کاشت ابرو، اکستنشن یا تاتو؟!
شایع‌ترین دلیل مراجعه برای كاشت یا پیوند ابرو، ضعیف شدن و ریختن ریشه موی ابروها به‌خاطر برداشتن مكرر ابروها با موچین است.

شاید مهم‌ترین نقشی كه ابرو در كنار دیگر اجزای صورت ایفا می‌كند زیباتر جلوه كردن چشم‌هاست. تا همین چند سال گذشته تنها راه داشتن ابروهایی قرینه و زیبا، تاتو كردن بود اما این روش این روزها با آمدن روش‌هایی تازه برای رشد مجدد ابروها با موهای طبیعی كمی كهنه و كم‌طرفدار شده است. كاشت ابرو با موهای طبیعی خودتان و طراحی و شكل دادن آن زیر نظر متخصصان پوست و مو انجام می‌شود كه با پر طرفدار شدن آن تصمیم گرفتیم زیر و بم این روش را با جزئیات تمام برای كسانی كه تصمیم به كاشتن ابرو و تغییر طبیعی در ظاهرشان دارند بازگو كنیم.

دكتر مریم ملكی، متخصص پوست و مو بهترین روش را برای داشتن ابروهایی زیبا به شما معرفی می‌کند.

 

خداحافظی با تاتو

قضاوت در مورد اینكه تاتو ابروها با رنگ بهتر است یا كاشت ابروها با موهای طبیعی كار چندان سختی نیست؛ داشتن ابروهایی با موهای طبیعی و قابل رشد كه قابل اصلاح و رنگ كردن هستند با ابرویی نقاشی شده با هاشور یا تاتو كه زود یكنواختی‌اش شما را خسته می‌كند قابل مقایسه نیست. اگر تا امروز خط و خطوط جای ابروهای شما را گرفته است حالا می‌توانید با مراجعه به یكی از كلینیك‌های معتبر پوست و مو روی تاتو ابروهای‌تان موهایی طبیعی بكارید و صاحب ابروهایی زنده و زیبا شوید. این روش حتی برای كسانی كه چندین سال مداوم از تاتو برای ابرودار شدن استفاده می‌كردند هم قابل استفاده است چراكه در این روش روی تاتوی قدیمی شما كاشت ابروی طبیعی انجام می‌شود. اگر بخواهیم به معایب تاتو در آرایشگاه‌ها بپردازیم هزار و یك دلیل برای نفی آن وجود دارد كه مهم‌ترین آن خطر انتقال بیماری‌های مختلفی مانند هپاتیت و حتی ایدز است و از طرفی دیگر بدرنگ یا بی‌روح شدن رنگ تاتو بعد از گذشت مدت كوتاهی كه گله بیشتر خانم‌هاست. اما كاشت ابروها با موهای خود فرد در كلینیك‌های تخصصی پوست و مو كه مجوز رسمی از وزارت بهداشت دارند، تحت نظر پزشكان متخصص و با وسایل استریل شده انجام می‌شود. علاوه براین كاشت ابرو  با این روش با حداقل درد و زخم همراه است. پس این همه مزیت به امتحان روشی مناسب‌تر برای پر كردن ابروها می‌ارزد.

 

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

دكتر ملكی معتقد است شایع‌ترین دلیل مراجعه برای كاشت یا پیوند ابرو، ضعیف شدن و ریختن ریشه موی ابروها به‌خاطر برداشتن مكرر ابروها با موچین است كه در درازمدت باعث نازك شدن و از بین رفتن دائمی آنها می‌شود. با این حال روش پیوند و كاشت به افراد زیر بیشتر از بقیه توصیه می‌شود:

- این روش بهترین انتخاب برای پر پشت كردن ابروهای كسانی است كه ابروهای كم پشت دارند.

- خانم‌هایی كه شكل ابروهای‌شان زیبا نیست و دائم با قلمو یا مدادهای ابروی شیمیایی مجبور به شكل دادن به آن هستند، برای تغییر فرم ابروهای‌شان می‌توانند كاشت ابرو انجام دهند.

- عده‌ای كه بر اثر زخم و جای بخیه و حتی سوختگی مقداری از ابروهای خود را از دست داده‌اند هم برای ترمیم جای آن می‌توانند به كاشت ابرو فكر كنند.

- خانم‌هایی كه قبلا تاتوی ابرو كرده‌اند ولی از فرم آن خسته شده‌اند، می‌توانند با استفاده از تكنیك‏های خاص و حرفه‌ای روی تاتوی خود كاشت ابرو انجام دهند.

