استروژن، هورمونی است كه نقش زیادی در استحكام پوست و موی شما بازی می‌كند و با وارد شدن به سن یائسگی و كاهش این هورمون، خانم‌ها دچار ریزش مو و افتادگی پوست می‌شوند.

نكاتی برای مقابله با افتادگی و چروكیدگی پوست در یائسگی

هرقدر هم كه بگویند یائسگی به معنای از دست رفتن جوانی شما نیست اما اتفاقاتی كه با گذشتن شما از این مرحله در ظاهرتان می‌افتد، می‌تواند بیشتر از هر زمانی شما را نگران ورودتان به جمع پیرها كند. واقعیت این است كه با ورود به سن یائسگی، بدن شما در كلاژن‌سازی تنبل می‌شود و درنتیجه چربی پوست شما كاهش پیدا كرده، قدرت ارتجاعی پوست‌تان را از دست می‌دهید و با سرعتی بیشتر از قبل دچار افتادگی پوست می‌شوید. این چروك‌ها بیشتر خودشان را در ناحیه گردن و قسمت‌های بالای لب نشان می‌دهند و بر چهره و جوانی شما تاثیر می‌گذارند. اگر نمی‌خواهید پیری به این زودی‌ها بر چهره‌تان بنشیند این مطلب را بخوانید تا از علت و راه و روش درمان پوست‌تان باخبر شوید.

 

وسواسی نباشید

قدم اول برای اینكه پوست‌تان همچنان سالم و جوان باقی بماند، پاكیزه نگه داشتن آن است. پوست‌تان را همیشه بشویید و با پوست چرب شب‌ها سر بر بالین نگذارید؛ فقط باید حواس‌تان باشد تا رطوبت پوست‌تان حفظ شود زیرا خشكی عامل مهم ایجاد چین و چروك‌هاست. استفاده از صابون‌‌های سخت و شیمیایی كه انبوهی از مواد شیمیایی دارند را كنار بگذارید و از صابون‌های حاوی روغن‌های طبیعی استفاده كنید؛ صابون‌های ملایم و آبرسان كه حاوی هیدرات هستند، برای شما مناسب‌ترند. می‌توانید از ماسك‌های طبیعی استفاده كنید، خیار و ماست را روزی 10 الی 15 دقیقه روی پوست‌تان بگذارید. اجازه دهید تا خشك شود و سپس آن را بشویید. ماست سفت‌كننده پوست است و سلول‌های مرده آن را از بین می‌برد با گذاشتن این ماسك روی پوست‌تان به سفت‌تر شدن عضلات آن كمك می‌كنید.

 

كرم مرطوب‌كننده همراه‌تان باشد

كرم‌های مرطوب‌كننده و آبرسان در این سن باید جزء جدا نشدنی كیف‌تان باشند. خشكی پوست، چین و چروك پوست‌تان را بیشتر می‌كند، پس هر وقت احساس كردید پوست‌تان خشك شده است سطح آن را مرطوب كنید. غیر از پوست صورت‌تان، گردن‌تان را هم مرطوب كنید. چروك شدن این ناحیه هم تاثیر زیادی در چهره شما می‌گذارد.

 

بی ضدآفتاب هرگز

اگرچه اغلب سرطان‌های پوست و چین و چروك‌ها‌ در 20 تا 40 سالگی سراغ‌تان می‌آیند، اما در این سن هم پوست شما همچنان به ضد آفتاب نیاز دارد تا جوان بماند. به داروخانه بروید و ضدآفتابی با SPF30یا بالاتر بخرید و هر روز با حوصله تمام قسمت‌های پوست‌تان را با آن پوشش دهید. در این سنین لك‌ها در صورت، دست‌ها و قفسه سینه‌تان افزایش می‌یابند كه بهتر است برای پیشگیری از كك و مك از كرم ضدآفتاب استفاده كنید. می‌توانید با مشورت پزشك از كرم‌های ضدآفتاب یا محصولات روشن‌كننده پوست استفاده كنید.

