درمان خانگی سریع برای آفتاب سوختگی
 روش های خانگی برای درمان سریع آفتاب سوختگی های سطحی بسیار موثرند

درمان سریع آفتاب سوختگی در خانه

 اگرچه دوری از سوختگی‌های ناشی از نور شدید خورشید در تابستان گاهی اجتناب‌ناپذیر است اما باید دانست برخی روش‌های خانگی برای رهایی فوری از این سوختگی‌ها نیز وجود دارد.

با شروع فصل تابستان بسیاری از افراد با معضل آفتاب‌ سوختگی مواجه می‌شوند. بسیاری از افراد نیز خود به برنزه شدن تمایل دارند که تلاش برای برنزه کرده پوستشان ممکن است به سوختگی پوست آن‌ها منجر شود.

در ادامه ۱۵ روش خانگی برای درمان فوری آفتاب سوختگی به نقل از سایت "ریواردمی" آورده شده است:

بیشتر بدانید :  افزایش خطر آفتاب سوختگی بر اثر چند اشتباه

بیشتر بدانید : درمان آفتاب سوختگی پوست در 2 مرحله


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با  آب‌ لیمو

یک لیمو را بریده و یک تکه از آن را روی قسمت‌های سوخته پوست خود مالش دهید. چند دقیقه صبر کنید تا آب‌ لیمو روی پوست‌تان باقی بماند و سپس آن را با آب بشویید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با عصاره خیار، آب لیمو و و گلاب

یک قاشق غذاخوری از هر یک از این موارد را داخل یک کاسه ریخته و مخلوط آن را با ضربات آرام روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود بمالید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با نخود و زردچوبه

مقدار کمی زردچوبه را با دو قاشق غذاخوری پودر نخود، شیر و یک قاشق غذاخوری گلاب مخلوط کنید. این مخلوط را روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود مالش داده و بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پوست خود را با آب بشویید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با دال عدس، گوجه فرنگی و آلوئه‌ورا

یک قاشق غذاخوری دال عدس را در آب خیس کنید و آن را به شکل خمیری دربیاورید. به همان اندازه رب گوجه‌فرنگی و عصاره آلوئه‌ورا نیز اضافه کنید. این خمیر را روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود بگذارید و نیم ساعت صبر کنید. سپس با آب سرد پوست خود را بشویید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با  عسل و پاپایا

حدود نصف فنجان پاپایا را با یک قاشق غذاخوری عسل به خوبی له و مخلوط کنید. مخلوط را روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود بگذارید و بعد از نیم ساعت با آب سرد پوست را بشویید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با جوی دوسر و آب‌دوغ

دو قاشق غذاخوری بلغور جوی دوسر را به سه قاشق غذاخوری آب‌دوغ اضافه کنید. این مخلوط را به راحتی با حرکات دایره‌ای شکل روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود ماساژ دهید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با ماست و پوره گوجه‌فرنگی

یک قاشق غذاخوری از هر یک از این موارد را با یک‌دیگر مخلوط کرده و خمیر به دست آمده را روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود بمالید. پس از نیم ساعت پوست خود را آبکشی کنید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با آب پرتقال و ماست

درمان سریع آفتاب سوختگی

یک قاشق غذاخوری آب پرتقال را در ماست مخلوط کنید و آن را روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود قرار دهید. نیم ساعت صبر کرده و سپس پوست خود را با آب بشویید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با خامه و توت‌فرنگی

پنج عدد توت‌فرنگی را در دو قاشق غذاخوری خامه له و مخلوط کنید. مخلوط حاصل را روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود قرار داده، نیم ساعت صبر کرده و سپس آبکشی کنید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با  آب سیب زمینی و آب لیمو

آب یک سیب‌ زمینی متوسط را بگیرید و آن را با یک قاشق غذاخوری آب لیمو مخلوط کنید. محلول را روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود بمالید و پس از نیم ساعت آبکشی کنید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با خمیر چوب صندل

این روش بسیار آسان است. خمیر چوب صندل را هر شب پیش از خواب روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود قرار دهید. هنگامی که از خواب بیدار شدید،‌ پوست خود را با آب بشویید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با  پودر چوب صندل و آب نارگیل

یک قاشق غذاخوری پودر چوب صندل را به طور کامل با آب نارگیل مخلوط کرده و روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود بمالید. چند دقیقه صبر کرده و سپس آن را شست‌وشو دهید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با  آناناس و عسل

تکه‌های میوه آناناس را با حدود یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده را به طور کامل روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود قرار دهید.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با  زردچوبه و شیر

مقدار کمی پودر زردچوبه در شیر را مخلوط کنید. پوست خود را به طور کامل با خمیر به دست آمده ماساژ داده و اجازه بدهید این خمیر روی پوست‌تان خشک شود.


درمان خانگی سریع آفتاب سوختگی با پماد ویکس

اگر چه ممکن است غیرعادی به نظر برسد اما تاثیر پماد ویکس برای درمان موثر آفتاب‌ سوختگی پوست‌ بارها به تایید رسیده است. پماد را روی قسمت‌های آفتاب سوخته پوست خود بمالید تا تاثیر آن را ببینید.

این روش‌ها، درمان‌های خانگی آفتاب‌ سوختگی پوست هستند. اما فراموش نکنید در صورت شدید بودن سوختگی به پزشک مراجعه کنید.


بیشتر بدانید : روش های درمان آفتاب سوختگی

بیشتر بدانید : آفتاب سوختگی و باورهای غلط مربوط به آن گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.ir