- افرادی كه به علت بیماری‌های خاص یا اتفاقات دیگر مقداری از ابروی خود را از دست داده‌اند، برای پر كردن قسمت‌های ریخته این روش را امتحان می‌كنند.

 

ابروها چگونه كاشته می‌شوند؟

كاشت ابرو در كلینیك‌های تخصصی پوست و مو با بی‌حسی موضعی، به صورت سرپایی و بدون درد در جلسه‌ای تقریبا یك ساعته انجام می‌شود. در این روش تعدادی از موهای ناحیه پشت گوش سر شما برداشته و به ناحیه ابروی شما منتقل می‌شود. برای این كار ابتدا شما مدل ابروی دلخواه خود را با مداد ابرو می‌کشید تا متخصصان مربوطه آن را بررسی کرده و در صورت نیاز تغییراتی در مدل آن- البته با مشورت شما- اعمال كنند و درنهایت مدل ابرو دلخواه شما انتخاب و روی همین مدل، موهای طبیعی خودتان كاشته شود. قصه به همین سادگی‌هایی كه ما تعریف می‌كنیم هم نیست چون متخصص مربوطه باید از این مقدار موهای برداشته شده از سر شما فقط تعداد خاصی كه ضخامتی متناسب با موی ابروهای شما دارند را انتخاب كند. به زبان ساده‏تر باید موهایی هم‌قطر و ضخامت موهای ابروها انتخاب شود چراكه موهای ضخیم ابروهای زمخت و بدشكلی برای‌تان می‌سازند كه البته انتخاب این قطر مو تنها به تبحر و تجربه متخصصان نیاز دارد. به همین دلیل است كه از موهای ناحیه بالای گوش كه از جهت جنس شباهت زیادی به موهای ابرو دارند برای پیوند استفاده می‌كنند. به‌طور كلی كاشتن ابرو كار نسبتا پیچیده و سختی است چراكه ابروها چند جهت دارند و به‌اصطلاح معروف خواب آن در هر فرد متفاوت است بنابراین ظرافت و دقت در این كار حرف اول را می‌زند. از جهت دیگر رشد این موها مانند موهای سر است پس در صورتی كه كاشت آنها موفقیت‌آمیز باشد، سرعت رشد آنها بالاست و باید مرتبا كوتاه شود. اما این كاشت به دلایل دردسرهای نقاشی هر روز ابروها با مداد ابرو یا تاتوهای دردناك و كم‌دوام بهتر و منطقی‌تر است. شما درست بعد از انجام كاشت شاید كمی تورم و كبودی زیر چشم خود مشاهده كنید كه آثار آن بعد چند روز از بین می‌رود اما برای تاتو هر چند ماه یکبار این درد و تورم را باید تحمل كنید.

 

قبل از کاشت باید بدانید

- در قدم اول علت ریزش موهای ابرو شما به‌وسیله متخصص بررسی و مشخص شده و در صورت نیاز تحت درمان قرار می‌گیرد. در غیر این صورت با وجود كاشت ابرو هم احتمال ریزش مجدد موهای آن وجود دارد و كاشت، كار بی‌فایده‌ای خواهد بود. پس بهتر است بعد از درمان ریزش نسبت به كاشت اقدام كنید.

- در قدم دوم پزشك بعد از تقسیم كردن ابروهای‌تان به سه قسمت دم، بدنه و تاج ابرو كاشت را آغاز می‌كند. برای كاشت تاج ابرو ، موها با زاویه مناسب و رو به سمت بالا خوابانده می‌شوند تا حالت عمودی پیدا نكنند. در كاشتن بدنه ابرو از سمت تاج به دم ابرو زاویه خواباندن موها به‌تدریج كاسته و موها با زاویه صفر درجه به‌صورت مماس در پوست كاشته می‌شوند.

- همان‌طور كه گفته شد، باید نوع موهای انتخاب‌شده برای كاشت قطری مناسب با موهای ابرو داشته باشند یعنی نباید نازك‌تر یا ضخیم‌تر باشند.

- منافذ كاشت موهای ابرو باید با قطری بسیار كم انتخاب شوند، چون در صورت بزرگ بودن قطر منافذ، خروجی ابروها حالت غیرطبیعی و ضخیم پیدا می‌كنند.

