اکستنشن مژه چیست و چه عوارضی دارد؟
 اکستنشن مژه به نوعی استفاده ار مژه مصنوعی است با این تفاوت که در این روش ماندگاری مژه ها طولانی تر است، در ادامه با جزئیات بیشتری روش اکستنشن مژه و عوارض آن معرفی می شوند

اکستنشن مژه چیست؟

بسیاری از ما به دنبال داشتن مژه های پر و بلند هستیم. یکی از روش هایی که امروزه برای پر و بلند کردن مژه ها استفاده می شود، اکستنشن مژه eyelash extensions است. اکستنشن مژه ماندگاری بیشتری نسبت به سایر گزینه ها دارد. بسیاری از  خانم هایی که قصد انجام اکستنشن مژه را دارند، سوالات زیادی در مورد این روش دارند که در ادامه به برخی از مهم ترین پرسش ها در مورد اکستنشن مژه پاسخ داده می شود. 

اکستنشن مژه فیبرهای مصنوعی هستند که با کمک چسب های طبی به مژه های طبیعی متصل می شوند. مژه هایی که در اکستنشن استفاده می شوند دارای اندازه های مختلف هستند که از 6 میلی متر تا 18 میلی متر متفاوتند و همگی دارای یک انحنا و خمیدگی می باشند. با انجام درست اکستنشن مژه چشم ها درشت تر به نظر می آیند. با مراقبت های درست از اکستنشن مژه تا 6 هفته ماندگاری خواهد داشت


مژه های اکستنشن شده همه با هم می ریزند؟ 

اکستنشن مژه ها با چرخه طبیعی رشد موها که معمولا بین 6 تا 8 هفته است، می ریزد. ترمیم اکستنشن می تواند جبران مژه های ریخته شده را بکند. ترمیم اکستنشن هر دو تا سه هفته توصیه می شود. 


آیا اکستنشن مژه به مژه های طبیعی آسیب می زند؟ 
اکستنشن مژه

اگر فردی که عمل اکستنشن را انجام می دهد مهارت کافی در این کار داشته باشد و از مواد مرغوب برای این کار استفاده کند، آسیبی به مژه هی طبیعی وارد نمی شود. اکستنشن به تنهایی به مژه ها آسیب نمی زند. آسیب دیدن مژه ها نتیجه استفاده نادرست یا انتخاب نوع نامناسب مژه است. عواملی که به مژه های طبیعی آسیب می زنند، عبارتند از: 

 • استفاده از اکستنشن های سنگین برای مژه های طبیعی که باعث ریزش زودتر از موعد اکستنشن ها می شود 

 • مالیدن چشم ها که باعث شکستن مژه های طبیعی می شود 

مراقبت از مژه ها و نمالیدن آنها در هر شرایطی بسیار مهم است. 


چطور برای اکستنشن مژه آماده شویم؟

روزی که قرار است اکستنشن مژه انجام دهید به مژه های خود ریمل نزنید و از مواد آرایشی چرب در اطراف چشم خود استفاده نکنید. این اقدامات باعث می شود چسب به کار رفته بهتر عمل کند و فرایند اکستنشن راحت تر انجام شود. 


فرایند اکستنشن مژه چقدر طول می کشد؟ 

طول مدت جلسه اکستنشن مژه بستگی به نوع اکستنشن و حجم مورد نظر دارد که این مدت از یک ساعت تا دو ساعت متغیر است. 


آیا اکستنشن مژه باعث نابینایی می شود؟ 

در زمان انجام اکستنشن خیلی خیلی مهم است که چسب مورد استفاده هیچ تماسی با چشم نداشته باشد، تماس این چسب با چشم ممکن است باعث نابینایی فرد شود. به هرحال نابینایی بر اثر اکستنشن مژه به ندرت رخ می دهد، چرا که چسب بسیار کمی در این فرایند استفاده می شود. به همین دلیل باز هم توصیه می شود که برای انجام این کار به تکنیسین با تجربه مراجعه کنید. 

به علاوه توصیه می شود تا 48 ساعت پس از اکستنشن مژه از خیس شدن و آب رسیدن به مژه ها اجتناب کنید. در این فاصله می توانید دوش بگیرید، اما از خیس نشدن مژه ها مطمئن شوید. 

نکته مهم این که گریه کردن هم باعث خیس شدن مژه ها می شود، تا 48 ساعت از گریه کردن هم باید اجتناب شود


آیا می توان با اکستنشن از ریمل استفاده کرد؟ 
اکستنشن مژه

یکی از مهم ترین مزیت های اکستنشن مژه این است که دیگر نیازی به استفاده از ریمل ندارید. استفاده از ریمل با اکستنشن مژه توصیه نمی شود چرا که پاک کردن ریمل از مژه ها سخت است و باعث شکستگی مژه ها می شود. اگر می خواهید از ریمل استفاده کنید می توانید از آن فقط روی مژه های پایینی خود بزنید و همچنین از مژه های ضد آب اجتناب کنید.

