حتما این مقاله را بخوانید، شاید مواردی که این روزها با جدیت به خاطر داشتن دندان ها و پوست و موی سالم زیبا انجام می دهید به طور کل اشتباه باشند.

اشتباهات رایج در مورد سلامت و زیبایی پوست, مو و زیبایی

آیا شما نیز این اشتباهات را در مورد زیبایی انجام می دهید؟ با ما همراه باشید تا با برخی از رایج ترین اشتباهاتی که درباره سلامت و زیبایی خود انجام می دهیم آشنا شوید:


1. بعد از نوشیدن قهوه مسواک می زنید

1. بعد از نوشیدن قهوه مسواک می زنید

این درست است که اسید یا شکر موجود در نوشیدنی هایی مثل قهوه، لیموناد یا آب میوه موجب فرسودگی پوسته بیرونی دندان که "مینای دندان" نامیده می شود، خواهد شد؛ اما سعی نکنید بلافاصله دندانها را مسواک بزنید. زمانی که شما بلافاصله دندانهای خود را پس از غذاها یا نوشیدنی های حاوی اسید بشویید، در واقع مینای ضعیف شده دندان ها را می زدائید. در عوض می توانید با چرخاندن آب در دهان خود، کمی آنها را شستشو داده و بعد از حداقل یک ساعت صبر کردن، دندان خود را مسواک بزنید. حتی بهتر، می توانید قبل از نوشیدن مسواک بزنید.


2. نوشیدنی الکلی می خورید

2. نوشیدنی الکلی می خورید

شراب قرمز به وضوح از بین برنده سفیدی دندانهای شماست؛ از طرفی شراب سفید نیز دارای اسید و تانن tannin است. که آنها می توانند به مینای دندان شما آسیب رسانده و به راحتی موجب لک دار شدن دندان ها شوند. الکل همچنین، باعث خشک شدن دهان شما می شود که به معنی این است که شما بزاق کمتری برای شستشوی اسید و باکتری دارید. پس برای محافظت از دندان هایتان و جلوگیری از لک دار شدن آنها، از خوردن هر نوع نوشیدنی الکلی اجتناب کنید.


3. با موهای خشک شنا می کنید

3. با موهای خشک شنا می کنید

آب استخر دارای مواد شیمیایی است که به موها آسیب می رساند و باعث می شود تا موهای بلوند، به سبزی بزنند. در نظر بگیرید که موهای خشک شما مانند یک اسفنج خشک است که محتویات اولین مایعی که در آن قرار می گیرد را جذب می کند، پس بهتر است آن اولین مایع آب شیرین (آب لوله کشی شهری) باشد و بعد از دوش گرفتن و مرطوب کردن موهایتان وارد استخر شوید. و ترجیحا هنگام خروج از استخر، موهای خود را با یک شامپوی پس از شنا after-swim shampoo بشویید.


4. مقدار شامپوی مصرفی تان خیلی زیاد... یا خیلی کم است

4. مقدار شامپوی مصرفی تان خیلی زیاد... یا خیلی کم است

شامپو، موها را از چربی طبیعی پوست سر محروم می کند. شامپو زدن زیاد باعث می شود موهای شما خشک و کدر شود. اما این که چقدر باید موهاتون رو شامپو کنید به نوع موی شما بستگی دارد. برای افرادی با  موهای ظریف و صاف، اگر چربی و آلودگی وجود داشته باشد، می توانند آنها را هر روز شامپو کنند. اما بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند هر 3-2 روز یکبار باید آنها را شامپو کنند. موهای ضخیم تر یا فرفری می توانند چندین روز تا یک هفته بین شامپو کردن آنها فاصله باشد. افرادی که دارای بافت موی انبوه مانند موهای اکثر آفریقایی ها textured hair هستند، می توانند آن را یک یا دوبار در ماه شستشو دهند. در مورد میزان و نوع و فاصله شستشوی سرتان حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید.