 

به داد دست‌های‌تان‌هم برسید

در این سنین ممكن است دست‌های‌تان هم زیبایی قبل را نداشته باشند. پوست دست‌های‌‌تان هم با یائسه شدن رطوبت و كلاژن‌ خود را از دست می‌دهد و احتمالا وقتی به آنها نگاه می‌كنید، به‌خاطر رگ‌های آبی مایل به سبز رنگ كه در دست‌های‌‌تان پدیدار شده‌اند، احساس ناراحتی می‌كنید. برای جلوگیری از پیری پوست دست‌های‌تان به آنها هم مرطوب‌كننده برسانید و از كرم ضدآفتاب برای‌شان استفاده كنید. گذشته از این هنگام استفاده از شوینده‌های شیمیایی از دستكش استفاده كنید تا مواد شیمیایی به پوست‌تان آسیب نزند؛ با رعایت كردن این نكات تا حدودی می‌توانید پیری را از دست‌های‌‌تان دور كنید.

 

به غذاهای‌تان طعم استروژن دهید

كلاژن، پوست شما را جوان و شاداب می‌كند. حالا كه قرار است هورمون استروژن‌تان كم شود، می‌توانید با خوردن خوراكی‌هایی كه حاوی آنتی‌اكسیدان هستند پوست‌تان را محكم‌تر و شاداب‌تر نگه دارید. برای رسیدن به این هدف تا می‌توانید از میوه‌ها و سبزیجاتی كه رنگ روشن دارند، استفاده كنید، چغندر بخورید و مصرف هویج و خیار را در برنامه روزانه‌تان قرار دهید. بادام‌زمینی و كنجد هم می‌توانند میان‌وعده‌های مناسبی برای شما باشند.

 

غذا با طعم سویا

برای حفظ جوانی پوست‌تان از غذاهای حاوی سویا هم استفاده كنید كه بسیار برای پوست‌تان مفید است. دانه سویا، ایزوفلاون دارد كه شامل تركیباتی است كه شبیه استروژن عمل می‌كند و تغییراتی مثل نازك شدن پوست كه ناشی از سن است را كاهش می‌دهد. كارشناسان معتقدند، تنها با مصرف حدود 50 میلی‌گرم ایزوفلاون در روز كه معادل دو لیوان شیر سویاست، می‌توانید در یائسگی هم جوان به نظر برسید.

 

آرامش داشته باشید

استرس پوست‌تان را خشك و حساس می‌كند؛ از یك طرف پسوریازیس كه استرس در مبتلا شدن به آن نقش زیادی دارد، شرایطی را ایجاد می‌كند تا پوست‌تان دچار خارش شود و از طرف دیگر اگر استرس داشته باشید دل و دماغ مراقبت از پوست‌تان را هم از دست می‌دهید و به سمت افتادگی و چروك بیشتر پوست‌تان پیش می‌روید. به كلاس یوگا بروید و مدیتیشن را امتحان كنید تا آرامش بیشتری به دست بیاورید.

 

وزنه بزنید

ورزش كردن تنها تكان دادن خود برای تقویت عضلات‌تان نیست؛ با ورزش كردن شما به دو روش اوضاع و احوال پوست‌تان را هم سر و سامان می‌دهید؛ اول اینكه استرس را كاهش می‌دهید و به جوان‌تر شدن پوست‌تان كمك می‌كنید و دوم اینكه ورزش تاثیر زیادی در هورمون‌های شما دارد و گردش خون‌تان را هم افزایش می‌دهد كه چرخه پیر شدن پوست شما را كندتر می‌كند. با ورزش منظم، اكسیژن رسانی بیشتر و گردش خون بهتر، پوست‌تان روشن‌تر و سالم‌تر می‌شود.

 

خواب خرسی داشته باشید

اگر می‌خواهید پوست‌تان‌ تر و تازه به نظر بیایید، بی‌خیال استرس و شب‌كاری شوید و شب‌ها خوب بخوابید. خواب مناسب از تیره شدن اطراف چشم‌تان پیشگیری کرده و بدن‌تان را دوباره شارژ می‌كند. از طرفی خواب كم، هورمون‌های‌تان را بر هم می‌زند و متابولیسم بدن‌تان را تغییر می‌دهد. پس شب‌ها به خودتان رحم كنید، تلفن‌تان را كنار بگذارید و 8 تا 9 ساعت بخوابید.

