این عفونت های قارچی و ویروسی واگیردار در بالغین اغلب یک بیماری جنسی محسوب می‌گردد كه، در نواحی تناسلی، پایین شکم و باسن دیده می‌‌شود.

عفونت‌ قارچی کشاله ران(تینه‌آ كروریس)

یکی از شایع‌ترین عفونت‌های قارچی پوست،(تینه‌آ كروریس) می‌‌باشد و بصورت عفونت سطحی و خارش‌دار ناحیه کشاله ران و پوست مجاور آن است كه عفونتی واگیردار بوده و توسط وسایلی مانند:

- حوله‌های آلوده و مشترک
- ملحفه‌های هتل‌ها
- ازسایر مناطق آلوده بدن مانند قارچ دست و پا و ناخن

به کشاله ران منتقل می‌‌شود.

 

عوامل مستعد کننده به این عفونت قارچی کشاله ران

چاقی و پوشیدن لباس‌های زیر تنگ و یا خیس از عوامل مستعد کننده به این عفونت هستند.در مناطق گرم و مرطوب و در بالغین دیده می‌‌شود و در آقایان سه برابر شایع‌تر از خانم‌ها شیوع دارد. بیماران درگیر از خارش و قرمزی ناحیه کشاله ران شکایت دارند و معمولا سابقه علائم مشابه را در گذشته ذکر می‌‌کنند.عوامل ایجاد کننده این عفونت قارچی کشاله ران

 مسافرت به یک منطقه آفتابی و ساحلی
پوشیدن مایو و لباس شنا برای مدت طولانی
پوشیدن لباس‌های مشترک با دیگران
چاقی
دیابت
زندانیان
اعضای تیم‌های ورزشی
سربازان
نیروهای نظامی ‌‌و
افرادی که لباس‌های تنگ می‌‌پوشند

در معرض عفونت قارچی کشاله ران هستند.

 

علائم عفونت قارچی كشاله ران

از نظر بالینی عفونت قارچی کشاله ران به‌صورت ضایعات قرمز و متقارن در دو طرف کشاله ران بروز می‌كند كه، قسمت مرکزی خفیف‌تر و پوسته و التهاب در حاشیه ضایعه بیشتر است که،می‌‌تواند به سمت پایین شکم و بخش داخلی ران گسترش یابد. در موارد حاد ضایعات خیس و مترشحه و در موارد مزمن خشک و تیره‌ترند و پوسته‌ها کمتر است.

پوست ناحیه تناسلی معمولا درگیر نمی‌‌شود، اما در موارد شدید ممكن است پوست ناحیه باسن و اطراف مقعد درگیر شود. خاراندن فراوان توسط بیمار نیز می‌‌تواند تغییرات ثانویه مانند ضخیم شدن پوست ناحیه و نیز عفونت باکتریایی زردزخم را به همراه داشته باشد. در اثر مصرف بیجا و خودسرانه کرم‌های کورتونی نیز ضایعات قرمزتر و پوسته‌ها کمتر می‌شود و جوش‌های چرکی (پوسچول) بوجود می‌آیند.

 

تشخیص عفونت قارچی كشاله ران

به منظور تشخیص دقیق عفونت قارچی، متخصصان پوست آزمایش تشخیصی اسمیر KOH قارچ را برای بیمار درخواست می‌‌کنند که، به‌صورت نمونه‌گیری ساده از پوسته‌های ناحیه درگیر در آزمایشگاه و مشاهده مستقیم با میکروسکوپ است که بیمار قبل از نمونه‌گیری نباید استحمام كند و محل ضایعه حداقل به مدت چهار روز شسته نشده باشد. ازکرم یا داروهای موضعی در محل ضایعات سطحی نیز استفاده نشده باشد، در غیر این صورت تشخیص اشتباه یا غیر ممکن خواهد بود.

برای نمونه اگر فرد قبل از آزمایش از کرم استفاده کرده باشد، ضایعه پوشانده شده و زیر میکروسکوپ چیزی دیده نخواهد شد. بنابراین اگر چنین شرایطی وجود داشت، نمونه‌گیری چند روز بعد باید دوباره انجام گیرد.در موارد بدون عارضه قارچ کشاله ران، باید با کرم‌های موضعی ضد قارچ به مدت دست‌كم دو هفته پوشانده شود، اما در موارد شدید و وسیع و مقاوم به درمان، از درمان‌های خوراکی ضد قارچ نیز استفاده می‌‌شود.

