علت اصلی شوره سر چیست
غده های چربی بر روی پوست سر همواره تولید چربی می کنند که برای حفظ تعادل رطوبت و مقابله با عوامل محیطی بسیار مهم است.

دلیل اصلی شوره سر

غده های چربی بر روی پوست سر همواره تولید چربی می کنند که برای حفظ تعادل رطوبت و مقابله با عوامل محیطی بسیار مهم است.  از سوی دیگر سلول های پوست سر به صورت مداوم خود را بازسازی می کنند که این امر باعث بازسازی پوست سر نیز می شود.

نازنین سادات نبوی متخصص پوست و مو با بیان اینکه دو گونه شوره خشک و چرب از شایع ترین انواع شوره ها هستند، گفت: پدیدار شدن شوره خشک در نتیجه خشک بودن پوست سر است و غدد چربی، چربی لازم را برای حفظ تعادل طبیعی پوست سر تولید نمی کنند.این شوره خشک دائما از سر و موها به پایین می افتند. در این مورد استفاده از شامپوهایی برای موهای حساس و خشک توصیه می شود.

از طرف دیگر در مورد پوست سرهای چرب، غدد چربی بیش از حد چربی تولید می کنند.این امر ممکن است ناشی از عوامل درونی و فردی  مانند هورمون ها، جابجایی ژن ها، نوع پوست و یا عوامل خارجی مانند تاثیرات محیطی، آب و هوا و...، باشند. در نتیجه با افزایش رشد میکروارگانیسم ها که معمولا به صورت طبیعی بر روی پوست به وجود می آید، تعادل میکروبی پوست سر هم به هم می خورد.

بیشتر بدانید : آیا فواصل حمام رفتن بر شوره سر موثر است؟

بیشتر بدانید : درمان ساده شوره سر با طب سنتی + علت ایجاد شور سر

بیشتر بدانید : 6 نکته برای درمان سریع شوره سر

درمان شوره سر

تولید چربی مازاد،پوست را چرب می کند و باعث خارش و همچنین تسریع تولید سلول های پوستی می شوند.چربی اضافه به این سلول ها می چسبد و این انباشتگی باعث تولید شوره های زرد رنگ بر روی پوست سر و موها می شود.

وی در ارتباط با درمان این عارضه نیز گفت: با مشاهده شوره های چرب شدت مشکل پوست سر نمایان می شود که باید شامپوی مناسبی را با توجه به نوع شوره انتخاب کرد. علاوه بر این استفاده از تونیک برای حل مشکل پوست سر توصیه می شود.

در جدیدترین مطالعات موسسه تحقیقاتی آلمانی، دو مولفه برای شوره سر و ریزش مو مورد اهمیت قرار گرفته است. کمپلکس کافئین و موادی که به حفظ تعادل چربی پوست سر کمک می کنند، ضمن جلوگیری از ریزش موی ارثی، با خاصیت ضد میکروبی خود به عدم ایجاد شوره در سر کمک شایانی می کند.گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : mehrnews.com