فرورفتن بخشی از ناخن در گوشت، واقعاً آزاردهنده و دردناک است و می‌تواند باعث ایجاد عفونت شود. در این شرایط چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟ برای درمان چه زمانی باید اقدام کرد و نزد چه کسی باید رفت؟
 
 
 دربارۀ این مسائل، نظر دکتر فیلیپ آبیملک، متخصص پوست و زیبایی و دارای تخصص در زمینۀ ناخن را جویا می‌شویم. 

ویژگی های اصلی ناخن های فرورفته که بیشتر نوجوانان را مبتلا می‌کند، چیست؟

دکتر فیلیپ آبیملک: این فرم از ناخن های فرورفته که بیشتر از بقیه رایج است، بیشتر در بین جوانان و نوجوانان سنین بلوغ دیده می‌شود. ناخن فرورفته در ابتدا با درد و فشار بر لبۀ ناخن خود را نشان می‌دهد، سپس مانند لاستیک قرمزی می‌شود و دردش هم افزایش می‌یابد، حتی ممکن است عفونت هم بکند. در این مورد انجام  درمان های ضد عفونتی کفایت می‌کند. پدیکور هم می‌تواند بخش کوچکی از ناخن فرورفته در گوشت را بردارد. اگر ناخن دچار عفونت شود، مصرف آنتی بیوتیک چه خوراکی و چه موضعی ضروری خواهد بود. در چنین شرایطی (وجود عفونت) دیگر پدیکور چارۀ کار نیست و باید به متخصص پوست مراجعه کرد. ناخن فرورفته، ممکن است باعث ایجاد گرانولوم که از تکه ای گوشت تشکیل شده، بشود و بر لبۀ ناخن فرورفته برجسته گردد. در این مورد هم متخصص پوست باید وارد عمل شود و جوش گوشتی را درمان کند.

در مواردی که ناخن فرورفته در مراحل ابتدایی است، مراجعۀ منظم برای انجام پدیکور، غالباً کافی است. اگر علی رغم مراجعه های متعدد برای انجام پدیکور، ناخن به طور مرتب دچار عفونت شد، باید برای درمان به روش های درمانی دیگر متوسل شد. بیماران دیابتی برای به حداقل رسیدن مشکلات، باید طبق نظر پزشک شان، توجه ویژه ای به ناخن های شان داشته باشند و از آنها مراقبت کنند.  

تفاوت انواع درمان ناخن های فرورفته در چیست؟
دکتر فیلیپ آبیملک: در موارد فرورفتگی ناخن، امکان انجام سه نوع درمان وجود دارد. قدیمی ترین روش، درمانی است که اغلب توسط جراح ارتوپد انجام می‌شود. در این درمان، یک قسمت از ناخن از گوشت خارج می‌شود. این روش اغلب همراه درد است و فرد باید حدوداً سه هفته دست از کار بکشید. از بین بردن ریشۀ ناخن توسط لیزر روش جذاب تری است زیرا عوارض کمتری دارد. البته در این روش هم نیاز به ایجاد یک برش توسط تیغ جراحی و بخیه خواهد بود که قطعاً باعث ایجاد درد خواهند شد. سومین امکان استفاده از فنول است. این روش نسبت به دو روش دیگر مزایای بیشتری دارد. در واقع، این درمان درد کمتری دارد، و تقریباً بعد از آن هیچ عوارضی مشاهده نمی شود؛ بیمار پس از درمان، بدون هیچ معطلی می‌تواند به سرکارش بازگردد.

ناخن فرورفته بزرگسالان هم به همین روش درمان می‌شود؟
دکتر فیلیپ آبیملک: فرورفتگی ناخن در بین بزرگسالان هم بسیار رایج است. این عارضه در بین بزرگسالان در نتیجۀ دفُرمگی استخوانی بروز پیدا می‌کند؛ دفُرمگی هم بر اثر اصطکاک درون کفش ها و تغییرات استخوانی به علت افزایش سن پدید می‌آید. ناخن کمی دفُرمه می‌شود و به داخل گوشت، در ناحیۀ دو طرف انگشت شصت، فرو می‌رود. درمانش مشخص است، اما این درمان باید از دو جهت صورت بگیرد. بازگشت مشکل و فرورفتگی مجدد ناخن بسیار متداول و رایج است زیرا تغییرات استخوانی، ممکن است که با افزایش سن ادامه پیدا کنند. 

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سلامت
 
مطالب پیشنهادی :
آیا لاک برای ناخن ها مضر است؟
حل المسائل ناخن چیست؟
ناخن هایتان را در این ساعت بگیرید!
نکات بهداشتی راجع به کاشت ناخن
چند توصیه برای داشتن ناخن های زیبا