نکات مهمی که لازم است بعد از حمام رعایت کنید
حمام کردن بعد از یک روز پر تنش حس خوبی به ما می دهد، اما رعایت چند نکته کلیدی برای بعد از حمام تاثیر آن را بیشتر می کند

 توصیه‌های کلیدی برای بعد از دوش گرفتن

پس از یک روز پر تنش کاری، هیچ چیز بیشتر از یک حمام گرم نمی‌تواند حال شما را خوب کند. کافی است به حمام بروید و زیر دوش بایستید و اجازه دهید آب گرم حمام خستگی را از تن‌تان بیرون و شما را آرام کند. اما یادتان باشد قبل از خارج شدن از حمام به نکات زیر توجه کنید تا بیش از پیش حالتان بهتر شود:


 1. قبل از خروج از حمام، کمتر از یک دقیقه آب سرد را روی پایتان بریزید (مچ پا به پایین).

 2. بدنتان را یکباره سرد نکنید و به‌سرعت در معرض هوای سرد قرار نگیرید.

 3. سر و بدن‌تان را خوب خشک کنید.

 4. بلافاصله بعد از حمام فعالیت فیزیکی نکنید بلکه مدتی بنشینید.

 5. با وجود این که احساس عطش دارید به مدت 30 تا 60 دقیقه آب نخورید و اجازه دهید حرارت حاصل از استحمام فروکش کند. اگر خیلی تشنه شدید، مقداری آب ولرم را کمی شیرین و آن‌را مزه مزه کنید و بیرون بریزید یا این که جرعه جرعه میل کنید.

 6. بلافاصله لباس نپوشید و مدتی حوله را به تن داشته باشید، چرا که افراد به ویژه افراد دارای طبع تر، بدنشان بعد از استحمام رطوبتی دفع می‌کند که جذب حوله می‌شود و اگر لباس به تن داشته باشند، باعث خیس شدن آن می‌شود.

 7. سرتان را کاملاً خشک کنید و با کلاه یا دستار ببندید، حتی اگر در جای گرم و زیر آفتاب هستید. سشوار کردن اگر حرارت آن خیلی شدید و به ریشه مو نزدیک نباشد که باعث سوزاندن آن شود، هم مشکلی ندارد به خصوص برای افرادی که طبیعت سرد دارند یا سرشان سرد است.

 8. غذایی که بعد از حمام مصرف می‌شود باید جزو غذاهای سبک باشد. از خوردن غذاهای سنگین بپرهیزید.

 9. بعد از حمام با رعایت فاصله زمانی مناسب تا هم دما شدن با محیط، می‌توانید شربت‌های ولرم (نه خنک) بنوشید. شربت سکنجبین و شربت بالنگو، شربت‌های مناسبی هستند.

 10. بعد از حمام می‌توانید برای حفظ سلامتی، بدن‌تان را روغن بمالید. به این منظور از روغن‌های معتدلی مثل روغن کنجد، روغن زیتون تازه و روغن بادام استفاده کنید. این کار برای کسانی که پوست خشکی دارند، بسیار مفید است.

 11. بعد از حمام نباید عمل مقاربت انجام دهید.

 12. پس از استحمام، فاصله میان انگشتان پا به‌طور کامل خشک شود؛ چون پس از شستن پا، اغلب رطوبت میان انگشتان پا باقی می‌ماند و این رطوبت زمینه‌ساز پرورش قارچ‎هایی در این محیط می‌شود که بیماری‌زا هستند و به سفید و لیچ شدن فاصله میان انگشتان پا منجر می‌شوند. برای پیشگیری از این مشکل باید پا را پس از شستن، خوب خشک کرد.


 نکته در مورد بعد از حمام

دوش گرفتن

 برخی از ما بعد از استحمام، احساس خارش وخشکی در پوست می کنیم . برای کاهش این مشکل از شوینده مناسب پوست استفاده کنید. صابون های قلیایی و معطر که منجر به برداشته شدن لایه چربی سطح خارجی پوست می شوند  یکی از مهم ترین عوامل خشکی و خارش پوست بعد از استحمام محسوب می شوند.

اگر پوست صورت شما چرب است، چندان مانعی ندارد که هنگام استحمام از صابون های قلیایی استفاده کنید اگر چه توصیه نمی کنیم. اگر جنس پوست تان ذاتا خشک است، این صابون ها  به سرعت به پوست تان آسیب می رساند و خشکی و خارش ایجاد می کند.

توصیه می شود برای جلوگیری از بروز خشکی و خارش پوست بعد از استحمام، با آب ولرم استحمام کنید چون آب داغ یا سرد می تواند پوست را خشک و پوسته پوسته کند و رطوبت آن را کاهش دهد.


بیشتر بدانید : هنگام حمام کردن مرتکب این 6 اشتباه نشوید!

 بیشتر بدانید : شما یك روز در میان حمام می‌روید یا هر روز؟

بیشتر بدانید : حمام کردن با آب داغ می‌تواند کهیر را بدتر کند، چرا؟!


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان، مشرق