علت موهای زیر پوستی و چگونگی پیشگیری از موهای زیر پوستی
 اصلاح کردن و روش های مختلف برای رفع موهای زائد گاهی باعث بروز موهای زیر پوستی می شود، در اینجا به مهمترین علل بروز موهای زیرپوستی اشاره می شود

علت موهای زیرپوستی

موی زیر پوستی به علت اپیلاسیون اشتباه

اگرچه استفاده از «موم» و دستگاه «اپیلاسیون» امروزه در حذف موهای زائد کاربرد زیادی دارد اما این روش ها زمینه ساز ایجاد موهای زیرپوستی خواهند بود.

در واقع استفاده از موم، فولیکول های مو را ضعیف می کند و در نتیجه مو قدرت کافی برای رشد و بالا آمدن از سطح پوست را ندارد. همچنین دستگاه اپیلاسیون نیز باعث ایجاد موهای زیرپوستی است زیرا بدون این که مو کاملا از ریشه بیرون آید، جدا می شود.


عدم رعایت بهداشت پوست

فولیکول های مو باید از موانعی مانند چربی پوست، سلول های مرده، باکتری ها و حتی آلودگی ها بگذرند تا به سطح پوست برسند. اگر بهداشت پوست به خوبی رعایت نشود، تارهای مو، زیر این موانع باقی می مانند و همان جا رشد می کنند. به همین دلیل پاک سازی هفتگی پوست، شست وشو و رطوبت رسانی روزانه توصیه می شود.


اصلاح نادرست

اصلاح یا تراشیدن، رایج ترین روش حذف موهای زائد است اما پیش از آن حتما باید پوست به آب و صابون آغشته شود. همچنین بهتر است پس از تراشیدن نیز لوسیون استفاده شود و نباید تراشیدن در جهت مخالف رویش موها باشد. باید با فشار مختصری انجام و هر بار تیغ جدید استفاده شود.


موی زیر پوستی و پوشیدن لباس های خیلی تنگ

این نوع لباس ها به پوست می چسبد و مانع از تنفس طبیعی پوست می شود. در این حالت لایه اپیدرم آسیب دیده و ایجاد موهای زیرپوستی تسهیل می شود. به خصوص پس از تراشیدن یا اپیلاسیون نباید چنین لباس هایی پوشید. کیفیت لباس های نخی همیشه بهتر از الیاف مصنوعی است.


پیشگیری از موهای زیرپوستی

گاهی به دلیل انسداد منافذ پوستی، موهای ریز نمی تواند در سطح پوست رویش داشته باشد اما کمپرس گرم و مرطوب یا استفاده از سشوار می تواند به بازشدن منافذ پوستی و رشد بهتر موها کمک کند.

پس از اپیلاسیون، پوست را با آب سرد بشویید و از روغن کالاندولا یا ژل آلوئه ورا برای تسکین آن استفاده کنید. ممکن است در مراکز زیبایی یا حتی منزل چند روز یا حتی چند هفته از مقداری موم استفاده شود اما بهترین توصیه این است که پس از گرم کردن، موم فقط برای یک بار مصرف و از گرم کردن و مصرف چندین نوبت آن اجتناب شود.

گاهی موها در لایه سطحی پوست به دام می افتندکه می توان آن ها را به آرامی بیرون آورد. البته نباید مو کشیده شود زیرا موجب تحریک پوستی و حتی عفونت می شود. در این شرایط، دست ها و سطح پوست باید با آب و صابون شسته و پنس یا موچین نیز با کمی الکل ضدعفونی شود. پس از بیرون آوردن مو نیز بهتر است سطح پوست با ژل آلوئه ورا یا روغن درخت چای ماساژ داده شود.

پوست خشک بیشتر مستعد ایجاد موهای زیرپوستی است بنابراین استفاده از مرطوب کننده های طبیعی مانند روغن نارگیل، آووکادو و... برای رطوبت رسانی عمقی و طولانی تر پوست توصیه می شود.

در صورت اپیلاسیون با موم نباید در فواصل اپیلاسیون، از تیغ استفاده کرد. در واقع باید اجازه داد تا موها دوباره رویش پیدا کند و تراشیدن در این فاصله موجب باقی ماندن برخی از موها در زیر پوست می شود.


بیشتر بدانید : با موهای زیرپوستی چکار کنیم؟

بیشتر بدانید : چگونه از شر موهای زائد خلاص شویم؟

بیشتر بدانید : مشكلی به نام موهای زیرپوستی

بیشتر بدانید : چرا موها زیر پوست می روند؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com