابض و ضد خونریزی خاص خونریزی های دستگاه ادراری- تناسلی دارد و روی چاکرای ریشه ای موثر است. بهتر است این گیاه به صورت دمکرده یا تنتور استفاده شود. می توانید ۵ قطره تنتور هیدراستیس در هر دوز با گزنه سفید را برای تهیه دمکرده به آن اضافه کنید.

گزنه سفید نیز خاصیت قابض و ضد اسپاسم، تنظیم کننده جریان خون رحمی و موثر روی اندام های تناسلی دارد. بهتر است این گیاه نیز به صورت دمکرده یا تنتور استفاده شود. همچنین می توانید این گیاه را با شمعدانی ترکیب کنید.

*دکترعباس حاجی آخوندی، استاد تمام دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران

بیشتر بدانید : خونریزی های زنانه: فوراً اقدام کنید !

بیشتر بدانید : زنانه: آنچه باید درباره قاعدگی های دردناک بدانید

بیشتر بدانید : پریود شما در مورد سلامت شما چه واقعیت هایی را برملا می کند؟

بیشتر بدانید : آیا درد شدید قاعدگی در دختران جوان طبیعی است؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: sinapress.ir