خواب چه تاثیری بر روی سلامت و زیبایی پوست می گذارد؟
 خوابیدن یکی از مهم ترین فعالیت های روزمره انسان است که تاثیر زیادی بر سلامت جسمی و روحی انسان دارد، یکی از مهم ترین تاثیرات خواب تاثیر آن بر روی پوست است

رابطه خواب و سلامت پوست

دلایل مختلفی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا برخی رژیم های غذایی می توانند بر ظاهر و سطح سلامت پوست انسان تاثیرگذار باشند. همان گونه که شاید بدانید، کیفیت و کمیت خواب شما نیز می تواند بر شرایط پوست تاثیرگذار باشد.

 بنیاد ملی خواب آمریکا هفت تا نه ساعت خواب شبانه را برای بزرگسالان توصیه کرده است و ظاهر شما ممکن است به واسطه کمبود خواب منظم تحت تاثیر قرار بگیرد.

بیشتر بدانید : 6 دلیل خوب برای خواب بعد از ظهر!

بیشتر بدانید : خوابیدن با آرایش بیشتر از آنکه فکر می کنید خطرناک است!!!


خواب این فرصت را برای پوست فراهم می کند تا آسیب دیدگی ها را بهبود بخشیده و التهاب را کاهش دهد

زمانی که خواب هستیم، کل بدن از جمله پوست در حال استراحت است. اگر به میزان کافی استراحت نکنیم، آسیب دیدگی و التهاب پوست به خوبی بهبود نمی یابند.

کمبود خواب ممکن است در روند بهبود زخم اختلال ایجاد کند، التهاب در پوست را افزایش دهد و حتی به بروز آکنه منجر شود.


زمانی که به میزان کافی نمی خوابید، پوست شما می تواند آب از دست داده و خشک‌تر شود

پوست بزرگترین اندام بدن است و مانعی در برابر محیط بیرونی محسوب می شود. خارجی‌ترین لایه پوست به عنوان یک محافظ در برابر از دست دادن بیش از حد آب عمل می کند، اما زمانی که به میزان کافی نمی خوابید، ممکن است قادر به انجام درست وظیفه خود نباشد.

کمبود خواب عملکرد مانعی پوست را کاهش می دهد، از این رو، خواب ناکافی می تواند به از دست رفتن آب بیشتر منجر شود. این شرایط می تواند احتمال خشکی پوست را افزایش دهد.


خواب ناکافی ممکن است به کاهش ضخامت پوست منجر شود

کمبود خواب می تواند سطوح هورمون رشد شما را کاهش دهد. بدن انسان طی چند ساعت نخست خواب هورمون رشد ترشح می کند، از این رو، خواب ناکافی ممکن است به تولید ناکافی هورمون رشد منجر شود.

کاهش تولید هورمون رشد می تواند ضخامت پوست را کاهش دهد. در نتیجه، کلاژن و بافت انعطاف پذیر ممکن است شکسته شده و این شرایط موجب شل شدن پوست و بروز چین و چروک شود.


کمبود خواب ممکن است موجب قرمزی چشم ها و سیاهی زیر چشم شود
خوابیدن

برخی از نشانه های آشکار کمبود خواب شامل قرمزی چشم ها و سیاهی زیر چشم می شوند. زمانی که به میزان کافی نمی خوابید، چشم های شما قرمزتر و متورتر می شوند، حلقه های تیره زیر چشم ها شکل گرفته و پوست رنگ پریده‌تر به نظر می رسد.

زمانی که در آینه به صورت خود نگاه می کنید ممکن است متوجه این نشانه های خستگی شوید، اما پژوهش ها نشان داده اند که آنها نشانه ای شایع از کمبود خواب هستند.

سیاهی زیر چشم ممکن است تا حدی با ژنتیک در ارتباط باشد (سیاهرگ های زیر چشم ها معمولا در افرادی با پوست روشن‌تر مشهودتر هستند)، اما کمبود خواب می تواند آن را تشدید کند زیرا موجب جمع شدن خون در رگ های زیر چشم ها می شود. تجمع مایع می تواند موجب پف نیز شود.


شواهدی وجود دارند که خواب ناکافی می تواند موجب شل‌تر شدن پوست شود

در صورتی که کمبود خواب حالت مزمن پیدا کند می تواند ظاهر شما را پیرتر از آنچه هستید، نشان دهد. خواب ناکافی می تواند نشانه های پیری پوست را افزایش دهد، به این معنی که با خطوط و چین و چروک بیشتر مواجه شده و پوست هرچه بیشتر شل و سست می شود.

مطالعه ای که در سال 2015 در نشریه Clinical and Experimental Dermatology منتشر شد، ارتباط بین کیفیت خواب و پیری پوست بین 60 زن را مورد بررسی قرار داد. نتایج این مطالعه نشان داد افرادی با کیفیت خواب خوب (آنهایی که حدود هفت تا نه ساعت می خوابیدند)، امتیاز پیری کمتری نسبت به افرادی با کیفیت خواب ضعیف (آنهایی که کمتر از هفت ساعت می خوابیدند) داشتند.

افزون بر این، پژوهشگران دریافتند که کیفیت خواب ضعیف مزمن با کاهش عملکرد مانعی پوست مرتبط بوده است که می تواند موجب خشکی پوست و کاهش رضایت فرد از وضعیت ظاهری خود شود.


بیشتر بدانید : تاثیر کم خوابی و بی خوابی و شب بیداری بر بدن از نگاه طب سنتی

بیشتر بدانید : جلوگیری از چین و چروک پوست و دور چشم با درست خوابیدن

بیشتر بدانید : بی خوابی چه بلایی بر سر پوست و مو می آورد؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com