چه سنی برای تزریق بوتاکس مناسب است + کاربردهای بوتاکس
تزریق بوتاکس در عضلات که این روزها طرفداران زیادی دارد، فعالیت عضلانی را فلج کرده و خطوط ناشی از انقباض عضلات روی چهره را کم می‌کند. در این صورت چهره شاداب‌ تر به‌ نظر می‌ رسد

سن مناسب تزریق بوتاکس + کاربردهای درمانی بوتاکس

 تزریق بوتاکس به طور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد و در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد.

بوتاکس یک ترکیب ایجاد شده توسط باکتری است که از سمی به نام بوتولینوم ساخته شده است که این ترکیب به یک منطقه خاص تزریق می شود و در داخل آن، خود را به گیرنده های موجود در عضله شما متصل می کند، که بر عصب تاثیر می گذارد.

چین‌ های پیشانی و بین ابرو ها به‌علت انقباض و جمع شدن عضلاتی است که زیر پوست آن ناحیه قرار دارند و منقبض کردن عضلات پیشانی باعث پیدایش فرورفتگی و چین خوردگی پوست می‌شود.

با شل کردن عضلات، پوست هم صاف می‌ شود اما با گذشت سال‌ ها و انقباضات مکرر جای این چین‌ها دائمی می‌ شود به‌ نحوی که حتی وقتی انقباض نیز وجود ندارد چین‌ ها روی پیشانی باقی هستند. برای اینکه یک عضله منقبض شود باید امواج عصبی مربوطه بتواند از طریق عصب به عضله برسند.

تزریق بوتاکس در عضلات که این روزها طرفداران زیادی دارد، فعالیت عضلانی را فلج کرده و خطوط ناشی از انقباض عضلات روی چهره را کم می‌کند. در این صورت چهره شاداب‌ تر به‌ نظر می‌ رسد.

روش جوانسازی به ۲ دسته تقسیم می‌شود؛ روش درمانی و روش پیشگیری. بوتاکس جزء روش پیشگیری در پوست است که مانع انتقال جریان مربوطه از عصب به عضله می‌ شود لذا عضله دیگر قادر به انقباض نخواهد بود و شل خواهد شد و از آنجا که چین و چروک‌ های پوستی، ناشی از انقباض عضله زیرین پوست است، با شل شدن عضله چین و چروک‌ ها نیز برطرف می‌ شوند.

بوتاکس از طریق بلوک ایمپالس عصبی عمل می کند و باعث کاهش حرکت عضلات می شود. با کاهش حرکت، سطح پوست به تدریج صاف می شود و خطوط متوسط تا شدید شروع به ناپدید شدن می نمایند.

بوتاکس به‌طور انتخابی اعصاب حرکتی را موقتا فلج می‌کند و روی عصب‌های حسی تاثیری ندارد لذا بعد از تزریق بوتاکس حس ناحیه تزریق شده تغییری نخواهد کرد.

بیشتر بدانید : تزریق بوتاکس فاجعه آفرین است !!

بیشتر بدانید : موقعیت های ممنوعه در بوتاکس!


بوتاکس در چه ناحیه هایی از بدن، استفاده می شود

بوتاکس را می‌توان در تمام صورت البته بیشتر در قسمت فوقانی صورت تزریق کرد. شایع ترین مکان هایی که بوتاکس تزریق می شود، ناحیه پنجه کلاغی یا (پاکلاغی) در اطراف ناحیه چشم است، چروک های گلابلا بین چشمها (بین دو ابرو)، شیار ها و چروک های روی پیشانی، چین و چروک های افقی در پیشانی.کاربرد بوتاکس در موارد غیر زیبایی

تزریق بوتاکس منحصر به زیباسازی نیست و موقعیت های مختلفی وجود دارند که در آن از تزریق بوتاکس استفاده می شود. از آن میان می توان به درمان اسپاسم ماهیچه صورت یا دیگر قسمت ها، پرش پلک، اسپاسم ماهیچه های گردن، انقباض و تیک گردن، لوچی شدید چشم ها اشاره کرد.


تزریق بوتاکس برای کمک به درمان میگرن

تزریق بوتاکس

بوتاکس می‌تواند برای درمان میگرن به کار رود. استفاده از این روش می‌تواند اثرات خوبی روی کاهش حملات میگرنی و کاهش دردهای میگرنی شود.


تزریق بوتاکس برای کمک به درمان پروستات

بوتاکس همچنین می‌تواند برای کمک به درمان پروستات مورد استفاده قرار گیرد. در هنگام استفاده از بوتاکس برای درمان پروستات عوارضی مشاهده نشده است.


تزریق بوتاکس برای کمک به کم شدن درد مفاصل

مشاهده شده است که بوتاکس می‌تواند درد مفاصل را نیز کم کند. هنوز به تحقیقات بیشتری برای اینکه آیا بوتاکس برای درمان مشکلات مفصلی مفید است یا نه نیاز است.


