حقایقی درباره کرم های ضد آفتاب که نمی دانستید
  اصولا چه کرم آفتابی برای پوست و حفظ سلامت کلی بدن مناسبتر است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط سازمان غذا و داروی آمریکا، کرمهای ضدآفتابی که این شاخص در آنها بالاتر از 50 باشد عملا کارایی خاصی ندارند. 
 

حقایقی جالب در مورد کرم های ضد آفتاب که باید بدانید

همزمان با نزدیک شدن به فصل تابستان، استفاده از کرمهای ضدآفتاب بیشتر از هر زمان دیگری می شود. اما شاید جالب باشد بدانید که استفاده از این نوع کرمها باید با در نظر گرفتن نکات مهمی باشد که بسیاری از آن چیزی نمی دانند.

بسیاری در حین خرید کرمهای ضدآفتاب این سؤال را از خود می پرسند که باید چه نوع کرمی بخرم؟ کرم آفتاب ضد آب مناسبتر است یا اینکه SFP آن در حد 100 باشد؟ اما پرسش مهمتر این است که اصولا چه کرم آفتابی برای پوست و حفظ سلامت کلی بدن مناسبتر است؟

همه ساله گروه کاری زیست محیطی (EWG) توصیه هایی درخصوص خرید و استفاده از کرمهای ضدآفتاب منتشر می کند. این گروه یک نهاد مستقل مستقر در واشنگتن بوده که فعالیتهای تحقیقاتی آن بر روی مسایل مربوط به حفظ محیط زیست و سلامت عمومی متمرکز است.

باید به خاطر داشت که کرم ضدآفتاب باید آخرین اقدام درخصوص محافظت در برابر خورشید باشد. این بدان معنا نیست که کرم ضدآفتاب مهم نیست بلکه نکته اینجاست که سایر اقدامات پیشگیرانه هم نقش مهمی را ایفا می کنند.
به عنوان مثال لباسها می توانند خطر آفتاب سوختگی را تا 27 درصد کاهش دهند. همچنین قرار گرفتن در سایه اهمیت زیادی دارد به خصوص برای خردسالان. تحقیقات نشان می دهد نگاه داشتن خردسالان در سایه خطر سوختگی آنها را تا 30 درصد کاهش می دهد. در عین حال EWG توصیه می کند که از عینک آفتابی برای محافظت از چشمها در برابر پرتوهای ماورای بنفش خورشید استفاده شود.

طوری برنامه ریزی کنید که صیح اول وقت یا غروب در هوای آزاد باشید. این زمانی است که خورشید حضور چندانی در آسمان ندارد. همچنین به شاخص ماورای بنفش عینک آفتابی که تهیه می کنید توجه داشته باشید.

بسیاری تصور می کنند که هرچه رقم SPF کرم ضدآفتاب بیشتر باشد، سلامت پوست بیشتر حفظ می شود
. اما واقعیت چیز دیگری است. اگر دقت داشته باشید متوجه می شوید که شرکتهای تولید کننده، همه ساله کرمهای ضدآفتاب با SPF کمتری تولید می کنند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط سازمان غذا و داروی آمریکا، کرمهای ضدآفتابی که این شاخص در آنها بالاتر از 50 باشد عملا کارایی خاصی ندارند.

جالب است بدانید کرم ضدآفتابی با SPF حدود 50 تا 98 درصد از سوختگی بدن در برابر نور خورشید جلوگیری می کند و کرمهایی که این شاخص در آنها حدود 100 باشد تا 99 درصد این حفاظت را انجام می دهند.

sun cream 1.jpg 

نکته مهم دیگر این است که نباید در استفاده از کرمهای ضدآفتاب به جلوگیری از سرطان دل خوش کرد. دانشمندان می دانند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید سرطان پوست به همراه دارد. اما تحقیقات زیادی صورت گرفته که بر این اساس نمی توان گفت کرهای ضدآفتاب به تنهایی از پوست در برابر ابتلا به انواع سرطان جلوگیری می کنند.

باید دانست که این نوع کرمها تنها از سوختگی پوست در برابر تابش نور خورشید جلوگیری می کنند و کار دیگری انجام نمی دهند. موضوع این است که سوختگی تنها یکی از لطمات جدی وارد آمده به پوست در نتیجه تابش نور خورشید است و جالب اینکه حتی به رغم سوخته نشدن پوست، ممکن است لطمات دیگری به آن وارد شود. نفوذ رادیکالهای آزاد به عمق پوست مثال بارزی در این زمینه است که کرمهای ضد آفتاب کارایی در برابر آنها ندارند.

باید مراقب آغشته شدن بیش از حد پوست به ویتامین آ موجود در کرمهای ضدآفتاب بود. تقریبا 14 درصد از کرمهای ضدآفتاب حاوی نوعی از ویتامین آ هستند که معمولا در لوازم آرایشی و با هدف مقابله با پیری پوست به کار گرفته می شود اما تحقیقات مختلفی انجام شده که این ترکیب ویتامینی را زمینه ساز ابتلا به سرطان پوست می دانند.

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : بهترین ضد آفتاب در تابستان!!!!

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : اشتباهات رایج در استفاده از کرم ضد آفتاب که نمی دانستید!!

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : کرم ضد آفتاب رنگی بخریم یا بدون رنگ؟

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : بجای مارک کرم ضدآفتاب به این موارد دقت کنید



گردآوری : گروه سلامت سیمرغ 

seemorgh.com/health
منبع : sinapress.ir