5. از قلم انداختن نرم کننده

5. از قلم انداختن نرم کننده

شاید نگران این هستید که مبادا موهایتان بریزند؛ یا شاید فقط وقتش را ندارید. اما بدون آن، موهای شما خشک و بی حالت به نظر می رسند.برای صاف و سالم به نظر آمدن رشته موهای خود، هر زمان که آنها را شامپو می کنید، از یک نرم کننده سبک نیز استفاده کنید. نرم کننده را روی انتهای رشته موهای تان بریزید( نه روی ریشه مو) و با انگشتان خود موهایتان را به همراه نرم کننده ماساژ دهید.


6. جرم گوشهایتان را با گوش پاک کن خارج می کنید

6. جرم گوشهایتان را با گوش پاک کن خارج می کنید

ممکن است احساس خوبی داشته باشد، اما گوش پاک کن در واقع جرم گوش را عمیق تر فرو می برد. علاوه براین شما ممکن است حتی به پرده گوش و یا استخوانهای کوچک و باریکی که به شنیدن شما کمک می کنند، آسیب برسانید.

خوب پس چگونه باید جرم گوش را خارج کرد؟

در بهترین حالت، شما مجبور نیستید. بدن شما به طور کاملا خودکار آن را خارج خواهد کرد. اما اگر احساس می کنید درون گوش شما پر شده، صدای زنگ می شنوید یا مشکلی در رابطه با شنیدن دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. او می تواند تصمیم بگیرد چگونه جرم گوش را با خیال راحت و به روش درست خارج کند.


7. از دئودورانت برای متوقف کردن تعریق استفاده می کنید

7. از دئودورانت برای متوقف کردن تعریق استفاده می کنید

دئودورانت، فقط بوی عرق  را پنهان می کند. اما اگر بدبو هستید و زیر بغل شما همیشه خیس عرق است، چیزی که شما احتیاج دارید یک "ضد عرق antiperspirant " (به نوشته ها و توضیحات روی محصولات دقت کنید)است. ضد عرق ها با بستن غدد عرق، رطوبت را متوقف می کنند.

آیا ضد عرق خود را بعد از دوش صبحگاهی استفاده می کنید؟

حتما دستورالعمل محصولی که استفاده می کنید را بخوانید. برخی از محصولات باید هم شب و هم صبح بر روی پوست خشک زده شوند.

آیا کف دستهایتان نیز عرق می کند؟

در این مورد نیز می توانید از ضد عرق استفاده کنید.


8. درست قبل از پدیکور، پاهای خود را اصلاح (شیو یا اپیلاسیون)می کنید

8. درست قبل از پدیکور، پاهای خود را اصلاح (شیو یا اپیلاسیون)می کنید

ممکن است نخواهید پدیکوریست شما موهای پای شما را ببیند؛ اما پس از اصلاح، شکافهای کوچک در پوست شما، نقطه ورودی مناسبی برای هر باکتری که در لگن شستشوی پای شماست، می باشد. این ممکن است منجر به عفونت شود. حداقل 24 ساعت قبل از پدیکور، پاهای خود را اصلاح نکنید. توجه داشته باشید، اجازه ندهید پدیکوریست، بشره(پوشش شاخی) cuticles پوست شما را قطع کند؛ چون آنجا نیز راهی برای ورود میکروبها باز می شود.


9. تیغ ریش تراشی خود را تعویض نمی کنید

9. تیغ ریش تراشی خود را تعویض نمی کنید

اگر از یک تیغ برای چندین بار استفاده می کنید یعنی تیغ مصرفی شما یک تیغ کند است و به احتمال زیاد چندین بار باید از یک ناحیه بر روی پوست عبور کنید تا صاف شود. این ممکن است منجر به بریدگی های کوچک در پوست شما شود که به نوبه خود منجر به برآمدگی، جوش، تحریک و یا عفونت می شود. بعد از هر 7-5 بار اصلاح، یا هر زمان که نیاز دارید تا یک منطقه از پوست را چند بار اصلاح کنید، وقت آن رسیده است که تیغ خود را تعویض کنید.