- محل قرار دادن موهایی كه قرار است كاشته شوند، باید بسیار نزدیك به‌هم و پرتراكم باشد تا پوست زیر موهای ابروها دیده نشود.

 

معایب و عوارض این روش چیست؟

به‌عنوان آخرین توصیه‌ها باید بگوییم كاشت ابرو بهترین انتخاب برای كسانی است كه یا اصلا ابرو ندارند یا قسمتی از ابروی آنها به خاطر جراحت كاملا از بین رفته است. پس تنها به دلیل وسواس‌های بی‌دلیل و تغییرات عجیب و غریب در ظاهرتان به این كار تن ندهید، چراكه این روش هم مانند هر عمل دیگری در كنار خوبی‌ها، مشكلات خودش را هم دارد، مشکلاتی مانند:

- سرعت رشد موهای كاشته شده همانند موهای سر است بنابراین هر دو هفته یك بار بلند و بلند‌تر می‌شوند. به علاوه آنها از نظر رنگ، جنس و ضخامت هم‌رنگ موی ابرو نیستند.

- زاویه كاشت ابرو كه به شكل خوابیده قرار می‌گیرند به سختی با حالت واقعی ابرو تطابق می‌یابد به همین دلیل این بخش از كار و هماهنگ بودن دم ابرو تا تاج آن و مرتب قرار گرفتن زاویه خواب آن به تبحر متخصص بستگی دارد.

- معمولا به علت جابه‌جایی موها از قسمت پوست سر به ابرو، موها تا حدود 20 روز بعد از كاشت دچار ریزش خواهند شد پس برای رسیدن به نتیجه دلخواه‌تان باید حداقل سه تا شش ماه صبر كنید تا رشد موها به حالت طبیعی برگردد.

- به‌طور معمول فاصله موهای كاشته‌شده در ابرو بیش از موهای طبیعی آن است. البته این داستان درباره كسانی كه تاتو دارند و كاشت روی تاتو انجام می‌شود مشكل ایجاد نمی‌كند چراكه تاتو این فاصله‌ها را مخفی می‌كند، اگرچه به مرور این فاصله‌ها با تكرار جلسات پیوند كم و كمتر خواهند شد.

هزینه: 800 تا 2 میلیون تومان

 

و اما طرفداران اكستنشن ابروها

10 سالی می‌‌شود كه اكستنشن یكی از پرطرفدارترین خدمات این روزهای سالن‌های آرایشی است و با انواع و اقسام روش‌ها مشتریان زیادی را به خود جذب كرده است. یكی از محبوب‌ترین خدمات این سال‌ها اكستنشن مژه و ابروها است كه البته هنوز هم به گوش عده‌ای نا آشناست، اما اگر می‌خواهید بدانید این كار چگونه صورت می‌گیرد، باید بگوییم كه شما برای اكستنشن ابرو باید در ابروهای‌تان پایه داشته باشید. (پایه به پرز‌هایی تلقی می‌شود كه در قسمت زیر ابرو وجود دارند) زیرا برای این كار مو باید روی پایه‌های ظریف پرزهای ابرو نصب شود، بنابراین خانم‌هایی كه ابرو ندارند یا عادت به تراشیدن آن برای طراحی شكل دلخواه‌شان دارند، نمی‏توانند از این روش استفاده كنند. پس اضافه كردن یا افزایش حجم موهای ابرو مستلزم داشتن ابروهای پایه، هرچند كم و نازك است. از طرف دیگر مویی كه برای اكستنشن ابرو به كار برده می‌شود، باید هم‌رنگ خود ابرو باشد بنابراین جنس مویی كه برای اكستنشن به كار می‌رود حتما باید از جنس موی طبیعی باشد چون در غیر این صورت شكل ظاهری آن متناسب با حالت و موی ابروی شما نخواهد بود. در اكستنشن ابرو كه حدود یک ساعت زمان لازم است شما به ماهی یك بار ترمیم نیاز دارید تا ابروهای‌تان حالت طبیعی خود را حفظ كنند. به‌عنوان نكته آخر هم فراموش نكنید كار را به دست كاردان بسپارید و قبل از اقدام به این كار حتما تحقیقات لازم درمورد فرد مورد نظر و كیفیت كار او را انجام دهید.

هزینه: 250 تا 400 هزار تومان


 بیشتر بدانید : میکروبلیدینگ ابرو چیست و چه تفاوتی با میکروپیگمنتیشن دارد؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : مجله سیب سبز