شست شوی صورت با پاک کننده ها برای پوست بهتر است یا فقط آب؟!
من تا به امروز از پاک کننده ها استفاده نکرده ام و اتفاقا پوست خوبی هم دارم. سوال من از متخصصین این است: شست شوی صورت با پاک کننده ها برای پوست بهتر است یا فقط آب؟!

چرا حذف پاک کننده ها می تواند برای پوست برخی افراد مفید باشد؟


من صورتم را نمی شویم. منظورم این است که مطمئناٌ هر روز آب به صورتم میزنم، و البته، اگر از کانسیلر concealer یا فوندیشن foundation استفاده کرده باشم هم از *پاک کننده های آرایشی  makeup wipes استفاده می کنم. ولی از پاک کننده های صورت استفاده نمی کنم facial cleansers. صابون Soap یا ماسک masks هم به هیچ عنوان استفاده نمی کنم.

*پاک کننده های آرایشی  makeup wipes: پاک کننده هایی که شبیه دستمال مرطوب هستند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : همه چیز درباره کانسیلر و نحوه استفاده از آن  

تا زمانی که به دانشگاه نرفته بودم نمی دانستم کارم عجیب است. هم اتاقی من از این که می دید من هیچ پاک کننده، ماسک یا اسکراب صورت exfoliants استفاده نمی کنم تعجب کرده بود به خصوص که پوست من بدون لک و عیب و نقص بود. بعدا متوجه شدم که موقع تعطیلات که به خانه برگشته بود به خانواده اش گفته بود دوستی پیدا کرده که بلد نیست چطور صورتش را بشوید!

من تا به امروز همچنان از پاک کننده ها اجتناب می کنم. و اخیرا شنیده ام تعداد زنانی که اظهار میکنند از وقتی فقط صورتشان را با آب می شویند، رنگ پوستشان بهتر از زمانی شده که شستشوی عمیق و اساسی با پاک کننده ها انجام می دهند، در حال افزایش است. آیا حذف پاک کننده ها یک تمایل و گرایش عمومی است؟


نحوه شستشوی صورت باید چگونه و چندبار در روز باشد؟

بعد از در میان گذاشتن این سوال با چند متخصص پوست، برایم مشخص شد که پاسخ دقیقی برای نحوه شستشوی صورت وجود ندارد. برخی از آن ها مخالف عدم استفاده از پاک کننده ها هستند. به گفته دکتر گری گلدنبرگ Gary Goldenberg یک متخصص پوست در نیویورک، " پوست ما به صورت مداوم در معرض باکتری ها، خاک، عرق و آلاینده هاست. اگر آن ها را نشوییم منجر به تحریک پوست، مسدود شدن منافذ و در نتیجه لک و آکنه و پیر دیده شدن پوست می شود."

با این حال دیگران نسبت به عدم استفاده از این محصولات موضع گیری ملایم تری داشتند به گفته دکتر جاشوا زیچنرJoshua Zeichner مدیر تحقیقات زیبایی و بالینی پوست بیمارستان مونت سینا در نیویورک، "پاک کننده ها می توانند به طور موثری خاک و روغن را از روی پوست پاک کنند ولی استفاده از پاک کننده اشتباه می تواند به لایه خارجی پوست آسیب رسانده و منجر به التهاب شود. به جز مواردی که شدیدا عرق کرده باشید یا کثیفی قابل مشاهده روی صورتتان باشد یا از مواد آرایشی سنگین استفاده کرده باشید در سایر موارد شستن با آب کفایت می کند."

علاوه بر این که بدانید از چه محصولاتی برای پوستتان استفاده کنید به گفته متخصصین، ظاهر سالم پوست به عوامل شیمیایی از جمله ژنتیک، نوع پوست، سن، هورمون ها و سطح فعالیت و محیطی که در آن زندگی می کنید بستگی دارد. به گفته دکتر فاین فری Fayne Frey متخصص پوست در نیویورک "در فرهنگ ما اعتقاد بر این است که تمیز کردن پوست صورت بهتر است صبح و بعد از ظهر انجام شود ولی هیچ توافقی مبنی بر این که زنان برای داشتن پوستی سالم هر چند وقت یک بار باید صورتشان را با پاک کننده ها بشویند وجود ندارد.من به نقاط مختلف دنیا سفر کرده ام، جاهایی که اصلا آب جاری برای شستشو وجود نداشت و زنان هرگز صورت شان را نمی شستند و هیچ اثری از عفونت یا دیگر مشکلات پوستی در صورت شان نبود و بسیاری از آنها پوستی زیبا، نرم و مرطوب داشتند."