به علاوه برای شستن صورت تنها از پاک کننده هایی استفاده کنید که برای مژه های اکستنشن بی خطر هستند. برخی محصولات حاوی ترکیباتی هستند که چسبندگی اکستنشن مژه را ضعیف کرده و باعث می شوند مژه زودتر از موعد بریزد. 


هر چند وقت یک بار لازم است اکستنشن مژه ترمیم شود؟

برای ترمیم اصلا لازم نیست اکستنشن های قبلی برداشته شوند و اکستنشن جدید جای آنها قرار بگیرد. مژه های طبیعی مانند موهایتان طی یک دوره می ریزند و جای آنها مژه های جدید می روید. بنابراین مدتی پس از اکستنشن مژه ها از نظر بلندی و پر بودن تغییر خواهد کرد و در نتیجه بخش هایی از پلک ممکن است خالی باشند. 

ترمیم اکستنشن مژه از کاشت اولیه آن سخت تر است و مهارت بیشتری لازم دارد، چرا که مژه ها بلند هستند و بخش های مختلفی از پلک نیاز به اکستنشن دارند. بنابراین ایجاد تقارن در این شرایط کار سخت تری است. برای اینکه همیشه مژه ها پر و بلند به نظر برسند توصیه می شود هر دو یا سه هفته ترمیم انجام شود. 

و در انتها اینکه برای فر کردن مژه های اکستنشن شده از فر مژه به هیچ وجه استفاده نکنید، از مالیدن چشم ها و همچنین از چرب شدن مژه ها اجتناب کنید.


عوارض اکستنشن مژه 

اکستنشن مژه بسیار زیباست، اما مانند تمام فرایندهای زیبایی و آرایشی دیگر دارای عوارضی است که قبل از انجام آن بهتر است از عوارض اکستنشن مژه نیز  آگاه شوید. همانطور که قبل از این هم گفته شده برای انجام این کار مراجعه به یک فرد متخصص و با تجربه بسیار مهم است. به علاوه قبل از تعیین وقت بهتر است در مورد سالن مورد نظر خود نیز تحقیقات کافی انجام دهید. 

انجام تمام این اقدامات احتیاطی احتمال بروز عوارض جانبی و عفونت را به حداقل می رساند. به علاوه در طول انجام فرایند حتما چشم ها را کاملا بسته نگه دارید تا از وارد شدن چسب یا بخار چسب به داخل چشم جلوگیری کنید. چسب مژه گاهی واکنش های حساسیتی شدید در پی دارد، از ریزش اشک از چشم گرفته تا سوزش های خیلی شدید. 


عوارض اکستنشن مژه بر روی چشم و پوست 
اکستنشن مژه

چسبی که برای اکستنشن مژه استفاده می شود حاوی ترکیباتی و مواد شیمیایی است که تحریک کننده و خطرناک هستند. اگر به این مواد شیمیایی حساسیت داشته باشید، طی دو تا سه روز پس از انجام اکستنشن عوارضی را مشاهده می کنید. این عوارض عبارتند از : 

 • ایجاد لخته خون در چشم 
 • سوزش چشم 
 • خارش چشم 
 • درد 
 • جوش های پوستی
 • قرمزی و التهاب چشم ها یا پلک ها 
 • التهاب خیلی شدید 


برخی ترکیباتی که در چسب مژه وجود دارند، عبارتند از: 

 • فرمالدئید
 • لاتکس
 • صمغ سلولز 
 • سیانواکریلات cyanoacrylates
 • اسید بنزوئیک 


برخی ترکیباتی که در پاک کننده های چسب مژه وجود دارد عبارتند از: 

 • فرمالدئید 
 • پروپلین گلیکول 
 • گرانیول geraniol

هر یک از ما به یک ماده شیمیایی حساسیت داریم، به هرحال توصیه می شود هرگز از چسبی که حاوی فرمالدئید، یک سم تحریک کننده، است استفاده نشود. 

برخی ترکیبات دیگر در این چسب ها موجب تحریک پوست یا واکنش های حساسیتی می شوند. اگر اولین باری است که اکستنشن مژه انجام می دهید یا دارای پوست حساسی هستید، حتما ابتدا تست پچ patch test را انجام دهید. در این تست کمی از چسب و مواد مورد استفاده در اکستنشن مژه روی بخش کوچکی از پوست مورد استفاده قرار می گیرند تا واکنش پوست نسبت به این مواد مشخص شود. 


عوارض اکستنشن بر روی مژه های طبیعی 

اکستنشن مژه باعث می شود مژه های طبیعی بشکنند یا نازک تر شوند، اما این عوارض را می توان با مراقبت و رفتار ملایم با مژه ها به حداقل رساند. از کشیدن مژه ها و مالیدن چشم ها جدا اجتناب کنید. 


بیشتر بدانید : گل مژه چیست و چطور درمان می شود و چه تفاوتی با شالازیون دارد؟

بیشتر بدانید : گل مژه چیست؟ چطور گل مژه را درمان کنیم؟

بیشتر بدانید : چرا گل مژه می زنیم؟


تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