بسیاری از آسیب ها ممکن است، باعث ریزش مو در یک ناحیۀ محدود شوند.....

 

رایج ترین علت ریزش مو آلوپسی مردانه است
آلوپسی مردانه ریزش مویی است که مربوط می‌شود به افزایش سن و در هر فردی نسبت به دیگری بنابر عوامل ژنتیکی اش متفاوت است. آلوپسی مردانه با خالی شدن اطراف شقیقه ها یا ایجاد فاصله ها شروع می‌شود، و عقب رفتن مرز پیشانی را با خود به همراه دارد. در موارد دیگر، کم کم وسط سر خالی و طاسی ظاهر می‌شود.

ریزش مو تدریجی است و کم کم شدید می‌شود. موهای قسمت های اطراف و پشت گردن باقی می‌مانند. پوست سر طبیعی است. به علاوه، موها تمایل به ضعیف شدن دارند. زنان هم از این طاسی در امان نیستند، 10 تا 20% زنان نیز از آلوپسی مردانه رنج می‌برند.

زنان بیشتر و بیشتر به این مشکل دچار می‌شوند، بدون اینکه دقیقاً علت آن را بدانیم. این افزایش ممکن است به علت مصرف داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی باشد. استرس نیر می‌تواند نقش مهمی در این افزایش بازی کند، شیوۀ زندگی زنان پراسترس تر از گذشته شده است. ریزش موی زنان با شکل ریزش موی مردان متفاوت است و بیشتر وسط سر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تشخیص باید توسط یک متخصص پوست سر صورت گیرد
برای تشخیص اینکه ریزش مو طبیعی است یا به علت وجود یک مشکل بروز پیدا کرده، پزشک می‌تواند دو تست ساده انجام دهد: تست کشش و تریکوگرام. در اولین تست یعنی تست کشش، پزشک به دسته ای از موها در سه ناحیۀ مختلف کشش خفیفی وارد می‌کند. اگر سه تار مو یا تعداد بیشتری کنده شوند، طبیعی است.

در تست تریکوگرام قسمتی از موها بازهم از سه قسمت مختلف برداشته می‌شود تا زیر میکروسکوب بررسی شوند و تعداد موهای مراحل آناژن و تلوژن مشخص گردد. اگر تعداد موهای آناژن و تلوژن کمتر از سه باشد، نشانۀ وجود یک مشکل و آسیب است.  

آلوپسی مردانه: هشدار دربارۀ قول درمان های معجزه آسا باشد!
تبلیغات زیاد، متنوع و متفاوتی وجود دارند که محصولاتی را برای مقابله با ریزش مو معرفی می‌کنند، اما باید بدانید که این محصولات معجزه آسا! هیچ فایده ای ندارند و استفاده از آنها فقط هدر دادن وقت و پول است. درمان توسط اسید آمینه های گوگردی (سیستین) یا ویتامین ها (ویتامین B5 و بیوتین) می‌توانند در جلوگیری از ریزش موی فصلی مؤثر باشند. برای درمان آلوپسی مردانه، فقط  دو دارو بعضی خواص را دارند، یعنی: مینوکسیدیل و فیناسترید.

در اصل، مینوکسیدیل برای درمان پرفشاری خون استفاده می‌شد، اما این دارو از خود تأثیراتی در رشد موها نیز نشان داده است. مینوکسیدیل در 70% موارد جلوی ریزش موها را گرفته و رشد آرام یا متعادل 40 درصدی در رویش موها را با خود به همراه داشته است. این درمان نیز به اندازۀ خود محدود کننده است چرا که باید دارو شب و صبح روی پوست سر مالیده شود. از سوی دیگر، به محض توقف مالیدن دارو، اثر آن هم متوقف شود.

 فیناسترید دارویی است که مخصوص مردان است تا جلوی پیشرفت آلوپسی مردانه را بگیرد: این دارو خوراکی است و تأثیر آن توسط مطالعات کلینیکی محاسبه شده است؛ در 80% موارد جلوی ریزش موها را گرفته و در 60% موارد باعث رشد آرام و متعادل مو شده است. اما تأثیر آن در ریزش موهای پیشرفته چندان قابل توجه نبود.

یادآوری می‌شود که هزینۀ هیچ کدام از این دو دارو توسط تأمین اجتماعی [فرانسه] پرداخت نمی‌شود.

در صورت وجود آلوپسی، جراحی بهترین درمان است
رایج ترین روش مورد استفاده پیوند است. در این روش بخشی از موهای قسمت هایی که به هیچ وجه نریخته از پوست سر برداشته می‌شود. و به بخش های کوچکی که هر کدام شامل سه تار مو است، تقسیم می‌شود، سپس دوباره در نواحی بدون مو کاشته می‌شوند. این روش امکان دست یابی به ظاهری کاملاً طبیعی را فراهم می‌کند. این جراحی که با اعمال بی حسی موضعی انجام می‌شود، درد بسیار کمی دارد.

با این حال، جراحی محدودیت های خودش را دارد. ضمناً، کسی که طاس شده دیگر نمی‌تواند موهای فراوانی داشته باشد، زیرا ناحیۀ دهندۀ مو به خاطر دادن مو به سطح طاس، بسیار فقیر شده است. هزینۀ این جراحی نیز بسیار زیاد است و ممکن است شما را منصرف کند! 
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سلامت

مطالب پیشنهادی :
فواید آلوئه ورا برای پوست
نکاتی مهم در استفاده از ماسک های پوست
مرطوبکننده پوست چيست؟
مراقبت های مختلف از موهای خشک،معمولی و چرب
برای پوست خود صابون مناسب بخريد
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X