عوارض کمتر نسبت به روش‌های دیگر رفع چین و چروک

بوتاکس نسبت به برخی روش‌های دیگر حذف چین و چروک صورت عوارض عمومی کمتری دارد و اگر توسط پزشک با تجربه و مهارت به انجام برسد، نتایج رضایت بخش و طولانی مدت به همراه دارد.عوارض تزریق بوتاکس

عوارض بوتاکس جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نمی باشد. البته در صورتی که تزریق توسط پزشک با تجربه انجام شود، هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت، ولی بیمارانی که بیماری های عصبی و عضلانی دارند و در فاز حاد هستند و یا زنان باردار و شیرده نباید از آمپول بوتاکس استفاده کنند، بهتر است بدانید تزریق بوتاکس باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می شود، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد و یا علایمی دال بر حساسیت ایجاد شود که آن هم موقتی و گذراست.


بهترین زمان تزریق بوتاکس

کار بوتاکس ریلکس کردن عضلات است و قابلیت لیفت را ندارد، به‌ همین دلیل بهتر است قبل از ایجاد چین‌ و چروک و همچنین ایجاد ترک پوستی تزریق شود. در افراد جوان شکل و تاثیرگذاری بوتاکس بهتر است، اما در سنین بالا به‌ دلیل کوچک شدن عضلات و افتادگی پوست بوتاکس تاثیرگذاری چندانی ندارد.


زمان اثر کردن بوتاکس

بلافاصله بعد از شروع درمان، بوتاکس در هر شرایطی، از یک روز تا ده روز طول می کشد تا بهبودی یابد و به طور متوسط، حدود سه تا هشت ماه طول می کشد

نتایج حاصل از بوتاکس پس از چند روز شروع و نتیجه نهایی، دو هفته بعد ظاهر می‌ شود و به طور متوسط، حدود سه تا هشت ماه طول می کشد؛ زیرا این مقدار زمانی است که طول می کشد تا بدن شما گیرنده های جدید در عضله بسازد.

بوتاکس دوام همیشگی ندارد و چهار ماه بعد، عضله قدرت اولیه خود را پیدا می‌ کند و خطوط بر می‌ گردند.

معمولا تزریق به فواصل هر چهار ماه یک ‌بار انجام می‌ شود و به‌ تدریج به بیمار کمک می‌ کند تا به‌ طور ارادی عادت انقباض عضله را ترک کند.

گفتنی است؛ در صورتی که بوتاکس توسط متخصص مجرب تزریق شود و نوع ماده بوتاکس اصل و بدون ناخالصی باشد، ضرری برای پوست ندارد.


مراقب های لازم بعد از تزریق بوتاکس

بهتر است تا ۵ ساعت کارهای زیر را انجام ندهید:

خارش
عینک آفتابی زدن
آب زدن
آرایش کردن
دراز کشیدن و خوابیدن
سر خم کردن
ماساژ پیشانی دور چشم
الکل، کافیین و سیگار مصرف نشود

همچنین بهتر است:

درصورت التهاب و کبودی یخ گذاشته شود
درصورت سردرد استامینوفن ساده استفاده شود
تا سه روز از کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی جلوگیری کنید
به مدت سه شب بالشت بلند زیر سر قرار گیرد
به پوستتان که تزریق بوتاکس رویش انجام شده است، دست نزنید
تا ۲۴ ساعت از مالش محل خودداری کنید، زیرا نمی خواهید که بوتاکس به بقیه محل ها پخش شود.
از مراقبت های پوستی, پیلینگ شیمیایی، میکروبلیدینگ، و غیره تا ۲۴ ساعت خودداری کنید.

گفتنی است؛ ۴۸ ساعت پس از تزریق ، اثر بوتاکس شروع شده و تا دو هفته به اوج می رسد.


چه افرادی مجاز به مصرف بوتاکس نیستند

برخی از افراد مجاز به مصرف بوتاکس نیستند که این افراد شامل:

مبتلایان به اختلالات سیستم عضلانی یا سیستم عصبی
افرادی که که عفونت فعال در ناحیه تزریق دارند یا دچار تبخال در ناحیه هستند
خانم های باردار و شیرده همچنین کسانی که سیستم دفاعی بدن شان ضعیف است
افرادی که به دلایلی از دوزهای بالای داروی ضدانعقاد استفاده می کنند (آنهایی که از دوز کمتری استفاده می کنند، مشکلی برای تزریق بوتاکس ندارند)
سن کمتر از ۱۸ سال و همچنین سن بالاتر از ۷۵ سال
استفاده از داروهای ضد انعقاد خون
بیماری ام‌اس، می‌استنی گراویس، نفروپاتی و نارسایی کلیه
بیماری‌های قلبی و عروقی حاد
واکسیناسیون در ۲ هفته اخیر

بهتر است بدانید؛ بهترین سن برای تزریق بوتاکس بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی است. به‌ علاوه توصیه می‌ شود در سنین پایین از این روش استفاده نشود.


بیشتر بدانید : بوتاکس خوب و بوتاکس بد!

بیشتر بدانید : بوتاکس عوارضی هم دارد؟

بیشتر بدانید : بوتاکس; راز زیبایی هالیوودیهاگردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : موج