10. شما در زیر دوش یا بخار آب داغ می مانید

10. شما در زیر دوش یا بخار آب داغ می مانید

آب داغ، باعث خشکی پوست می شود. اگر شما اگزما داشته باشید، آب داغ می تواند باعث شدت یافتن آن شود. بنابراین از دوش و حمام های طولانی و داغ پرهیز کنید، و در عوض دمای شیر را در حالت "گرم" نگه دارید.اگر موقع بیرون آمدن از زیر دوش، پوست شما قرمز شده یا احساس گرمای زیاد داشته باشید، یعنی درجه حرارت آب مصرفی شما خیلی زیاد بوده است و این برای سلامت و زیبایی شما مضر است.


11. صورت خود را می خراشید

11. صورت خود را می خراشید

اگر می خواهید گرد و خاک روزانه را از روی صورت خود پاک کنید، نیازی ندارید تا با یک لیف آنقدر بکشید تا پوست شما خراشیده شود. تمام نیاز شما یک ماساژ ملایم با نوک انگشتان دست و یک پاک کننده ملایم است. یک یا دو بار در روز صورت خود را با آب ولرم یا آب سرد بشویید.برچسب پاک کننده ملایم خود را بررسی کنید و اگر دارای الکل یا عناصر ساینده و محرک بود، از آنها دوری کنید. با آب کاملا صورت خود را شستشو دهید.


12. انباری از محصولات بهداشتی آرایشی دارید

12. انباری از محصولات بهداشتی آرایشی دارید

علاوه بر یک پاک کننده ملایم برای پوست صورت شما، متخصصین عقیده دارند که تنها چیزهایی که ضروری است یک کرم مرطوب کننده و یک کرم ضد آفتاب وسیع با SPF بالای 30 و حتی بیشتر است.*سرم هایی با مزایای اثبات نشده معمولا گران قیمت هستند و *تونر ها ممکن است باعث خشکی و تحریک پوست شوند. برای آکنه از محصولات چندگانه با اسید سالیسیلیک salicylic acid  و پراکسید بنزوئیل  benzoyl peroxide استفاده نکنید. آنها می توانند پوست را تحریک کنند. اگر داروهای ضد آکنه برای شما جواب نمی دهد، با متخصص پوست خود تماس بگیرید.

*سرم Serum: سرم ها از مولکول های کوچک تر ساخته می شوند که عمیقا به پوست نفوذ کرده و غلظت های بسیار بالایی از مواد فعال را تولید می کنند. این باعث می شود آنها یک ابزار عالی برای هدف قرار دادن نگرانی های خاص پوستی مانند چروک ها باشند.

*تونر Toner: تونر یا به عبارت بهتر شاداب کننده ، بعد از پاکسازی اولیه پوست مورد استفاده قرار میگرد . تونرها باقیمانده اثرات مواد آرایشی و سلول های مرده را از روی سطح پوست پاک می کنند و باعث شادابی و طراوات پوست می شوند .

 

13. شما مناطق حساس خود را صابون می زنید

13. شما مناطق حساس خود را صابون می زنید

فرج vulva و واژن vagina نقاط فوق العاده حساسی هستند. بنابراین از صابونهای تندی که دارای عطر بوده و یا مخصوص ضد عفونی هستند استفاده نکنید. آنها میتوانند تعادل باکتریهایی را که باعث سلامت آن منطقه می شود، را از بین ببرند. همین امر در مورد دستمال های مرطوب کننده، دئودورانت های واژن و دوش واژینال douche نیز صادق است. همه چیزی که نیاز دارید ساده است؛ صابون بدون عطری که به آرامی هر روز این مناطق را شستشو دهید.

*دوش واژینال douche: دوش واژینال یک روش جهت شستن واژن است. معمولاً هدف این کار برای از بین بردن بوی نامطبوع واژن شستن ترشحات قاعدگی پس ازپریود و جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی و جلوگیری از بارداری پس از آمیزش جنسی انجام می‌شود. هرچند که این روش جهت پیشگیری از بارداری مؤثر نیست.علاوه بر آن دوش واژینال مضراتی برای سلامتی دارد و موجب مشکلاتی مانند سرطان دهانه رحم ،بیماری التهابی لگن و همین‌طور افزایش بیماری‌های آمیزشی می‌شود؛ بنابراین روش پیشنهادی سالم و مطمئنی برای پیشگیری از بارداری نیست.

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X