با وجود این همه نظرات متضاد که در حال تغییر هستند خودمان باید به جواب این سوال برسیم که:

از پاک کننده ها استفاده کنیم یا نه؟

برای کمک به تصمیم گیری بهتر است بدانید:

چرا حذف پاک کننده ها می تواند برای پوست برخی افراد مفید باشد؟

صورت شما رطوبت بیشتری حفظ می کند

صورت شما رطوبت بیشتری حفظ می کند

به گفته دکتر کلی پاپ آنتونیو Kally Papantoniou، متخصص پوست در نیویورک، فایده شستشوی صورت با آب این است که پوست شما خشک نشود و این کار به کاهش خطوط و چین و چروک پوست کمک می کند. (به خاط داشته باشید شتشوی بدون پاک کننده اگر پوستتان پوشیده از کرم های آرایشی باشد ممکن است اثر معکوس داشته باشد. زمانی که مواد آرایشی در پوست به دام می افتند ممکن است باعث ایجاد آسیب های اکسیداتیو و پیری زودرس پوست شوند. سعی کنید با یک پاک کننده ملایم شب ها آرایشتان را پاک کنید و صبح ها فقط به صورتتان آب بزنید.) "شستشو با آب گرم باعث کاهش برخی روغن ها، و لایه برداری سلول های مرده روی پوست می شود ولی نمی تواند آرایش را به خوبی پاک کند و برای پوست های چرب تر یا آکنه ای مناسب نیست."


پاک کننده ها ممکن است پوستتان را حساس کنند

پاک کننده ها ممکن است پوستتان را حساس کنند

به گفته پاپ آنتونیو، زمانی که 30 سالگی را رد می کنیم بدنمان چربی کمتری تولید می کند. بنابراین ممکن است متوجه شوید تحمل پاک کننده هایی که در دهه 20 زندگی خود استفاده میکرده اید ندارید و پوستتان حتی با وجود استفاده از بهترین مرطوب کننده ها خشک است. اگر متوجه این علایم شده اید زمان آن رسیده که پاک کننده ها را کنار بگذارید.


لایه برداری exfoliating زیاد, ریسکی برایتان ندارد

لایه برداری exfoliating زیاد, ریسکی برایتان ندارد

به گفته دکتر سونیا باترا Sonia Batra، متخصص پوست در لس آنجلس، 30 سالگی زمانی است که لایه برداری طبیعی کاهش پیدا می کند و باعث خشن به نظر رسیدن پوست می شود. در حالی که شستن صورت با آب گرم و یا خنک می تواند به خنثی کردن سلول های مرده و حفظ درخشش پوست کمک کند، اگر از لایه بردار با اسکراب تا زمانی روی پوستتان استفاده می کنید که با دست کشیدن روی پوست صدایش را بشنوید در حال از بین بردن چربی های محافظ پوستتان هستید.


گاهی اوقات پوست شما به استراحت نیاز دارد

گاهی اوقات پوست شما به استراحت نیاز دارد

گاهی اوقات پوستتان نیاز به نفس کشیدن دارد. اگر پوست شما از مصرف بیش از حد محصولات یا مواد ضد پیری مثل رتینول retinol خشک شده است، بهتر است چند روز فقط با آب صورت تان را بشویید. از همین روش برای مراقبت از مشکلات پوستی مانند اگزما هم می توانید استفاده کنید. شستشو فقط با آب روزی یک بار باعث می شود پوست محتوای چربی مورد نیاز خود را حفظ کند.


شاید از محصولات غیر ضروری استفاده می کنید

شاید از محصولات غیر ضروری استفاده می کنید

به گفته باترا "برخی افراد ممکن است به صورت ژنتیکی پوستشان جوش بزند یا روغن کمتری تولید کند. اگر پوست شما به این صورت است احتمالا بعد از قطع مصرف پاک کننده ها متوجه بهبود پوستتان خواهید شد."


نتیجه گیری: پوست تان را بشناسید و کاری را انجام دهید که برای پوست تان مناسب است

 پوست تان را بشناسید و کاری را انجام دهید که برای پوست تان مناسب است

اکثر متخصین موافقند افرادی که به دنبال یک برنامه مراقبتی ساده (بدون داشتن مشکلی خاص که نیاز به برنامه خاص دارد) هستند، استفاده از یک پاک کننده در شب و فقط آب در صبح یک برنامه معقول است.

به هفته پاپ آنتونیو " من اغلب همین توصیه را به دیگران می کنم. به نظرم پاکسازی آرایش و روغن ها و باکتری هایی که تا شب روی پوست جمع شده اند با یک پاک کننده ملایم اهمیت زیادی دارد و صبح یک شستشوی ملایم با آب برای آغاز روز کفایت می کند."

ولی در نهایت تصمیم با خود فرد است. به گفته دکتر دیوید لورتسچر David Lortscher متخصص پوست در سن دیگو " جواب این که آیا باید شستشوی پوستمان را کاملا کنار بگذاریم مسلما، خیر است. ولی شستن پوست با پاک کننده بهتر است هر چند وقت یکبار باشد. برخی افراد ترجیح می دهند صورتشان را با آب ساده و بدون پاک کننده بشویند. اگر این کار برای پوستتان خوب است امتحانش ضرری ندارد: نیازی به استفاده از پاک کننده در هر بار که صورتتان را می شویید نیست."


تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