علت خشکی لب + 8 راهکار برای رفع خشکی لب ها
 خشکی لب گاهی بر اثر عوامل بیرونی و گاهی بر اثر بیماری و عوامل درونی بروز می کند که در ادامه به مهم ترین علل خشکی لب ها و روش های درمان آن اشاره می شود

روش هایی برای درمان خشکی لب 

مشکل خشکی لب ها، به ویژه در زمان هایی خاص، شرایطی بسیار شایع در جهان است. خشکی لب ها نه تنها آزار دهنده است، بلکه می تواند موجب درد و ناراحتی نیز شود. این شرایط به واسطه بروز ترک ها، قرمزی، خشکی و افزایش حساسیت به لمس و پوسته پوسته شدن پوست لب تعریف می شود. شاید پرهیز از مواجهه با این شرایط دشوار به نظر برسد، اما به واقع این گونه نیست. با مد نظر قرار دادن یک سری نکته ها که به راحتی قابل انجام هستند می توان از خشکی لب ها پیشگیری کرد.

احساس خشکی در لب ها ناراحت کننده است، اما شرایط زمانی وخیم می شود که علائم دیگر مانند ترک ها، پوسته پوسته شدن و درد نیز با این احساس همراه می شوند. عوامل بسیاری می توانند بر خشکی و ترک خوردن لب ها تاثیرگذار باشند. در ادامه با محرک های اصلی در این زمینه بیشتر آشنا می شویم.


کم آبی بدن

کم آبی بدن یکی از دلایل شایع خشکی لب ها محسوب می شود. لب ها همانند دیگر قسمت های پوست دارای غدد سباسه نیستند، از این رو، احتمال بیشتری دارد رطوبت از دست دهند. خشکی هوا، احتمال مواجهه با خشکی لب ها را افزایش می دهد. شما نباید برای تامین آب مورد نیاز بدن خود در انتظار بروز احساس تشنگی باشید. تشنگی از نشانه های پایانی کم آبی بدن محسوب می شود، از این رو، حداقل هشت لیوان آب در روز مصرف کنید تا از هیدارته نگه داشتن بدن اطمینان حاصل شود.

بیشتر بدانید : کم آبی بدن و 10 بیماری ناشی از آن

لیسیدن لب ها

افراد بسیاری عادت به لیسیدن مکرر لب های خود دارند که این کار می تواند موجب خشکی لب ها یا تشدید این شرایط شود. پوشش بزاق تنها برای چند ثانیه موثر است و با بخار شدن آب، خشکی لب ها بار دیگر ظاهر می شود. افزون بر این، زمانی که آب موجود در بزاق بخار می شود، لب ها رطوبت بیشتری از دست خواهند داد، از این رو، خشکی آنها تشدید می شود.


فقدان محافظت

فقدان اقدامات محافظ و پیشگیرانه ممکن است دلیل خشکی لب های شما باشد. در موارد زیر، شما باید محافظت از لب های خود را جدی‌تر بگیرید:

 • آب و هوای سرد: باد سرد و خشک موجب خشکی و ترک خوردگی لب ها می شود. بر همین اساس، از لب ها خود در آب و هوای سرد محافظت کنید.

 • آب و هوای داغ: در تابستان، آب و هوای داغ و وزش باد خشک شرایطی شایع است. افزون بر این، عوامل دیگری مانند افزایش مواجهه با نور خورشید و مصرف نوشیدنی هایی که موجب کم آبی بدن می شوند، مانند نوشیدنی های دارای الکل و کافئین، احتمال خشکی لب ها را افزایش می دهند. بر همین اساس، در تابستان نیز به خوبی از لب ها خود محافظت کنید.


حضور طولانی مدت در فضای باز: مواجهه طولانی مدت با باد، سرما، و گرما، در کنار انجام فعالیت های ورزشی شدید می توانند احتمال خشکی لب ها را افزایش دهند. عدم محافظت کافی از لب ها در این شرایط بی تردید به خشکی شدید آنها منجر خواهد شد.


محرک ها
خشکی لبها

برخی خمیردندان ها حاوی ماده ای محرک برای لب ها هستند که می تواند موجب خشکی آنها شود. این ماده سدیم لوریل سولفات نام دارد. از خمیردندان های حاوی این ماده پرهیز کنید. برخی اسید میوه ها، به ویژه میوه های مرکبات، نیز می توانند موجب تحریک لب ها شوند.

همچنین، سینامیت های مورد استفاده در برخی آدامس ها، شیرینی ها یا خمیردندان ها نیز می توانند لب ها را تحریک کنند. در این موارد، پیش از خرید به مواد تشکیل دهنده روی برچسب محصول توجه کنید.