 

به مادرتان نگاه كنید

دكتر طاهره افتخار، متخصص زنان و زایمان، استاد دانشگاه تهران معتقد است: كمبود هورمون استروژن و پروژسترون بافت همبندی پوست را ضعیف می‌كند و باعث آتروفی می‌شود. آتروفی، همان كاهش یا تحلیل عضلات است. درست است كه هورمون‌ها دخیل‌اند و كمبود استروژن و پروژسترون اوضاع و احوال پوست‌تان را بر هم می‌ریزد، اما اگر مادرتان سال‌هاست كه یائسه شده و همچنان پوست نسبتا خوبی دارد، احتمالا شما هم در دوران یائسگی همچنان زیبا می‌مانید. درصورتی‌كه مادرتان بدون استفاده از كرم‌های مختلف جوان به نظر می‌رسد، با كمی خوش‌شانسی ممكن است شما هم ژن او را به ارث برده باشید و در این دوره هم جوان بمانید.

 

ماساژ بگیرید

با ماساژدرمانی و ورزش كردن هم می‌توانید به جوان شدن پوست‌تان كمك كنید. با این كار خون‌رسانی در پوست‌تان انجام می‌دهید و شادابی را به چهرتان اضافه می‌كنید.

 

هورمون‌درمانی كنید

واقعیت این است كه قدرت جذب هورمون‌ها در بدن همه افراد یكسان نیست؛ بعضی‌ها این هورمون‌ها را خوب جذب نمی‌كنند، بعضی‌ها هم هورمون‌ها را بیشتر از حد نیاز جذب می‌كنند. پس اگر تصمیم به هورمون‌درمانی گرفته‌اید حتما با متخصص مشورت كنید.

 

سبدتان را سالم كنید

با خوردن مواد غذایی نمی‌توانید اوضاع را به حالت اول برگردانید و تنها می‌توانید با رعایت توصیه‌ها و بعضی نكات از افتادگی بیشتر پوست‌تان پیشگیری كنید. البته لازم است در این سال‌ها با خوردن بیشتر غلات و لوبیاها، استروژن بیشتری به بدن‌تان برسانید. از تخم‌كتان و تخم‌آفتابگردان در سالادها و رژیم غذایی‌تان استفاده كنید تا به سلامت پوست‌تان كمك كنید. تربچه‌ها را هم در سبد خریدتان قرار دهید تا جوان بمانید.

 

دنبال زیبایی بدوید

اول هورمون‌ها

استروژن، هورمونی است كه نقش زیادی در استحكام پوست و موی شما بازی می‌كند و با وارد شدن به سن یائسگی و كاهش این هورمون، خانم‌ها دچار ریزش مو و افتادگی پوست می‌شوند. البته در این بین تنها كاهش هورمون استروژن نیست كه كمر بر پیری پوست شما بسته و افزایش سن هم تاثیرش را بر چهره مرد و زن سالخورده می‌گذارد اما خانم‌های یائسه، پوست‌شان زودتر خشك شده، ناخن‌های‌شان شكننده می‌شود و دچار ریزش موی مردانه هم می‌شوند. اصطلاح ریزش موی مردانه مربوط به ریزش مویی است كه به علت كمبود هورمون استروژن اتفاق می‌افتد كه در خانم‌های یائسه بسیار شایع است. برای درمان این مشكلات با صلاحدید پزشك‌تان باید سراغ هورمون‌درمانی بروید.

 

آخر جراحی

اگر تلاش‌های‌تان برای پیشگیری كارگر نشد و هورمون‌درمانی و مكمل‌های دارویی هم كمكی به حفظ جوانی شما نكرد، برای اینكه دوباره جوانی را در پوست‌تان ببینید، می‌توانید به متخصص پوست مراجعه كنید و از درمان‌های پیشرفته‌ای كه این روزها رایج شده استفاده كنید. درمان‌های معمول لیزر یا RFفراكشنال‌های فوتو تراپی، تزریق بوتاكس و ژل راه‌های جوان‌سازی پوست هستند و نهایتا اگر آنچه می‌خواهید نشدید، سراغ پزشك جراح پلاستیك بروید و عمل جراحی لیفتینگ انجام دهید.

 

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : مجله سیب سبز

 

 

 
 
 

پربیننده های این بخش

 
 
X