راه های مقابله با خشکی پوست
پوست شما خشک است؟ راه های بسیاری وجود دارد که پوست خود را نرم و لطیف کنید. در بسیاری از موارد تنها با چند تغییر کوچک در روال کارهای روزانه ای که به منظور مراقبت از پوست انجام می دهید، می تواند این مشکل را رفع کند

 چگونه پوست خشک را شستشو دهیم؟

هنگام حمام و یا دوش گرفتن سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید:

از دوش آب گرم و طولانی مدت بپرهیزید. آب گرم لایه ی چربی روی پوست را سریعتر از آب ولرم پاک می کند. دوش و یا حمام های طولانی مدت در واقع باعث خشک شدن پوست شما می شوند. مدت زمان دوش و یا حمام روزانه ی خود را به ۵ تا ۱۰ دقیقه (و استفاده از آب ولرم) محدود کنید.

از یک تمیز کننده ی ملایم و یا ژل همراه با مرطوب کننده ی مخصوص حمام استفاده کنید. به جای استفاده از پاک کننده های قوی، از پاک کننده های بدون بو، بدون صابون، و یا با صابون خیلی کم استفاده کنید.

هنگامی که هنوز بدنتان مرطوب است از مرطوب کننده ها استفاده کنید. بعد از حمام و یا شستن دست و صورت، بدن و دست و صورت خود را به آرامی با استفاده از حوله به نحوی خشک کنید که هنوز مقداری مرطوب باشد. در هنگام شستشو، مواد مرطوب کننده را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه به کار ببرید تا این مواد تاثیر خود را بگذارند.

 

مرطوب کننده ی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

برای داشتن یک مرطوب کننده ی خوب و موثر نیازی نیست مانند ثروتمندان دست به جیب شوید. لیبل روی مرطوب کننده را بخوانید. مواد لازم برای کمک به پوست های خشک، شامل موارد زیر می باشد:

سرامیدها(Ceramides) . سرامیدها به پوست کمک می کنند تا آب را نگه داری کرده و باعث تسکین پوست می شوند. سرامید های مصنوعی می توانند بر روی خارجی ترین لایه ی پوست شبیه مواد طبیعی عمل کنند و به پوست کمک کنند تا رطوبت بیشتری را حفظ کند.

Dimethicone و گلیسیرین. این مواد آب را به داخل پوست کشیده و باعث می شوند آب در همانجا بماند.

اسید هیالورونیک (Hyaluronic acid). مانند سرامید ها به پوست کمک می کند تا پوست بتواند آب را نگه داری کند.

لانولین، روغن های معدنی و وازلین (پترولاتوم). این مواد باعث می شوند که پوست رطوبت جذب شده در هنگام حمام را در خود نگه دارد.

سعی کنید که در طول روز از ضد آفتاب‌ها برای تمامی نقاط بدن که در معرض تابش خورشید هستند، استفاده کنید. ضد آفتابی را انتخاب کنید که روی لیبل آن برای SPF عدد ۳۰ و یا بیشتر، نوشته شده باشد.

 

موارد زیر می تواند به نرم و لطیف شدن پوست شما کمک کند:

در ماه هایی از فصل زمستان که هوای بیرون خشک است، برای کمک به هیدراته ماندن پوست از دستگاه های رطوبت ساز استفاده کنید.

لباس هایی با الیاف طبیعی مانند کتان استفاده کنید. پشم، الیاف مصنوعی و یا سایر پارچه ها می توانند باعث ایجاد تحریک و خارش در پوست شوند.

به اندازه ی کافی آب بنوشید.

مواد غذایی حاوی امگا-۳ مصرف کنید. اسید های چرب اصلی می توانند به حفظ چربی طبیعی پوست کمک کنند. از غذاهای سرشار از امگا-۳ می توان ماهی های آب های سرد (ماهی آزاد و ساردین)، کتان و گردو را نام برد.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamati.ir