یکی از نگرانی‌های خانم‌ها در خصوص استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری آن است که گمان می‌کنند مصرف قرص‌ها یا آمپول‌های پیشگیری از بارداری باعث مشکلات تیروییدی برای آنها می‌شود و یا بیماری تیرویید آنها را تشدید می‌کند.


برای کسی که مبتلا به بیماری تیرویید است چه روشی مناسب‌تر خواهد بود. 
در ابتدا یادآوری می‌کنم مارک بیمار تیرویید به خودتان نزنید و مقصود از بیماران تیرویید کسانی هستند که تحت نظر متخصص برایشان چنین تشخیصی گذاشته شده است.
اگر شما مبتلا به گواتر ساده (بزرگی غده تیرویید)، کم‌کاری تیرویید و یا پرکاری آن هستید هیچ مشکلی درخصوص استفاده از قرص‌ها ترکیبی ضدبارداری مانند ال‌دی و تری‌فازیک ندارید.
این قرص‌ها تاثیری در عود و یا تشدید بیماری تیرویید نخواهند داشت و اگر فرد داروی تیرویید مصرف می‌کند، باعث از بین رفتن و یا تضعیف اثر پیشگیری از بارداری قرص‌ها نمی‌شود.
طبیعتا در مورد آمپول‌های ترکیبی هم که حالتی شبیه قرص‌های ترکیبی را دارند وضع به همین صورت است. اگر خانمی قصد استفاده از آمپول‌های پیشگیری یک ماهه را دارد نباید هیچ نگرانی از بابت تداخل اثر این آمپول‌‌ها و داروهای تیروییدی که مصرف می‌کند داشته باشد.
همچنین این آمپول‌ها هیچ اثری در بیماری تیرویید فرد نخواهد داشت. در دوران شیردهی نیز می‌توانند با خیال راحت از قرص‌های ضد بارداری دوران شیردهی که در داروخانه‌ها موجود می‌باشد، استفاده کنند.
در مورد آمپول‌های سه ماهه پیشگیری هم، چون ماده موثر این آمپول‌ها از ترکیب قرص‌های ضد بارداری دوران شیردهی است، پس این آمپول‌ها نیز تاثیری در بیماری‌های تیرویید ندارند.
در مورد مصرف آی‌یودی نیز چون محدوده اثر این روش پیشگیری به داخل رحم محدود می‌شود و با ایجاد یک التهاب استریل درون رحم از بارداری پیشگیری می‌کند، مطمئنا تاثیری در بیماری‌های تیروییدی نخواهد داشت.
در مورد استفاده از کاندوم و یا بستن لوله‌های انتقال اسپرم (وازکتومی) آقایان با خیالی آسوده می‌توانند از روش‌های پیشگیری استفاده کنند و نگران بیماری تیرویید خود نباشند.
آخرین روشی که در مورد آن توضیح می‌دهیم بستن لوله‌ها در خانم‌ها است که در مورد گواترهای ساده بدون هیچ بیماری دیگری، مشکلی ایجاد نمی‌کند و این خانم‌ها نیز می‌توانند عمل بستن لوله‌ها را انجام دهند.
در مورد خانم‌هایی که کم‌کاری تیرویید دارند عمل بستن لوله‌ها با تاخیر انجام می‌شود.

در مورد خانم‌های با تیرویید پرکار، بستن لوله‌ها باید با دقت بیشتری انجام شود که خوشبختانه در ایران به دلیل اینکه این عمل در بیمارستان و تحت نظر جراح متخصص زنان و متخصص بی‌هوشی انجام می‌شود، به خودی خود این دقت نظر و احتیاط در مورد تمام موارد داوطلب این عمل انجام می‌شود
.

 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی :
ارتباط حالت تهوع مادر باردار و ضریب هوشی جنین!؟
تغذیه مادران در زمان بارداری
خانم های باردار چه اقدامی علیه آنفولانزای خوکی انجام دهند؟
آیا میگرن در دوران بارداری خطرناک است؟
بخور نخورهای بارداری