آلرژی ها

برخی آلرژی ها ممکن است با خشکی لب ها همراه باشند که از آن جمله می توان به آلرژی به کبالت و نیکل اشاره کرد. گایازولن موجود در برخی خمیردندان ها یا پروپیل گالات یا فنیل سالیسیلات موجود در برخی رژ لب ها نیز می توانند موجب تحریک و آلرژی شوند.

از خمیردندان ها و رژلب های حاوی این مواد پرهیز کنید. برخی مواد تشکیل دهنده غذایی، مانند رنگ های غذایی نیز می توانند موجب آلرژی و خشکی لب ها شوند. اگر درباره عامل بروز آلرژی مطمئن نیستید به پزشک مراجعه کنید.


نفس کشیدن از راه دهان

زمانی که از راه دهان تنفس می کنید، لب ها با هوای بیشتری در تماس هستند، از این رو، خشکی لب ها به راحتی رخ خواهد داد. برخی شرایط و بیماری ها مانند آپنه خواب، سینوزیت و سرماخوردگی ممکن است موجب تنفس از راه دهان شوند. در این موارد، برای بررسی دقیق شرایط و انتخاب روش درمان باید به پزشک مراجعه کنید.


داروها

برخی داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی، اضطراب، درد، آکنه شدید، سرماخوردگی و آلرژی های بینی اغلب به عنوان یک عارضه جانبی موجب خشکی لب ها می شوند. اگر درباره وقوع خشکی لب ها به واسطه مصرف داروها شک دارید، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.


دلایل کمتر شایع

ممکن است مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، دلیل خشکی لب ها نباشند و این پرسش را با خود مطرح کنید که دلیل اصلی بروز خشکی لب ها چه چیزی است. دلایل دیگری نیز می توانند موجب خشکی لب ها شوند که شیوع کمتری دارند و از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمبود ویتامین B12
 • کمبود نیاسین. موجب بروز ترک به ویژه در گوشه های دهان می شود.
 • عفونت مخمری
 • هایپرویتامینوز A
 • دیابت
 • برخی اختلالات خونی، مانند بیماری کاوازاکی
 • سندرم شوگرن. یک بیماری خودایمنی که موجب علائم مختلف از جمله خشکی لب ها می شود.
 • ماکروسیتوز. شرایطی که به واسطه افزایش اندازه سلول های خونی تعریف می شود.
 • بیماری های منتقله از راه جنسی، مانند ایدز


نکاتی برای درمان خشکی لب ها

انتخاب درست محصولات مراقبت از لب

محصولی مناسب را برای لب ها خود انتخاب کنید. پیش از خرید بالم لب درباره وضعیت خود فکر کنید. اگر باید زمانی زیادی را در فضای باز سپری کنید، محصولی ضد آفتاب را انتخاب کنید. اگر مدتیست که با مشکل ترک خوردگی لب ها مواجه هستید، بالم لب حاوی کره کاکائو یا دیگر مواد مغذی را خریداری کنید. اگر لب های شما ظاهری ناسالم دارند، محصولاتی که می توانند شادابی و ظاهر سالم را به لب های شما بازگردانند را انتخاب کنید.


استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا هنگام شب

برای حفظ رطوبت هوا بین 30 تا 50 درصد هنگام شب می توانید از یک دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید که گزینه ای ایده آل برای فصل زمستان نیز محسوب می شود. از این طریق، شما رطوبت هوا را افزایش خواهید داد که می تواند از خشکی لب ها پیشگیری کند.


استفاده از یک لوسیون پوست

استفاده از یک لوسیون پوست به ایجاد یک لایه رطوبت کمک می کند، از این رو، می تواند در پیشگیری و درمان مشکل خشکی لب ها نقش داشته باشد. به طور خاص، لوسیون های پوست حاوی ویتامین E، روغن نارگیل و کره شیا گزینه های بهتری هستند.


پرهیز از برخی غذاها

برای پیشگیری از خشکی لب ها بهتر است غذاهای سرشار از اسید یا محرک های دیگر را مصرف نکنید. به عنوان مثال، گوجه فرنگی یک محصول بسیار اسیدی است، از این رو، اگر به طور مکرر با خشکی لب های خود مواجه می شوید از مصرف آن پرهیز کنید. از دیگر محرک های غذایی می توان به فلفل ها، پوست انبه و سس ها اشاره کرد که باید آنها را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.


بیشتر بدانید : 9 راه برای رفع خشکی لب

بیشتر بدانید : خشکی لب های خود را با این 3 راهکار خانگی ساده درمان کنید

بیشتر بدانید : دلیل پوسته پوسته شدن لب ها چیست

بیشتر بدانید : چرا موقع بیماری لب ها خشک و ترک خورده می شوند؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: asriran.com