از آنجا که حدود نیمی‌ ‌از موارد قارچ کشاله ران به‌طور همزمان عفونت قارچ پا را نیز دارند، ضروری است جهت جلوگیری از عفونت مجدد، سایر مناطق درگیر نیز درمان شوند. به بیماران توصیه می‌‌شود که، پس از استحمام کاملا ناحیه کشاله ران را خشک کرده و از حوله‌های مجزا جهت خشک کردن کشاله ران استفاده کنند. در موارد عفونت همزمان قارچ پا، جهت جلوگیری از انتقال مستقیم عفونت در زمان لباس پوشیدن، بهتر است فرد ابتدا جوراب و سپس لباس زیر خود را به تن کند. به افراد چاق با عفونت قارچی کشاله ران کاهش وزن توصیه می‌شود.

 

 

مولوسکوم کونتاژیوزوم(عفونت ویروسی و واگیردار پوست)

مولوسکوم عفونت ویروسی و واگیردار پوست است که، به‌صورت ضایعات متعدد و گرد و گنبدی شکل و ناف‌دار به رنگ صورتی و مومی ‌‌شکل (جوش‌های سفید و صورتی مرواریدی شکل) به ابعاد حدود 5 میلیمتر در تنه و اندام‌ها ظاهر می‌گردد. این بیماری در دو رده سنی کودکان و بالغین دیده می‌‌شود.

پوست سینه، شکم، بازوها، کشاله ران و نشیمن‌گاه، پلک‌ها، ملتحمه، پوست اطراف دهان و مخاط، از مناطقی از بدن هستند که ممکن است گرفتار این بیماری شوند. از آنجا که گرما و رطوبت به رشد ویروس کمک می‌‌کنند، مولوسکوم در مناطق گرمسیری شایع تر است.

ویروس این بیماری می‌‌تواند از پوست فرد مبتلا به پوست افراد دیگر منتقل شود. لذا در افرادی که تماس‌های پوستی زیادی دارند، مانند کودکان، در منزل، مهدکودک‌ها یا مدارس و استخرهای شنا بیشتر رخ می‌‌دهد.

 

نحوه انتقال عفونت ویروسی مولوسکوم کونتاژیوزوم

با پیدایش این ضایعات در نواحی تناسلی، از طریق آمیزش جنسی نیز ممکن است انتقال یابد.

کودکان

بیماری از طریق تماس مستقیم پوست با پوست یا به‌طور غیر مستقیم از وسایل آلوده مانند حوله و لیف حمام یا وسایل باشگاه‌های ورزشی منتقل می‌‌شود.

بالغین

در بالغین اغلب یک بیماری جنسی محسوب می‌گردد كه، در نواحی تناسلی، پایین شکم و باسن دیده می‌‌شود.

افراد با ضعف ایمنی بدن

در افراد با ضعف ایمنی بدن مانند مبتلایان به ایدز بیماری شدید و وسیع و مقاوم به درمان بوده و می‌‌تواند به‌عنوان علائم اولیه ایدز محسوب شود.

 

درمان عفونت ویروسی مولوسکوم کونتاژیوزوم

باتوجه به اینکه ضایعات به‌طور خودبه‌خود بدون بر جای گذاشتن اثر بهبود می‌‌یابد، می‌‌توان بخصوص در بچه‌های کم سن بیماری را درمان نکرد؛ اما به‌دلیل خطر انتقال عفونت به دیگران و نیز سایر نواحی پوست توصیه می‌‌شود، ضایعات درمان گردد. درمان‌ها شامل:

فریز کردن ضایعات (کرایوتراپی)،
سوزاندن با دستگاه کوتر(الکتروکوتر)
تراشیدن ضایعات
استفاده از کرم‌های رتینوئیدی موضعی است که، گاه به تکرار مجدد بعد از 3-2 هفته نیاز دارد.

 

باید ماهیت خوش‌خیم و خود محدود بیماری به بیمار یا والدین وی توضیح داده شود. ممکن است بیماری به بیش از یک جلسه درمان نیاز داشته باشد. جهت جلوگیری از انتقال عفونت به سایر مناطق پوست تماس فیزیکی با محل درگیر باید محدود و دست‌ها به دقت شسته شود. از خاراندن و دستکاری ضایعات که سبب پخش شدن عفونت می‌‌شود، باید پرهیز کرد. محدود کردن کودکان از حضور در مدرسه اجباری نیست؛ و تنها پوشاندن مناطق درگیر با لباس یا چسب و باند کافی است. در مورد بالغین هم باید بر خوش‌خیم بودن این عفونت جنسی تاکید کرد. فرد در صورت امكان تا بهبودی ضایعات از رابطه جنسی پرهیز و در مورد اصلاح موهای منطقه درگیر دقت کند که سبب پخش عفونت نشود.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:zendegionline.ir 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X