قند و شیرینی برای سلامت پوستتان مضر
همه ما می دانیم که مصرف قند و شیرینی برای دور کمرمان بد است اما روی پوست چه اثری دارد؟ با وجود اثرات منفی قند روی سلامت قلب و چاقی، شاید نوبت آن رسیده باشد که اثر آن روی زیبایی را در نظر بگیریم.

مصرف نمک و شکر زیاد در عید پوست شما را خراب می کند

همه ما می دانیم که مصرف قند و شیرینی برای دور کمرمان بد است اما روی پوست چه اثری دارد؟ با وجود اثرات منفی قند روی سلامت قلب و چاقی، شاید نوبت آن رسیده باشد که اثر آن روی زیبایی را در نظر بگیریم. در این مقاله با دکتر نیکولاس پریکون Nicholas Perricone، متخصص پوست و تغذیه و دکتر ماریان میخائیل Maryann Mikhail متخصص پوست در نیویورک در این مورد که قند واقعا چه تاثیری روی پوست شما می گذارد گفتگو کردیم.


چرا قند و شیرینی برای پوستتان بد است

زمانی که قند یا خوراکی هایی که قند بالایی دارند را هضم می کنید – چه یک تکه سیب باشد یا کیک – بدنتان کربوهیدرات را به گلوکز تجزیه می کند که باعث بالا رفتن سطح انسولین در بدن می شود. کربوهیدرات های ساده مثل قند تصفیه شده، نان سفید و نوشابه باعث افزایش جهشی سطح انسولین می شوند که به گفته دکتر پریکون یک انفجار التهابی در تمام بدن است.

التهاب، آنزیمی تولید می کند که کلاژن و الاستین را تجزیه کرده و در نتیجه باعث ایجاد چین و چروک در پوست می شود.
قندهای خوراکی به صورت دائم از طریق فرایندی به نام گلیکاسیون glycation به کلاژن پوست متصل می شوند. گلکاسیون علاوه بر افزایش اثرات پیری پوست می تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی مانند آکنه و روزاسه rosacea شود. به علاوه هر چه قند بیشتری بخورید احتمال افزایش مقاومت به انسولین در بدنتان بیشتر می شود که می تواند به شکل رشد مو بیش از حد یا ایجاد لکه های تیره روی گردن و بدن دیده شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چگونه از شر جوش و آکنه صورتم خلاص شوم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : حساسیت به انسولین را با این خوراکی ها برطرف کنید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : با پوستی که بسیار جوش می زند,لکه های قرمز دارد و خشک است چه کنم؟

چه قندهایی را نباید بخورید 

قند و شیرینی برای سلامت پوستتان مضر است

کربوهیدرات های ساده دشمن پوست شما هستند، زیرا به سرعت به گلوکز تجزیه شده و در نتیجه باعث جهش انسولین می شوند. از مصرف خوراکی هایی که ایجاد التهاب می کنند، شاخص گلیسمی glycemic یا چربی اشباع بالایی دارند از قبیل نان سفید، آبنبات، غذاهای سرخ شده، بستنی، آبمیوه، پاستا، کچاپ، پنیر خامه ای، مربا، پیتزا، شکر ( سفید و قهوه ای )، میان وعده های بسته بندی شده و نوشابه اجتناب کنید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : نمایه گلیسمی نشان دهنده چیست؟ و چه استفاده ای دارد؟

چه قندهایی را باید بخورید

کربوهیدرات های پیچیده مانند برنج قهوه ای و سبزیجات که با سرعت کمتری به گلوکز تجزیه می شوند. گزینه هایی که شاخص گلیسمی کمی دارند مثل لوبیاها، آجیل ها و غلات کامل و خوراکی های حاوی فیبر که جذب قند را به تاخیر می اندازند و سطح قند خون را کنترل می کنند. بهتر است از یک رژیم غذایی ضد التهاب با چربی های سالم مثل روغن زیتون و آووکادو، پروتئین بدن چربی مانند قزل آلا، فیبر مانند بوکلی و گل کلم و آنتی اکسیدان هایی از قبیل بری ها استفاده کنید تا پوستتان جوان و شفاف بماند.  تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