کدام مواد شیمیایی ضدآفتاب وارد خون می شوند؟
 استفاده از ضد آفتاب برای محافظت از پوست همیشه توصیه می شود، اما باید دقت کنید که برخی مواد شیمیایی موجود در ضدآفتاب جذب پوست شده و وارد خون می شوند که در ادامه به بررسی آن می پردازیم

آیا ضد آفتاب وارد خون می شود؟

اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا اعلام کرد: مواد شیمیایی موجود در کرم‌های ضدآفتاب در غلظت‌هایی تا 419 برابر بیش از سطح بی‌خطر برای بدن، جذب خون می‌شوند.

 این مطالعه که توسط محققان اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا انجام شد، نشان می‌دهد که ماده شیمیایی اکسی بنزن که اشعه‌های UVA و UVB را جذب می‌کند، با غلظت‌هایی بیش از 209.6 نانوگرم در میلی‌لیتر وارد پلاسما می‌شود.

این میزان بسیار بیشتر از 0.5 نانوگرم در میلی‌لیتر توصیه شده اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا برای پیشگیری از سرطان است.

اکسی بنزن علاوه بر اینکه بالقوه سرطان‌زا است، در هورمون‌های بدن اختلال ایجاد کرده و باعث ایجاد مسمومیت‌های جنینی نیز می‌شود.

بیشتر کرم‌های ضد آفتاب برای جلوگیری از رسیدن اشعه‌های مضر نور خورشید به پوست، از مواد شیمیایی مانند اکسی بنزن، آووبنزن (avobenzone) و اکتوکریلن (octocrylen) استفاده می‌کنند. این مواد شیمیایی آلی، اشعه ماورا بنفش را جذب و آن را به میزان کمی حرارت تبدیل می‌کنند.

مطالعات انجام‌شده بر روی حیوانات، نگرانی‌ها در مورد این مواد شیمیایی به‌ویژه اکسی بنزن را افزایش داده‌اند؛ این مواد شیمیایی می‌توانند الگوهای عادی هورمونی را در انسان‌ها مختل سازند.

محققان اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا در این مطالعه از 23 فرد داوطلب خواستند که چهار کرم مختلف ضد آفتاب را به‌صورت اسپری، لوسیون و کرم چهار بار در روز در چهار روز پیاپی در 75 درصد از سطح بدنشان استفاده کنند.

این مطالعه نشان داد که محتویاتی نظیر آووبنزن، اکسی بنزن، اکتوکریلن octocrylene موجود در این کرم‌های ضد آفتاب بسیار بیشتر از حد پیش‌بینی‌شده وارد پلاسمای خون این افراد شده است.

محققان سپس خون آن‌ها را برای بررسی میزان جذب این مواد شیمیایی در عرض هفت روز آزمایش کردند.

براساس نتایج این آزمایش، میزان این مواد شیمیایی بسیار بیشتر از مقدار توصیه‌شده 0.5 نانوگرم در میلی‌لیتر اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا است.

این مطالعه نشان داد که اکسی بنزن در شیر مادر، مایع امنیوتیک، ادرار و خون وجود داشته است.

با این حال محققان تاکید کردند که پیامدهای مطالعه آن‌ها هنوز مشخص نیست و مردم نباید استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را متوقف سازند.

آن‌ها خاطرنشان کردند که در این مرحله خطرات شناخته‌شده اشعه‌های نور خورشید از خطر احتمالی این مواد شیمیایی بیشتر است و افرادی که نگران خطر مواد شیمیایی کرم‌های ضد آفتاب برای سلامتی هستند می‌توانند از کرم‌های ضد آفتاب معدنی استفاده کنند.

برخلاف کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی که نور خورشید را جذب می‌کنند، کرم‌های ضد آفتاب معدنی با استفاده از اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم، نور خورشید را از سطح پوست منعکس می‌کنند.


بیشتر بدانید : 6 پرسش و پاسخ درباره ضد آفتاب ها!

بیشتر بدانید : وقتی ضرر استفاده از کرم های ضد آفتاب بیشتر از سودشان می شود

بیشتر بدانید : 3 باور اشتباه راجع به ضدآفتاب


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : irna.ir